iPhone’daki App Clips uygulamaları için Otomatik Konum Erişimini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

iPhone’daki App Clips uygulamaları için Otomatik Konum Erişimini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Verilerinizin kontrolünü elinize alın ve bunlara kimlerin erişebileceği

Konum erişimi tartışmalı bir konudur. Şirketlerin, gerçekten ihtiyaç duymadıklarında konumlarına erişmelerine karşı olan, mahremiyet merkezli birkaç kişi var. Bazıları bunu bir an bile düşünmedi. Bir de ortalığa düşenler var.

Duruşunuz ne olursa olsun, Apple herkese bir şeyler sunacak gizlilik seçeneklerini dahil etmeye çalışıyor. Son zamanlarda teknoloji devinin odak noktası, kullanıcılara uygulamalardaki verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak oldu. Bu nedenle, son çıkışları ‘Uygulama Klipleri’ ile aynı yolu izlemeleri şaşırtıcı değil.

Uygulama Klipleri, ihtiyaç duyduğunuzda keşfedilebilecek küçük görevlere ayrılmış uygulamaların küçük parçalarıdır. NFC etiketleri, barkodlar, Apple’ın Uygulama Klip kodu, bağlantılar vb. aracılığıyla keşfedilebilirler.

Otomatik konum erişimini etkinleştirerek Uygulama kliplerinin, belirli bir beklenen konumda olup olmadığınızı otomatik olarak onaylayabilmesini sağlayabilirsiniz. App Clips ile konumunuzu paylaşmak isteyip istemediğiniz tamamen sizin takdirinize bağlıdır, böylece gizliliğiniz üzerinde kontrol sahibi olursunuz.

iPhone ayarlarınıza gidin ve ‘Gizlilik’i bulmak için aşağı kaydırın ve açın.

Gizlilik ayarlarında, ‘Konum Servisleri’ seçeneğine dokunun.

Konum servislerinde ‘Uygulama Klipleri’ne gidin.

Uygulama kliplerinin konumunuza otomatik olarak erişebilmesini istiyorsanız, açma/kapama düğmesini açın. Varsayılan olarak kapalı olacaktır.

App Clip’in çekiciliğinin bir kısmı, doğru anda keşfedilebilir olmalarıdır. Bir Uygulama Klibi, ilk kez kullandıktan sonra 30 güne kadar kalabilir. Konumunuza erişebilmek, bir daha aynı konumda olursanız, bir uygulama klibinin size kendini göstermesine yardımcı olur.

Bu nedenle, bir kafede veya parkmetrede olduğu gibi sık kullanmayı umduğunuz bir uygulama klibi varsa, otomatik konum erişimini korumak faydalı olacaktır. Ve istediğiniz zaman erişimi devre dışı bırakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*