iPhone’ları Değiştirdiğinizde WhatsApp Fotoğrafları ve Videoları Siliniyor

iPhone’ları Değiştirdiğinizde WhatsApp Fotoğrafları ve Videoları Siliniyor

Bu, WhatsApp için bir PR kabusu. 2021, sosyal medya uygulamasına pek iyi davranmadı ve bu son haberler her şeyi biraz daha kötü hale getirdi. Verilerinizden para kazanmayı artırmak için yeni hizmet şartları oluşturmak ve aynı zamanda verilerinizi riske atan bir siber saldırının konusu olmakla kalmaz, mevcut bir sorun, iPhone’ları değiştirdiğinizde WhatsApp fotoğraflarınızın ve videolarınızın silinmesine neden olabilir.

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’ın başı son birkaç aydır belada. Şartlar ve koşullardaki değişiklikleri duyurdu ve temel olarak kullanıcıların bununla yaşamak zorunda kalacağını söyledi. Bu duyuru ile kullanıcılarını kaybetti. Ardından, sizin tarafınızdan herhangi bir işlem yapılmadan hesabınızın askıya alınmasına yol açabilecek bir saldırı vardı.

Artık WhatsApp fotoğraflarının ve videolarının silinmesiyle ilgili bir sorun var. İnsanlar çeşitli uygulamalarda mesajlarını iki farklı şekilde ele alırlar: ya mesajları okuduktan sonra silerler ya da uzun süredir devam eden bir diziyi mesaj geçmişi olarak tutarlar. Bu geçmişi saklamak harika, ancak saklamak istediğiniz medyanın yedeklenmesi gerekir. Bir iPhone WhatsApp kullanıcısıysanız, bu daha da önemlidir.

WhatsApp uçtan uca şifrelemesini tartışırken, iCloud yedekleri bu uçtan uca şifrelemeye dahil değildir. Ayarlarda bununla ilgili bir uyarı var, ancak hepimiz uygulamaları tüm bilgileri derinlemesine incelemeden kullanıyoruz.

Bunu daha da kötü yapan şey, blogger WABetaInfo tarafından dile getirildi. Blogcu Twitter’da “Yeni bir iPhone’a geçmek istiyorsanız, dikkatli olun, sohbet geçmişinizi geri yüklerken herhangi bir sorun olmadığından emin olmalısınız. Ne yazık ki, bu çok yaygın bir sorundur ve henüz düzeltilmemiştir. [for] YIL.”

Blogger, bir yedeği geri yüklemeye yönelik başarısız girişimlerin gönderisine ekran görüntüleri ekledi. WhatsApp fotoğrafları ve videoları silindi ve simgelerle değiştirildi. Şaşırtıcı not, bunun 2015’ten beri bilinen bir sorun olması. WhatsApp’ın tek savunması bu.

İki çözüm var. Biri oldukça açık görünüyor: WhatsApp’ın kontrolünü atlayarak tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı iPhone iCloud’unuza kendi başınıza kaydedin. Bunu zaten saklamak istediğim her şeyle yapıyorum. Geçmişte çok fazla şey kaybettim. Makalelerimi farklı uygulamalarda farklı aşamalarda tutuyorum. Çalışma saatlerimi bir daha asla kaybetmeyeceğim belki de “asla” çok güçlü bir kelimedir. Hatta tüm Facebook gönderilerimi ayrı bir uygulamaya kaydediyorum. Bu nedenle, fotoğrafları ve videoları mesajlaşma uygulamalarına kaydetmek benim için normal bir işlem prosedürüdür.

Diğer çözüm, WhatsApp’ta Sohbet Yedekleme seçeneğini kullanmamaktır. Bu, telefonunuzu kaybederseniz veya zarar verirseniz sohbet geçmişinizi tamamen kaybedebileceğiniz anlamına gelir, ancak bu, telefonları aktarırsanız yine de olabilir. Ama en azından bu şekilde WhatsApp’ın verilerinizi tam olarak kontrol etmesine izin vermiyorsunuz.

Tabii ki, üçüncü bir seçenek var. WhatsApp’ı kullanmayın. Signal’e veya başka bir WhatsApp alternatifine iltica eden kullanıcı sürülerine katılın. WhatsApp’ı sevebilirsiniz, ancak fotoğraf ve videoların silinmesinin yarattığı zorluklar ve umutsuzluk buna değmeyebilir.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Laura, yaklaşık 20 yılını haber, inceleme ve köşe yazıları yazarak geçirdi ve bu yılların 10’undan fazlasını editör olarak da geçirdi. Son otuz yıldır yalnızca Apple ürünlerini kullandı. MTE’de yazma ve düzenlemeye ek olarak, sitenin sponsorlu inceleme programını da yürütmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*