İzleme Piksellerine Sahip E-postalar “Endemik” Oldu

İzleme Piksellerine Sahip E-postalar “Endemik” Oldu

Teknoloji dünyasında heyecan verici zamanlarda yaşadığımız pek çok yol olsa da, hepsi iyi değil. Görünüşe göre her yönden gizlilik endişeleriyle uğraşıyoruz. En sonuncusu, e-postalarımıza gizlice yerleştirilmiş izleme pikselleridir.

İzleme piksellerine bazen “casus pikseller” ve haklı olarak “web işaretçileri” de denir. Bunlar, e-postalara gömülü .PNG’ler ve GIF’ler gibi küçük resim dosyalarıdır.

Bu casus pikseller, net veya beyaz veya fark etmemeniz için başka hangi renkte olmaları gerekiyorsa görünecektir. Genellikle sadece 1×1 pikseldirler.

BBC’den gelen bir talep üzerine, Hey mesajlaşma servisi trafiğini analiz etti ve ilginç bir keşif yaptı. Kullanıcılarının özel e-posta hesaplarına gönderilen e-postaların yaklaşık üçte ikisi izleme pikselleri içeriyordu.

E-posta hesabı sahiplerinin, etkinliklerini takip edebilmeleri için bu piksellerle etkileşime girmesine bile gerek yoktur. E-posta açıldığında piksel otomatik olarak indirilir. Bu, pazarlamacının sunucusuna e-postanın açıldığına dair bir sinyal gönderir. Pikseller ayrıca e-postanın açılma sayısını, kullanılan IP adresini ve cihazın kullanımını da kaydedebilir.

Bu, web sitelerinde ziyaretçileri izlemek için kullanılan piksellerden farklı değildir. Pek çok kişi pikselleri izlemeyi bilmese de, bunlar yeni değil. Pazarlamacılar tarafından katılımı, bir kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu ölçmek veya e-posta yanıt almadıysa takip veya daha hedefli mesajlar göndermek için kullanılabilirler.

Hey kurucu ortak David Heinemeier, casus pikselleri “garip bir mahremiyet istilası” olarak görüyor. Ortalama olarak, şirketinin bir milyon e-postayı işlediğini ve her gün 600.000’den fazla izleme pikseli girişiminin engellendiğini söylüyor. Bu oranı Gmail ve Outlook gibi diğer tüm büyük e-posta hizmetlerine uygularsanız, uygulamanın “endemik” olduğu görülüyor.

Avrupa’daki GDPR, kuruluşları e-posta alıcılarını izleme pikselleri hakkında bilgilendirmeye zorlar. Ancak rıza zorunlu olmadığı için şeffaflık seviyesi belirsizdir. E-posta almak için kaydolmanın ve bir gizlilik bildirimini okumanın bildirim olarak yeterli olup olmadığı bilinmiyor.

Bu izleme piksellerinin e-postalarınızda gizlenmesinden rahatsızsanız, vazgeçmek yeterince kolaydır. Otomatik resim indirmelerine izin vermeyin veya izleme piksellerini engellemek için e-posta ve tarayıcı eklentilerini kullanın.

Bu izleme piksellerini gömme uygulaması sizi rahatsız ediyor mu? Hemen değişiklik yapacak mısınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Daha iyi gizlilik için en güvenli 12 e-posta hizmetini öğrenmek için okumaya devam edin.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Laura, yaklaşık 20 yılını haber, inceleme ve köşe yazıları yazarak geçirdi ve bu yılların 10’undan fazlası editör olarak da geçti. Son otuz yıldır yalnızca Apple ürünlerini kullandı. MTE’de yazma ve düzenlemeye ek olarak, sitenin sponsorlu inceleme programını da yürütmektedir.

Göndereni iş yaptığım veya daha önce iletişim kurduğum biri olarak tanımadığım zaman bir e-postayı açmam. Bir izleyici çalıştırılmazsa çalışamaz.

Görüntüler e-posta hizmetime otomatik olarak indirilmiyor. Bu yeterince iyi mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*