‘Kaptan Amerika’ protestocusu Hong Kong ulusal güvenlik yasası, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler kapsamında mahkum edildi

‘Kaptan Amerika’ protestocusu Hong Kong ulusal güvenlik yasası, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler kapsamında mahkum edildi

HONG KONG (REUTERS) – Protestolar sırasında süper kahramanın kalkanını kullandığı için “Kaptan Amerika 2.0” lakaplı bir Hong Konglu aktivist 25 Ekim Pazartesi günü ayrılmaya teşvikten suçlu bulundu, ikinci kişi Çin’in ulusal güvenlik yasası uyarınca 25 Ekim Pazartesi günü suçlu bulundu. muhalefete bir darbe.

31 yaşındaki eski teslimatçı Ma Chun-man, geçen yıl 20 gösteri sırasında sloganlar atarak, pankartlar asarak ve medya röportajları vererek Hong Kong’un Çin’den bağımsızlığını teşvik etmekle suçlandı.

Bölge mahkemesi yargıcı Stanley Chan, “Böyle net bir siyasi duruş, şüphesiz insanları sanığın ayrılmayı kışkırtma niyeti olduğuna inandırdı” dedi.

“Davalı, sürekli ve kayıtsız şartsız, ulusal güvenlik yasasına göre yasak olan şeyleri tahrik etmiştir.”

Suçunu kabul etmeyen Ma, mahkemede ifade vermemeyi ve tanık çağırmamayı tercih etti.

Ulusal güvenlik yasası, 1997’de Çin yönetimine dönen eski İngiliz kolonisinde Çin’in yıkım, ayrılma, terörizm ve yabancı güçlerle gizli anlaşma olarak gördüklerini cezalandıran geçen yıl Haziran ayında Pekin tarafından dayatıldı.

Muhalif politikacılar ve aktivistler de dahil olmak üzere 100’den fazla kişi mevzuat uyarınca suçlandı ve şu anda bazılarının ömür boyu hapse mahkum edilebileceği yasal işlemlerden geçiyor.

Ma’nın mahkumiyeti, herhangi bir şiddet eylemi yerine söylediği veya yazdığı şeylere dayanıyordu. Hong Kong’un ilk ulusal güvenlik mahkumiyeti, bir grup polis memuruna motosiklet sürerek dokuz yıl hapis cezasına çarptırılan Tong Ying Kit adlı bir adamı içeriyordu.

Mahkemeye Ma’nın “Hong Kong Bağımsızlığı, tek çıkış yolu” sloganı attığı videolar gösterildi. “Kaptan Amerika’nın Direniş Günlüğü” isimli deftere de el konuldu.

Savunma avukatı Edwin Choy daha önce mahkemeye, Ma’nın yalnızca ifade özgürlüğü hakkını kullanmak istediğini ve bunların yalnızca “boş sloganlar” olduğunu ve hiçbir zaman harekete geçmediğini söyledi.

En fazla yedi yıl hapis cezasına çarptırılan Ma’nın temyize gidip gitmeyeceği henüz belli değildi. Bir sonraki duruşmada 11 Kasım’da mahkemeye çıkacak.

Hong Kong, geniş kapsamlı özgürlüklerinin korunacağı vaadiyle Çin yönetimine geri döndü. Çinli ve Hong Kong makamları, insan hakları ve özgürlüklerini kısıtlamayı reddetti.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*