Kötü Amaçlı Reklam Nedir, Sizi Nasıl Etkiler ve Nasıl Durdurulur?

Kötü Amaçlı Reklam Nedir, Sizi Nasıl Etkiler ve Nasıl Durdurulur?

İnternette gezinirken reklamlar tarafından taciz edilmek can sıkıcı olabilir. Otomatik oynatılan videolardan web sitesinin içeriğini kapsayan açılır pencerelere kadar, bunlar can sıkıcı olabilir. Ne yazık ki, bu reklamların yapabileceği en kötü şey değil, aynı zamanda kötü amaçlı yazılım dağıtıcıları da olabilirler! Kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlara bulaştırmanın kötü bir yolu olan “kötü amaçlı reklamcılık” için durum budur.

Basitçe söylemek gerekirse, kötü amaçlı reklamcılık, gerçek görünümlü bir reklamı kötü amaçlı kodla “bağlamanın” bir yoludur. Bu, kötü niyetli bir sunucuyla konuşan ve kurbanın bilgisayarına kötü amaçlı yazılım indiren bir kod yürütme veya kullanıcıyı virüslü bir web sitesine yönlendiren bir kod yürütme olabilir. Equifax, insanların tarayıcılarını kötü amaçlı yazılım yüklü sahte bir Flash yükleme sayfasına yönlendiren bir kötü amaçlı reklam saldırısına uğradı.

Saldırının nasıl gerçekleştiğine bakılmaksızın, tüm kötü amaçlı reklam saldırılarının tek bir amacı vardır: reklam yoluyla bilgisayarlara saldırmak.

kötü amaçlı reklam-reklamlar

Birinin kötü niyetli bir reklam yapmak istemesi garip görünebilir. Neden biri kötü amaçlı yazılım yaymak için bir reklam seçsin ki?

Kötü amaçlı reklamcılığın etkinliği, reklamcılığın ne kadar yaygın olabileceğini düşündüğünüzde ortaya çıkıyor. Kötü niyetli bir reklam popüler bir siteye başarılı bir şekilde yerleştirilirse, günde on binlerce olmasa da binlerce isabet görebilir. Her isabetle birlikte, saldırının geçme ve bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaştırma potansiyeli gelir.

Elbette, kötü amaçlı reklamın etkili olabilmesi için örtülü olması gerekir. Reklamlar genellikle reklam kanalları aracılığıyla dağıtılır ve bu kanallarda herhangi bir kötü amaçlı içerik bulunursa derhal kaldırılır. Bununla birlikte, reklam hizmeti kötü niyetli reklamları, özellikle de zamanla kötü amaçlı reklamlara dönüşenleri ayıklamak konusunda kararlı değilse, kötü amaçlı reklamlar güvenliği aşabilir ve kendilerini kullanıcılara gösterebilir.

Ne yazık ki, reklam geliri, bazı web sitelerinin çevrimiçi kalmasının büyük bir parçasıdır. Bu nedenle, reklam tıklamaları için kendilerine en iyi geliri sunan reklam kanallarını arayabilirler. Reklam hizmeti kötü amaçlı reklamları yakalamada %100 güvenilir değilse, siteleri kötü amaçlı yazılım dağıtmak için bir etkin nokta haline geldiğinde web sitesi sahibine zarar verebilir.

Tabii ki, bir kötü amaçlı yazılım dağıtıcısı olarak, onları hiç incelemezseniz reklam kanalları hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Yukarıdaki Equifax örneğine göre, bir güvenlik ihlali, bir bilgisayar korsanının meşru bir sitenin düzenine erişmesine izin verebilir. İçeri girdikten sonra, bir distribütör sitede göstermek için kötü amaçlı reklamlar ayarlayabilir, böylece ziyaret eden insanlar onlar tarafından bombalanır.

Kısacası, kötü amaçlı reklamlar genellikle bir güvenlik ihlali başarıyla gerçekleştirildiğinde ortaya çıkar. Bu, kötü niyetli bir reklamı bir hizmetin kontrollerini geçerek kaçırmak veya web sitesini doğrudan hacklemek ve reklamları bu şekilde eklemek olabilir.

Reklamlar, ücretsiz web hizmetlerinin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, YouTube gibi devlerden ekstra gelir elde etmeye çalışan küçük bloglara kadar gittiğimiz her yerdeler. Bu, kötü amaçlı reklamlarla mücadele durumunu oldukça zorlaştırıyor. Siteler için harika bir gelir kaynağı olabilirler, ancak “kötü yumurta” karışıma girer girmez kullanıcılarının güvenini zedeleyebilir. Ancak endişelenmenize gerek yok; bir saldırıyı önlemek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Çok popüler şirketlerin web sitelerini ziyaret ederseniz, kötü amaçlı reklam saldırısı riskinizi azaltacaktır. Ancak %100 kusursuz değildir; MSN ve Yahoo gibi büyük siteler daha önce de kötü amaçlı reklamlardan etkilenmişti. Ancak, daha gölgeli sitelere veya gevşek güvenliği olan sitelere doğru ilerledikçe kötü amaçlı reklam riski artar. Saldırıya uğrama şansınızı en aza indirmek için İnternet’in daha güvenli tarafında kalmaya çalışın.

kötü amaçlı reklam-reklam engelleme

Elbette, kötü niyetli reklamlar, gösterilmeden önce engellenirlerse sisteminizi etkileyemez. Bu nedenle, bir reklam engelleyici, kötü amaçlı reklamların sisteminize girmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Ancak bu rotayı kullanırsanız, onu nasıl kullandığınıza dikkat edin. İyi reklam hizmetlerine sahip birçok orijinal site, ışıkları açık tutmak için desteğinize bağlıdır. Web yöneticisini destekleyebilmek için güvenilir bir siteyi ziyaret ederken reklam engelleyiciyi devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Flash veya Java gibi eklentiler kullanıyorsanız, bunları en son güvenlik yamalarıyla güncel tuttuğunuzdan emin olun. Daha da iyisi, onları kullanmıyorsanız, tamamen devre dışı bırakın veya her çalıştırmak istediklerinde izin istemeye zorlayın. Bu, kötü amaçlı reklamların sisteminize girmek için kullanabileceği kusurları kapatır.

kötü amaçlı reklam tarayıcıları

Elbette aynısını tarayıcınız için de yapabilirsiniz. Kötü amaçlı reklamlar, tarayıcınızdaki güvenlik açıkları aracılığıyla bilgisayarınıza girebilir. İyi bir tarayıcı kullanıyorsanız, bu açıklar keşfedildikçe yamalanır. Kötü amaçlı reklamların sisteminize bulaşmasını daha zor hale getirmek için en son güncellemelere ve güvenlik düzeltmelerine sahip olduğundan emin olun.

Kötü amaçlı reklam fikri ürkütücü olsa da dikkatli olursanız üstesinden gelebilirsiniz. Artık kötü amaçlı reklamcılığın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve onu nasıl yeneceğinizi biliyorsunuz.

Kendiniz herhangi bir kötü amaçlı reklam saldırısı duydunuz veya tanık oldunuz mu? Aşağıda bize bildirin!

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Simon Batt, siber güvenlik tutkusu olan bir Bilgisayar Bilimleri mezunudur.

“Bir Reklam Engelleyici Kullanın (Akıllıca!)”

Web sitelerinin, üzerlerinde gösterilen her reklamı doğrulayamamaları çok kötü. Reklam engelleyici kullanıyorum ve bazı siteleri beyaz listeye alıyorum, ancak büyük siteler bile, kötü reklamlara izin verdikleri hikayeleri okuyorsunuz (örneğin, reklam engelleyicileri eklediklerinde olduğu gibi).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*