Kuveyt’in vatansız bedevi yüzlerce banka hesabını kaybederken, Orta Doğu Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Kuveyt’in vatansız bedevi yüzlerce banka hesabını kaybederken, Orta Doğu Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

KUVEYT (REUTERS) – Kuveyt’in vatansız topluluğunun bir üyesi olan cephe işçisi Ahmed el-Enezi, banka hesabının askıya alınmasının ardından son 14 ayı bürokratik bir labirentte kaybolarak, maaşına ve birikimlerine erişimi dondurarak geçirdi. Covid-19 salgını.

Onun çıkmazının kökenleri, eleştirmenlerinin kalıcı insan hakları ihlalleri olarak gördüklerinin son bölümünde, vatansız sakinlerinin durumunu belirlemek için bir Körfez ülkesinden geliyor.

26 yaşındaki Bay Enezi ve ailesi, on yıllardır Kuveyt vatandaşlığı kazanmak için savaşan ve Arapça’da “vatandaşsız” anlamına gelen “bedun jinsiyya”dan gelen bedun olarak bilinen on binlerce Arap arasında yer alıyor.

Benzer topluluklar, Kuveyt gibi vatandaşlara beşikten mezara cömert bir refah sistemi sunan ancak vatansız sayılan insanlara değil, diğer bazı Körfez ülkelerinde de var.

Kuveyt, vatansız halkının çoğunun uyruklarını gizleyen diğer ülkelerden göçmenler olduğunu ve onları yasadışı sakinler olarak sınıflandırdığını söylüyor.

Yetkililer, Kuveyt devlet güvenlik servisleri tarafından yürütülen soruşturmalara dayanarak son iki yılda topluluğa “menşe ülkelerini açıklamaları” veya “atanmış vatandaşlığı” kabul etmeleri için baskıyı yoğunlaştırdı.

Kampanya, düşük petrol fiyatları ve Covid-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik yavaşlama döneminin ardından devlet maliyesi üzerinde artan baskılara denk geliyor.

Bay Enezi’nin bankası geçerli kimlik talep ediyor ve Kuveyt makamları, Irak vatandaşı olarak tanımlanmayı kabul etmedikçe oturma kartını yenilemeyi reddediyor.

Süleymaniye hastanesinde memur olan Enezi, Kuveyt’teki vatansız kişilerin daha az haklarına atıfta bulunarak, “Keşke Iraklı olsaydım… En azından Kuveyt’teki gurbetçilerin yaşamları bizimkinden daha iyi” dedi.

Zengin petrol üreticisi ülkenin en fakir mahallelerinden birinde metal sac çatılı ebeveyninin evinde konuşurken, “Kimse maaşı olmadan 14 ay yaşayamaz” dedi.

“Irak uyruklu olduğumu söyledikleri için kartımı yenilemeyecekler.”

Babası Kamel Reuters’e kendisinin Kuveyt’te doğduğunu ve Bay Enezi’nin baba tarafından büyükbabasının 1934’te Kuveyt’in 1961’de İngiltere’den resmen bağımsızlığını kazanmasından önce orada olduğunu söyledi.

Bedeviler, yüzyıllar boyunca sürüleriyle bölgede özgürce dolaşan ve modern Körfez devletleri kurulduğunda çatlaklardan düşen göçebe Bedevi kabilelerinin torunlarıdır.

Resmi hükümet verileri, Kuveyt’te en az 85 bin bedevinin yaşadığını söylüyor, ancak aktivistler sayının 200.000’e kadar çıkabileceğini söylüyor. 1960’larda pek çoğu okuma yazma bilmedikleri, belge üretemedikleri veya vatandaşlığın ne kadar önemli olacağını bilmedikleri için vatandaşlık başvurusunda bulunmadı.

Uluslararası hak grupları, statülerinin sivil belgeler ve sosyal hizmetler alınmasına engel teşkil ettiğini ve sağlık, evlilik, eğitim ve çalışma haklarını bozduğunu söylüyor.

Kimlik sorunları nedeniyle banka hesapları dondurulan bedevilerin kesin sayısı hakkında resmi bir veri yok, ancak yerel medya bunların arasında hükümet çalışanları, askeri personel ve özel sektör çalışanları olduğunu söyledi.

Bedevi meseleleriyle ilgilenen Kuveyt’in Yasadışı Sakinlerin Durumunu Düzeltme Merkezi Dairesi yetkilisi Tarık Albaijan, “Şikayette bulunanların sayısı sadece yüzlerce” dedi.

Reuters’e verdiği demeçte, “Bu konuda bankalar ve özel sektör de dahil olmak üzere diğerleriyle koordinasyon halindeyiz” diyerek hükümetin bunu vaka bazında ele aldığını da sözlerine ekledi.

Bu yılın başlarında birkaç Kuveyt gazetesi, savunma bakanının bedun askerlerinin maaşlarını “insani nedenlerle” almaları talimatını verdiğini söyledi.

Kuveyt Üniversitesi’nde akademisyen olan Ebtihal al-Khateeb, birçok bedevinin hükümet yetkilileri tarafından kendilerine vatandaşlık verilen yeni kimlik belgelerini kabul etmeyi reddettiğini söyledi.

“Hükümet, bedevi meselesini kaçak yerleşimci sorununa dönüştürmek istiyor… Ve sonuç, hayatlarının tamamen askıya alınmasına yol açan bu tür bir şantajdır” dedi.

Kuveytli olduklarında ısrar eden bedunlara nasıl uyrukların atandığı sorulduğunda Albaijan, bunun istihbarat servisleri de dahil olmak üzere yetkililerin soruşturmalarına dayandığını söyledi.

Bu bulguların hükümet sistemine girildiğini ve bireysel davalarla ilgilenmek için bir temel oluşturduğunu söyledi.

Enezi’nin yaşadığı yoksul el-Sulaibiya semtinde, son on yılda yüzlerce bedevi ailenin yaşadığı küçük evlerin üzerinde Kuveyt bayrakları dalgalandı. Düzinelerce Amerikan spor arazi aracı çukurlu sokaklara park etti.

Bölgede sadece Ebu Cabir olarak tanımlanan başka bir bedevi de banka hesabına erişimini kaybettiğini söyledi.

“Banka benden imkansız bir şey (geçerli kimlik) sağlamamı istediğinde şok oldum” dedi.

“O zamandan beri sosyal, psikolojik ve finansal bir gerileme yaşıyoruz.”

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*