Linux için 3 Harika Dil Tercümanı

Linux için 3 Harika Dil Tercümanı

Çoğumuz birden fazla dil konuşuyoruz. Tercüman da olabilirsiniz. Durumunuz ne olursa olsun, gerçek şu ki çeviri araçları birçok kişi tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Her durumda, çoğumuzun muhtemelen hayatımızın bir noktasında bir tane kullanmamız gerekecek. Linux denilince aklınıza hemen harika çeviri uygulamaları gelmeyebilir. Ancak, Linux için bazı sağlam dil çevirmenleri vardır ve bunların bazıları burada incelenmiştir.

Translate Shell, Google Translate, Apertium, Yandex.Translate ve Apertium motorlarını kullanan komut satırı tabanlı bir araçtır.

Translate Shell’i yüklemek için birkaç seçenek vardır. Aşağıdaki dağıtımlarla terminalden kurulum yapabilirsiniz.

Debian ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar:

Arch tabanlı dağıtımlar:

fötr şapka:

Alternatif olarak, Translate Shell’i doğrudan Git deposundan indirip yükleyebilirsiniz:

Kabuğu Çevir, varsayılan olarak İngilizce’ye çevirir. Bir kelimeyi başka bir dilde İngilizce’ye çevirmek için:

Örneğin, İspanyolca “bueno” kelimesini İngilizce’ye çevirdiyseniz, size “good” gibi İngilizce çeviriler verilir.

Bir cümlenin tamamını çevirmek için şunu kullanın: trans ve çevirmek istediğiniz cümleyi tırnak içine alın. Örneğin:

Bir dosyanın içeriğini de çevirebilirsiniz:

Yukarıdaki “filepath” ifadesini dosyanızın tam yolu ile değiştirin. Çeşitli dillere karşılık gelen dil kodlarını bulmak istiyorsanız, şunu çalıştırın:

Dil kodlarını bilmek, kelimeleri belirtilen dillere çevirmek için önemlidir. Bu bazen gereklidir çünkü birden fazla dile çeviri yapmak isteyeceksiniz. Örneğin, “teknolojiyi” Fransızca ve İspanyolca’ya çevirmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu yazarsınız:

Birden çok dile çevirmek istiyorsanız, aşağıdaki sözdizimini kullanırsınız:

Ayrıca, çeviri yaptığınız dili de belirtmeniz gerekebilir. ile yapabilirsiniz ta seçenek. Çeviri motorları kaynak dili her zaman doğru bir şekilde tanımlamadığı için bu gereklidir. Örneğin, “vert” kelimesini Fransızca’dan İngilizce’ye çevirmek istiyorsanız şunu yazarsınız:

Crow Translate, hem GUI’ye hem de komut satırı arayüzüne sahip Linux için bir dil çevirmenidir. Google Translate, Yandex Translate ve Bing Translator’ın çeviri motorlarını kullanır.

Crow Çeviri için kullanılabilir

İlk olarak, bazı bağımlılıkları yüklemeniz gerekecek:

Ardından, .deb dosyasını GitHub’dan İndirilenler klasörünüze indirmeniz gerekecek.

Aşağıdaki kodu çalıştırın. “Dosya adını” indirdiğiniz .deb dosyasının adıyla değiştirdiğinizden emin olun.

Herhangi bir hatayla karşılaşırsanız, şunu çalıştırın:

Bu yükleme işlemini tamamladıktan sonra Crow Translate’i çalıştırabileceksiniz.

Crow Translate 117 dili destekler. Uygulama içinde görüntülenebilirler.

Ekranın sağ alt köşesinden kullanmak istediğiniz çeviri motorunu seçin. GUI’yi çalıştırmak oldukça basittir ve çevirmek istediğiniz dili otomatik olarak algılayabilir. Ayrıca, çeviri motorunun olup bitenleri algılamaması durumunda çevirdiğiniz dilleri belirtmenize de olanak tanır.

Komut satırından Crow Translate’i kullanmak istiyorsanız, başlamanız için bir yardım komutu çalıştırın:

Tuxtrans, çeviriye yönelik eksiksiz bir Linux işletim sistemidir. Ubuntu’ya dayanmaktadır ve çevirmenlere yardımcı olacak birçok araçla birlikte gelir. Bunlara Apertium ve OmegaT dahildir. Açıkça profesyonel bir çevirmen olan birine yöneliktir. Tuxtrans web sitesi, işletim sistemiyle birlikte sağlanan tüm yazılımları listeler. Ayrıca Tuxtrans’ın ücretsiz olduğunu da bilmelisiniz.

Linux, diller arasında çeviri yapmanıza yardımcı olabilecek birçok araç sunar. Ortalama bir kullanıcı için harika seçenekler, Translate Shell ve Crow Translate’dir. Profesyonel iseniz, işinizi verimli bir şekilde yapmanız için ihtiyacınız olan tüm araçları sağladığından Tuxtrans işletim sistemini kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak yine de web tabanlı Google Çeviri’yi tercih ediyorsanız, bu eğitimde Google Çeviri’yi bir profesyonel gibi kullanmanın bazı püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

William, hatırladığı sürece teknolojiyle uğraşıyor. Bu, doğal olarak, arkadaşlarına teknik problemlerinde yardım etmeye ve ardından teknoloji bloglarına dönüştü.

.deb’yi yüklerken

cd /tmp/

Bu kadar.

.deb dosyası buradan indirilebilir https://github.com/crow-translate/crow-translate/releases/tag/2.3.2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*