Linux için En İyi Markdown Editörlerinden 5’i

Linux için En İyi Markdown Editörlerinden 5’i

Markdown, HTML’ye dönüştürülebilen basitleştirilmiş bir söz dizimini kullanan metin tabanlı bir biçimlendirme dilidir. 2004 yılında John Gruber tarafından oluşturulmasından bu yana popülaritesi arttı ve birçok insanın web için içerik oluşturmayı tercih ettiği bir yol haline geldi.

Size daha önce Windows için en iyi Markdown editörlerini göstermiştik ve şimdi Linux için en iyi Markdown editörlerimizi açıklamanın zamanı geldi:

best-markdown-editors-linux-vim

Vim, 1991’den bu yana, yıllar önce sahip olduğu neredeyse aynı formu dikkat çekici bir şekilde koruyarak etrafta. Diğer seçeneklere kıyasla kesinlikle eski moda, yapılandırma dosyaları ve diğer küçük ayrıntılar konusunda yapılacak çok şey var, ancak sebat edin ve mükemmel bir metin ve Markdown düzenleyiciniz var.

Vim’in temel Markdown işlevi, sözdizimi vurgulama, biçimlendirme kısayolları ve farklı belge biçimlerini içe ve dışa aktarmak için birçok seçenek ile çoğu insan için yeterli olacaktır.

Varsayılan seçenekler bunu sizin için yapmazsa, plasticboy tarafından çok sağlam bir eklenti gibi Markdown eklentilerini indirebilirsiniz.

markdown-linux-olağanüstü

Remarkable, birçok seçeneği bir araya getiren, son derece özelleştirilebilir bir markdown düzenleyicisidir. Çalışmanızın canlı önizlemesi, HTML ve PDF’ye dışa aktarma ve özel CSS desteği gibi bir markdown düzenleyicisinden bekleyebileceğiniz her şeye sahiptir. Ayrıca Github aromalı işaretlemenin yanı sıra yazım denetimi, sözcük sayımı ve gelişmiş biçimlendirme için MathJax’i destekler. Ayrıca, zevkinize göre ayarlayabilmeniz için çok sayıda yapılandırma seçeneği ve işaretleme biçimlendirmesini hızlandırmak için çeşitli klavye kısayolları vardır.

Debian, Ubuntu ve türevleri için önceden paketlenmiş yükleyici, geliştiricinin web sitesinde indirilebilir.

markdown-linux-mark-my-words

Mark My Words, İlköğretim İşletim Sistemi için özel olarak tasarlanmış minimalist bir indirim düzenleyicisidir, ancak herhangi bir dağıtım üzerinde çalışır. Belgenizin canlı önizlemesi için bölünmüş bir ekrana sahiptir ve ayrıca HTML veya PDF’ye dışa aktarabilir. Diğer bazı özellikler Sözdizimi Vurgulama, Temalar, Özel Stil Sayfası ve Durum Yönetimidir. Bu düzenleyici hala geliştirme aşamasındadır, bu nedenle zamanla daha fazla özellik eklenecektir.

Ubuntu tabanlı bir dağıtımda, Mark My Words’ü aşağıdaki komutlarla yükleyebilirsiniz:

markdown-linux-retext

Retext, kendi benzersiz özellikleriyle Linux için başka bir metin editörüdür. Hem işaretlemeyi hem de Yeniden Yapılandırılmış Metni destekler ve standart HTML ve PDF çıktılarına ek olarak ODT formatına dışa aktarabilir. Ayrıca otomatik kaydetme özelliği ve sekme desteği de vardır, böylece aynı anda birden fazla dosya üzerinde çalışabilirsiniz. Diğer farklı seçenekler, yazdırma desteği, arama metni, tam ekran modu ve işaretleme uzantılarıdır.

Ubuntu veya debian tabanlı kullanıcılar, yazılım deposunda zaten mevcut olduğu için yeniden metni yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırabilir:

markdown-linux-haroopad

Haroopad, web dostu belgeleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan, platformlar arası bir metin işlemcisidir. Tipik bir markdown editöründen bekleyeceğiniz tüm normal özellikleri ve çok daha fazlasını destekler. Haroopad, Pastebin, Twitter, Youtube ve benzerlerinden içerik içe aktarmanıza ve bunları PDF veya HTML’ye aktarmanıza olanak tanır. Gelecekteki güncellemeler için daha fazla dışa aktarma seçeneği (WordPress, RTF, yeniden Yapılandırılmış Metin, ePub, vb.) vaat edilmiştir. Ayrıca, belgelerinizi doğrudan uygulamadan e-posta olarak gönderebilir veya Tumblr veya Evernote’ta yayınlayabilirsiniz.

Önceden paketlenmiş yükleyici (32 bit veya 64 bit), geliştiricinin web sitesinden indirilebilir.

Kaçırmış olabileceğimiz herhangi bir Markdown aracı var mı? Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Bu makale ilk olarak Ağustos 2015’te yayınlandı ve Ocak 2019’da güncellendi.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Atom listeyi yapmadı mı?

ÇOK KOMİK! Şaka yapmıyorum. Atom, bu listenin başında yer alır ve diğer IMO’ya olan ihtiyacı reddeder.

Ubuntu 19.04’te Remarkable’ı yüklemeye çalıştım. Uygun olmayan karşılanmayan bağımlılıklar bulamaz.

Ne yapmıyorum?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*