Linux’ta Oyunlar Neden Kekeliyor? İşte Olası Nedenler

Linux’ta Oyunlar Neden Kekeliyor?  İşte Olası Nedenler

Linux, en hevesli harita boyama meraklılarından en rekabetçi nişancılara kadar her türden oyuncuya erişilebilirliği açısından etkileyici sıçramalar yaptı. Tüm bunlara rağmen, kare hızı tutarlılığı da dahil olmak üzere çok çeşitli kaynaklardan üstesinden gelinmesi gereken oyun uyumluluğu zorlukları var. Kaynaklar için yüksek talep görmeyen birçok oyunun, açık bir şekilde Linux’ta oynamak için taşınmış olsalar bile neden açıklanamayacak şekilde sıkıntı çektiğini keşfetmek için buradayız.

OpenGL, her şeyi taşımak zorunda kalmadan platformlar arası 3B oluşturma oluşturmanın harika bir yoludur. Bir geliştirici Windows, Linux ve Mac için bir oyun yayınlamaya çalışıyorsa, en az dirençli geleneksel yol, en inceliği en büyük demografiye (Windows, DirectX) odaklamak ve oyunu diğer herkes için OpenGL kullanarak taşımaktır.

OpenGL, DirectX ve Vulkan kadar doğrudan GPU ile iletişim kurmadığından, bu, CPU’ya daha fazla güvenilmesine ve dolayısıyla birçok durumda performansın biraz düşmesine yol açar.

MoltenVK artık Mac için mevcut olduğundan ve insanlar tüm popüler işletim sistemlerinde Vulkan’ı çalıştırabildiğinden, hangi API’yi kullanacağınız bir seçim meselesidir. Daha yeni oyun geliştiricileri, OpenGL’den tamamen vazgeçmeyi ve sadece Vulkan’a güvenmeyi seçebilir. Ne yazık ki, Linux’a taşınan çok sayıda oyun, yüksek performansın çok önemli olduğu durumlarda DirectX’in performansıyla eşleşmeyen OpenGL’ye güvenecektir.

Linux’un DirectX’e yanıtı Vulkan, topluluk olarak tüm platformlarda kullanılabilen yüksek performanslı düşük seviyeli bir API sağlamaya karar veren 170’den fazla kuruluş ve bağımsız geliştiricinin buluşudur. Şubat 2016’da piyasaya sürülmesinden bu yana, dünyanın dört bir yanındaki grafik geliştiricileri için bir juggernaut ve (çok amaçlanan) bir oyun değiştirici haline geldi, ağırlığının çok ötesine geçti ve birçok durumda DirectX’in performansını aştı.

Her şey yolunda ve güzel, ancak Vulkan API kullanılarak Linux için taşınan bir oyunda kekemelik yaşıyorsanız, bu büyük başarı sizi çok fazla etkilemeyebilir. Gerçekten de, Vulkan’ın birkaç eksikliği var, bunlardan en azı ekran kararlılığı değil.

HWRIG tarafından yayınlanan ve Windows’un DX12 ve Vulkan arasındaki performansı kıyaslama araçlarını kullanarak karşılaştıran bir analiz, Vulkan’ın DX’ten yüzde 5 daha yüksek ortalama kare hızları elde etmesine rağmen, minimum kare hızının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Bunun gerçek dünya kullanımında anlamı, yoğun grafik yüküyle uğraşırken artan kekemelik oluşumudur. Bununla birlikte, Vulkan’ın bir oyun etrafında tasarlandığında, sonradan düşünülmesinin aksine harika olabileceğini belirtmek hala önemlidir.

Buna güzel bir örnek, Şubat 2021’de piyasaya sürülen bir hayatta kalma sanal alanı olan Valheim’dir. Oyunu Vulkan’da çalışmaya zorlamak, DX12’ye kıyasla performansı önemli ölçüde artırır.

Linux’ta, tıpkı Windows’ta olduğu gibi, CPU’nuzun performansı, sistemin güç yönetimi ayarlarından etkilenir. GPU’nun çoğunu kullanmadan CPU ağırlıklı bir oyun oynuyorsanız (örneğin, Hearts of Iron veya Europa Universalis gibi büyük stratejili bir harita boyama oyunu) ve performans düşüşü yaşıyorsanız, Linux sizin CPU’nuz olabilir. “güç tasarrufu” valisi. Pille çalışan bir dizüstü bilgisayardaysanız bu genellikle olur.

Çoğunlukla, modern CPU’lar ve güç tasarrufu düzenleyicisi birlikte iyi çalışır ancak yine de oyun oynarken bazen gözle görülür giriş gecikmesi sağlar. Buna karşı koymak için, dizüstü bilgisayarların pilini daha verimli hale getirmek ve en çok ihtiyaç duyulduğunda düzenleyiciyi hızla “performans”a geçirerek CPU performansınızı artırmak için otomatik işlemci frekansı kullanabilirsiniz.

Linux’un tüm masaüstü platformları pastasındaki payı son on yılda sabit bir artışla %2,4’lük bir değere ulaşmış olsa da, bu Apple ve Microsoft’un rekabet ettiği devlerle karşılaştırıldığında hala çok düşük. Ne yazık ki bu, birçok oyun geliştiricisinin optimizasyona çok fazla dikkat etmeden ürünlerini hızla Linux’a taşıyacağı anlamına geliyor. Bu noktada, oyuncu tabanının yüzde iki puanlık potansiyel bir yüzdesini yatıştırmaktan çok, son teslim tarihine odaklanıyorlar.

Performans sorunları bir yana, 2010’ların ortalarından sonraki yıllarda, Linux oyun topluluğu, hem Linux geliştiricilerinin hem de oyunların çabalarının bir ürünü olarak oyun için çok kabul edilebilir seçenekler ve gelişmiş performans şeklinde oldukça fazla sevgi elde etti. yayıncıların kendileri.

Ported bir oyunda, herhangi bir diğer sistem versiyonunda aldığınız performansın aynısını yaşamıyorsanız, yolumuzdan çekilmemiz gereken ilk şey, grafik sürücünüzdür. Noveau veya başka bir varsayılan açık kaynaklı sürücü kullanıyorsanız, bu en olası suçlunuzdur.

Oyunlarınızda mümkün olan en iyi kare hızını elde etmek için, diğer sınırlamalar hariç, GPU’nuz için en son sürücüleri yüklemeniz gerekir. Ubuntu’da veya herhangi bir Debian tabanlı Linux dağıtımında bir Nvidia kartı kullanıyorsanız, tescilli sürücülerin nasıl kurulacağını öğrenmek için kılavuzumuza bakın.

Dağıtımınızda iki monitör kullanıyorsanız ve genel olarak oyun oynamaya çalışırken düşük FPS performansından bıktıysanız, bunlardan birinin fişini çekin ve oyununuzu yeniden başlatın. Aniden lezzetli, tereyağlı pürüzsüz bir performans mı elde ediyorsunuz?

Cevabınız “evet” ise, Nvidia’nın grafik ayarlarıyla biraz oynayarak bu soruna yardımcı olabilirsiniz. Bazen, çift monitör kurulumlarını kullanırken ekran ölçekleme çok iyi çalışmaz, bu nedenle bu işi GPU’nun kendisine taşımak yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için Nvidia’nın kontrol paneline gidin, “Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla”ya gidin ve “Ölçeklendirmeyi gerçekleştir” altındaki açılır menüden “GPU”yu seçin.

Bunu yaptıktan sonra, performansta hala bir artış fark etmediyseniz, donanımınızda başka bir darboğaz olmadığından emin olun. Oyunu çalıştırmak ve sahip olduğunuz her şeyi diğer monitörünüzde oluşturmak için yeterli CPU gücünüz ve RAM’iniz olup olmadığını kontrol edin. En kötü senaryoda, donanım darboğazını giderene kadar bir oyunu çalıştırmadan önce ikinci monitörünüzü kapatmak zorunda kalacaksınız.

Sırf Vulkan ve DX’in genel performansta OpenGL’yi geçmesi, ikincisini alakasız yapmaz. Öncelikle çok ayrıntılı grafik ortamlarına dayanmayan oyunlar (Factorio, EU IV, HoI4 vb. gibi), daha düşük seviyeli API’ler tarafından elde edilen ekstra performansa ihtiyaç duymaz. Hepsini Vulkan’a taşımak, bu durumlarda geliştirme açısından bir anlam ifade etmiyor çünkü OGL gibi basit bir şey kullanarak önlenebilecek çok fazla can sıkıntısı yaratıyor.

Bir geliştiricinin bakış açısından, performansını oyununuza sıkıştırmak için Vulkan veya DirectX kullanmaktan kaçınabiliyorsanız, ürününüzü piyasaya sürmeden önce cilalamaya ve sonrasında bakımını yapmaya daha fazla odaklanabilirsiniz. Bu, oyuncu için daha iyi bir genel oyun deneyimi şeklinde kendini gösteren görünmez bir faydadır.

CPU’nun düzenleyicisi, bir işletim sisteminin CPU’ya hangi aralıktaki saat frekanslarını kullanması gerektiğini söyleme yöntemidir. Performans yöneticisi her zaman CPU’nuza canının istediği kadar meyve suyu çekmesini söyleyecektir. Tersine, güç tasarrufu sağlayan bir düzenleyici, daha düşük güç kullanımına öncelik vermek için dizginleri CPU’nuzun üzerine koyacaktır.

Bu makalede verilen tavsiyelerin yanı sıra, yardımcı olabilecek birkaç şey daha var:

Olayları bir perspektife oturtmak önemlidir: Linux, oyuncular için mükemmel bir işletim sistemi değildir, ama aynı zamanda birçok kez daha iyi rekabetten daha. Geliştiriciler kendi topluluklarında Linux dünyasından gelenleri daha ciddiye aldıkça oyunlarını işletim sistemi için optimize etmek için daha fazla çaba sarf ediyorlar.

2000’li yılların başlarındaki en zorlu anlarından bu yana, Linux birden fazla departmanda önemli adımlar attı ve oyunlarını geri getirmek isteyenler için hoş karşılanan bir işletim sistemi olarak gelişmeye başladı. Windows’a özel oyunların Linux’ta tamamen oynanabilir olmasını sağlamak için VKD3D gibi kitaplıklardan yararlanan Proton’u geliştirmek için Steam’e çok fazla kredi verilmesi gerekiyor.

En sevdiğiniz oyunların tartışma panolarını ziyaret ederek ve bir Linux oyuncusu olarak sesinizi duyurarak da buna katılabilirsiniz. Geliştiricilerin, Windows dışındaki demografilerinin, kullanım ve satın alma istatistiklerinin yalnızca küçük bir bölümünden değil, gerçek insanlardan oluştuğunu bilmelerini sağlamak önemlidir.

Monitörleri oyun için harika yapan temel özelliklere de göz atmalısınız.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Miguel, on yılı aşkın bir süredir ticari büyüme ve teknoloji uzmanıdır ve daha da uzun süredir yazılım yazmaktadır. Romanya’daki küçük kalesinden teknoloji dünyasını etkileyen şeylere soğuk ve analitik bakış açıları sunuyor.

Görüntüleme sunucusu, örneğin Xorg vs Wayland, OpenGL ve Vulkan ile ilgili performansı nasıl etkiler?

Linux Çekirdeği koruyucu şapkamla konuşurken:

Her türlü denetimi önlemek için *tasarlanmış* (bu, satıcının kötü niyetli olduğu anlamına gelir) ve teknik olarak doğru yapılamayan (Linux çekirdeği hiçbir zaman herhangi bir sabit ikili arabirim sağlamak için yapılmamış) güvenilmeyen sürücüler yükleyerek, şüphelenmeyen kullanıcıları makinelerini tehlikeye atmaya yönlendirmek. sürücüleri – sığdırmak için, her zaman tam olarak çalıştırılmaları gereken çekirdek sürümü ve çekirdek yapı yapılandırması için derlenmeleri gerekir – diğer her şey sadece rus ruletidir) gerçekten sorumsuzdur!

Tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız (IOW: çekirdeğin dahili olarak nasıl çalıştığını biliyorsunuz ve bu nedenle riski tahmin edip önleyebilir), sadece bunu yapmayın – asla özel sürücüler yüklemeyin!

Rus ruleti oynamadan önce iyi düşünün!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*