Mac uygulamaları çökmeye devam ediyor mu? Nedenini ve düzeltmeleri öğrenin!

Mac uygulamaları çökmeye devam ediyor mu?  Nedenini ve düzeltmeleri öğrenin!

Sevgili MacBook’unuzda uygulama donmaları veya çökmeleriyle karşılaştınız mı? Bu nadiren olsa da, Mac’inizin bu şekilde davranması normaldir. Bazen, bilgisayarınızda çalışan çok fazla uygulama olabilir ve her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için yeterli RAM olmayabilir. Apple, donanım ve yazılım optimizasyonunda mükemmel bir iş çıkardı ancak bazen bir uygulama donabilir veya çökebilir.

Mac uygulamaları çökerse paniğe gerek yok. Bunun neden olduğunu ve neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir Mac bilgisayarın donması veya çökmesi çok nadirdir. Ancak, çoğu Mac kullanıcısının sistemlerinde en az bir kez ‘ölümün çıkrığı’nı gördüğünden eminim. Bu genellikle çalışan çok fazla uygulama olduğunda veya uygulamanın kendisinde bir sorun olduğunda meydana gelir. Mac’inizin donmasının veya çökmesinin birkaç başka nedeni vardır. Bu nedenlerden bazılarına bir göz atalım.

Ana suçlu, çoğu zaman yanıt vermeyen bir uygulamadır. Neyse ki, bir uygulama çökmesi veya donması Mac’inizi çökertmez, ancak uygulamayı kullanamazsınız. Böyle bir durumda olduğunuzda izleyebileceğiniz bazı yöntemleri sıraladım.

Aşağıda, Mac uygulamalarınızın çökmesi veya donmasıyla ilgili bazı yaygın düzeltmeler verilmiştir. Mac’inizde bir donanım sorunu olmadığı sürece, bu düzeltmeler sorununuzu çözmelidir.

Fare imleciniz dönen bir gökkuşağı plaj topuna dönüşürse, uygulamanın yanıt vermediği ve donduğu anlamına gelir. Bu olduğunda, menüdeki kapat düğmesine tıklayarak uygulamayı kapatamazsınız. Tekrar kullanmaya başlamak için uygulamadan çıkmaya zorlamanız gerekecek. Kullanabileceği yeterli RAM veya CPU kaynağı yoksa veya uygulamada bir sorun varsa, uygulama donabilir veya çökebilir. Mac’inizdeki bir uygulamadan çıkmaya nasıl zorlanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Artık yanıt vermeyen uygulamadan çıkmaya zorladığınıza göre, bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Uygulamanın mevcut sürümünde bir hata olabilir ve bu durumda en son güncellemeyi yüklemeniz gerekecektir. Ayrıca çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için uygulamayı deneyebilir ve yeniden başlatabilirsiniz.

Mac’inizin basit bir şekilde yeniden başlatılması, uygulamanın kilitlenmesi veya donma sorunlarını çözebilir. Mac bilgisayarınızı yeniden başlatmak için elma logosu Menü çubuğunda 鈫 Tekrar başlat seçenek. Mac’iniz artık çalışan tüm uygulamaları ve işlemleri otomatik olarak kapatacaktır; bu, genellikle yeniden başlatmanın ardından uygulamayla ilgili sorunları çözmelidir.

Mac’iniz donmuşsa ve Apple logosunu tıklayamıyorsanız, Kontrol + Komut tutarken birlikte güç düğmesiveya tutun güç düğmesi 10 saniye. Bu, Mac’inizi yeniden başlatacak ve umarız sorunu çözecektir.

Mac’i kurtarma modunda yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz.

Bir uygulama Mac’inizin çökmesine veya donmasına neden oluyorsa, uygulamada büyük olasılıkla bir hata vardır. Bilinen bir hataysa, geliştirici bunu düzeltir ve uygulama için bir güncelleme yayınlar. Sorundan kurtulmak için bu güncellemeyi yüklemeniz gerekecek. Mac’inizdeki uygulama güncellemelerini şu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Üçüncü taraf bir uygulamaysa, herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için geliştirici web sitesine gitmeniz gerekir. Ayrıca uygulama içinde başlatabilir ve güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Mac bilgisayarlarda uygulamaların kilitlenmesinin veya donmasının yaygın bir nedeni uyumlulukla ilgilidir. Uygulama, çalıştırdığınız macOS sürümüyle veya donanımınızla uyumlu olmayabilir. Bu durumda, basit bir Google araması, mevcut macOS sürümünüz ve cihazınızla uygulama uyumluluğu hakkında sonuçlar vermelidir. Çoğu uygulama geliştiricisi, uygulamalarının belirli bir işletim sistemi sürümüyle uyumlu olup olmadığını belirtir.

Mac’inizdeki Sistem Raporu seçeneğini kullanarak da uyumsuz uygulamaları kontrol edebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde M1 yonga seti ile MacBook’uma birkaç Intel tabanlı uygulama yüklediğimi göreceksiniz. Bu uygulamalar, M1 yongası ile tam uyumlu olmadıkları ve Rosetta 2 uygulama çevirmeni kullanılarak çalıştırıldığı için sorunlarla karşılaşabilir.

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bunu deneyin. Sorunlu uygulamanın tercih dosyasını silmek sorunları çözebilir. Bir uygulamanın tercih dosyasında bir sorun olduğunda, garip davranabilir, donabilir ve hatta çökebilir. Bu dosyalara erişmek için Mac’inizdeki Kitaplık klasörüne gitmeniz gerekecek.

Kitaplık klasörünü bulmak için yapmanız gerekenler.

Bu, uygulamanın tercihler dosyasını sıfırlamalı ve umarım donmamalı veya çökmemelidir.

Tüm Mac uygulamalarında, her türlü bilgiyi kaydeden ve zamanla doldurulabilen bir önbellek klasörü bulunur. Bu, uygulamanın donmasına veya çökmesine neden olabilir. Arada bir önbelleği temizlemek çok önemlidir ve bunu yapmak için birkaç uygulama kullanabilirsiniz. Ancak, bir uygulamanın önbelleğini Kitaplıktan da temizleyebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Bunu yalnızca uygulama sürekli olarak çökerse veya donarsa yapmalısınız.

Bunlar, kilitlenen veya donan Mac uygulamalarını düzeltmenin yollarından bazılarıydı. Bu genellikle uygulamada bir sorun olduğunda veya Mac’te bir donanım sorunu olduğunda meydana gelir. Bu kılavuzla Mac’inizdeki sorunları çözebildiğinizi umuyoruz. Uygulama hala düzgün çalışmıyorsa, bir alternatif aramak, geliştiriciyle iletişime geçmek veya Mac’inizi Kurtarma modunda başlatarak bir Time Machine yedeklemesini geri yüklemek isteyebilirsiniz.

Bu yazıları da okumak istersiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*