MacOS’ta SSD Sağlığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

MacOS’ta SSD Sağlığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Her türlü depolama ortamı sarf malzemesidir. Basitçe söylemek gerekirse, bir gün başarısız olacak. Oyunda bir adım önde olmak için Mac’te SSD sağlığınızı kontrol etmenin birçok yolu vardır. Burada, Mac’inizde SSD sağlığınızı nasıl kontrol edeceğinizi gösteriyoruz ve ayrıca size yardımcı olacak bazı üçüncü taraf araçlara hızlıca göz atıyoruz.

Dönen HDD sürücülerinde bazen “küvet” olarak tanımlanan bir arıza eğrisi vardır. Bir HDD’yi ilk aldığınızda, Dead On Arrival (DOA) olarak adlandırılan birimler sayesinde yüksek bir arıza olasılığı vardır. Sürücü düzgün bir şekilde dönerse, aşınmaya bağlı arıza yaşamadan önce muhtemelen yıllarca sürecektir.

Başka bir deyişle, bir sürücünün hizmet ömrünün başında ve sonunda (yani küvetin duvarlarında) yüksek bir arıza olasılığı vardır. Buna karşılık, ortada (yani küvetin tabanında) nispeten düşük bir arıza oranı vardır.

Öte yandan, SSD’ler farklı bir arıza eğrisi gösterir. Hala aynı yüksek erken başarısızlık oranlarına sahipler. ancak SSD’lerde kullanılan flash bellek, yalnızca belirli sayıda yazma döngüsünde hayatta kalabilir. Sınıra ulaştığında, tamamen başarısızlığa uğrayacak ve veri kurtarma mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, uyarı vermeden arızalanabilecek bir sürücünün sağlığına göz kulak olmakta fayda var.

Belirli karakteristik arıza modellerine dayalı olarak her iki arıza türünü de önceden tahmin edebilir ve planlayabilirsiniz. Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi (SMART), SSD’ler ve daha geleneksel HDD’ler için otomatik bir kendi kendini test etme sistemidir. Bu, macOS’un varsayılan olarak tüm sürücülerinizin SMART durumunu takip etmesine yardımcı olur ve bu durumu değişen ayrıntı düzeylerinde okuyan birkaç araç vardır.

Mac’inizde SSD sağlığınızı kontrol etme işlemi basittir ve yaklaşık bir dakika sürer.

1. Sol üst köşedeki (araç çubuğundaki) Elma simgesini tıklayın, ardından Seçenek anahtar. “Bu Mac Hakkında”nın “Sistem Bilgisi” olarak değiştiğini göreceksiniz.

2. Ekran açıldığında, sol taraftaki ağaç dizininde Donanım bölümünün altındaki Depolama panelini bulun:

3. Ardından, sağ taraftaki listeden incelemek istediğiniz sürücüyü seçin.

4. SMART durumunu sağ panelin alt kısmında, genellikle listedeki son öğe olarak bulacaksınız.

Bu durumda “Doğrulandı”, sürücüde bildirilen herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. “Başarısız”, sürücüde yakında “Önemli” hale gelecek bir hata olduğu anlamına gelir. SMART’ın sayısal hata kodu sistemi, sürücüye özgü felaket hakkında daha fazla bilgi sağlar, ancak macOS tarafından sağlanan geniş başlık, bir sürücünün ne kadar sürede arızalanacağını tahmin etmek için yeterlidir.

Homebrew yüklüyse, yükleyebilirsiniz. smartmontools Mac’inizdeki SSD sağlığını kontrol etmek için. Bu, Terminal aracılığıyla SMART durumunu gösterecektir.

1. Seçtiğiniz Terminali açın ve Smartmontools’u Homebrew ile kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

2. Ardından, çalıştırın diskutil list test etmek istediğiniz birimin sürücü tanımlayıcısını bulmak için:

Bir kenara, sürücü tanımlayıcısını BSD Adını arayarak Sistem Bilgilerinde de bulabilirsiniz.

3. Belirtilen sürücü için SMART durumunu almak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Yer tutucu BSD adını kendi adınızla değiştirmek isteyeceğinizi unutmayın. Ne olursa olsun, bu standart çıktıda ayrıntılı bir SMART raporu üretecektir.

SMART raporunu diske kaydetmek istiyorsanız, bunu kullanarak bir metin dosyasına gönderebilirsiniz. > kontrol karakteri:

Bu rapor, sürücünün sağlığına ayrıntılı bir bakış sunacaktır. En alakalı veri, raporun yarısında görünen karardır. Altta, satıcıya özel SMART durumu, sürücünün daha derindeki durumuna bir bakış sağlayabilir.

Mac’inizde SSD sağlığınızı kontrol etmek için birinci sınıf bir çözüm istiyorsanız, DriveDx iyi bir seçenektir.

SSD’nizin sağlığının en ayrıntılı resmini sağlayan bir sürücü tanılama aracıdır. Bu uygulama, bağlı tüm sürücülerinizi tarayabilir ve depolama sisteminizin sağlığının tam bir resmini sağlayabilir.

Uygulama açıkken, arıza veya sorunların göstergesi için SMART durumunu sürekli olarak izler. Teknik günlükleri gözden geçirmeden diskinizin sağlığının ayrıntılı bir resmini elde etmenin en kolay yolu.

Mac’iniz için SSD sağlığınızı rastgele bir şekilde kontrol etmek iyi bir fikirdir, ancak bu bir takıntı olmamalıdır. Yukarıdaki yöntemler, Mac’inizdeki SSD sağlığınızı hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

Hâlâ bir HDD çalıştırıyorsanız ve yükseltmek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı gösterebiliriz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Tom Rankin, WordPress, teknoloji ve küçük işletmeler için kaliteli bir içerik yazarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*