MacOS’ta Tanımlanamayan Geliştiriciden Uygulamaya Nasıl İzin Verilir ve Açılır

MacOS’ta Tanımlanamayan Geliştiriciden Uygulamaya Nasıl İzin Verilir ve Açılır

Apple, biz son kullanıcılar için iyi bir şey olan gizlilik ve güvenlik konusunda takıntılıdır. Varsayılan olarak macOS, yalnızca Mac App Store’dan veya tanımlanmış geliştiricilerden indirilen uygulamaları ve yazılımları çalıştırmanıza izin verir. Ancak macOS’ta kimliği belirsiz bir geliştiriciden bir uygulama açmak istiyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır.

Ancak, başlamadan önce, bir uyarı! Uygulamalara zararlı kod ve kötü amaçlı yazılım eklemek ve bunları dağıtmak/yeniden dağıtmak yaygın ve yaygın bir uygulamadır. Bu nedenle, torrentle aldığınız veya doğrulanmamış bir geliştiriciden aldığınız gölgeli bir uygulamanın virüslü ve tehlikeli olması oldukça olasıdır. Sonuçları anlıyor ve yine de devam etmek istiyorsanız, güvenlik ayarlarınızı nasıl geçersiz kılacağınız ve macOS’ta tanımlanamayan geliştiriciden bir uygulamayı nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1. Başlatmak bulucu Mac’inizde ve uygulamayı bulun açmak istiyorsun. Bu uygulamayı büyük olasılıkla İndirilenler, Masaüstü veya Uygulamalar klasöründe bulabilirsiniz.

Not: Launchpad, uygulamalarda bir kısayol menüsüne izin vermediğinden Launchpad’i kullanmayın.

Adım 2. Kontrol tuşuna basarak tıklayın (Kontrol düğmesini basılı tutun ve tıklayın) uygulama simgesine tıklayın.

Aşama 3. Şimdi tıklayın Açık yukarıdaki listeden. Uygulamayı açıp açmamak için tekrar sorulursa onaylayın.

Tanımlanamayan uygulamanın açıldığını göreceksiniz. Şu andan itibaren, bu uygulama güvenlik ayarlarınıza bir istisna olarak kaydedilir. Gelecekte herhangi bir zamanda, diğer bilinen ve kayıtlı uygulamaları açtığınız gibi çift tıklayarak açabilirsiniz. Önceki satırda belirtildiği gibi, bu, Mac’inizin tüm ilgili güvenlik ayarlarını değiştirmez, yalnızca bu belirli uygulama için bir istisna oluşturur. Diğer her şey eskisi kadar güvenli.

Ek Yöntem: Yukarıdaki adımları izlemezseniz ve tanımlanamayan bir uygulamaya çift tıklamanız yeterlidir ve uygulama açılmaz ve aşağıdakine benzer bir açılır pencere gösterir.

git Sistem TercihleriGüvenlik ve Gizlilik ve üzerine tıklayın Yine de Aç seçenek. Sorulursa Mac’inizin şifresini girin.

Yukarıdaki yöntemler, tanımlanamayan bir uygulamayı açmak için nispeten güvenli, kolay ve hızlıydı. Neredeyse birkaç tıklama aldı. Ancak, Mac’inizin güvenlik ayarlarını değiştirmek isterseniz (uygulama başlatma söz konusu olduğunda), Gatekeeper’ı devre dışı bırakmanız ve Şuradan indirilen uygulamalara izin ver’i açın ile: Herhangi bir yer.

Aşama 1. Açık terminal içine girerek Mac’inizde Başlatma paneliDiğer. Veya birlikte basabilirsiniz Komut(鈱? + Boşluk Çubuğu Spotlight Search’ü açmak için Terminal yazın ve enter tuşuna basın.

Adım 2. Sistem Tercihlerinin açık olmadığından emin olun. Eğer öyleyse, kapatın. Terminalde aşağıdaki komutu yazın ve enter’a basın.

sudo spctl 撯€搈aster-devre dışı bırak

Aşama 3. Mac’inizin şifresini girin ve girmek. Parolayı yazdığınızda görünmeyeceğini unutmayın. Terminali şimdi kapatabilirsiniz.

4. Adım. Başlatmak Sistem Tercihleri Dock’unuzdan veya Apple Logosu – Sistem Tercihleri’ne tıklayarak. Şimdi tıklayın Güvenlik ve Gizlilik.

Adım 5. Altında Genel sekmesinde, ‘Uygulamaların indirilmesine izin ver’ altında ‘Her Yerden’ seçili olduğunu görebilirsiniz. Değilse, sol alttan simgesine tıklayın. kapalı asma kilit simgesi ve Mac’inizin Parolasını girin.

Adım #6. altından Şuradan indirilen uygulamalara izin ver:: Seç Herhangi bir yer. Tıklamak Her Yerden İzin Ver onaylamak. Amacımıza ulaşıldığı için daha fazla değişikliği önlemek için açık asma kilide tıklayın.

Şu andan itibaren Mac’iniz App Store’dan, App Store’dan ve tanımlanmış geliştiricilerden veya herhangi bir rastgele geliştiriciden indirilmiş olmasına bakılmaksızın tüm uygulamaları açacaktır. Lütfen bunun Mac’inizin ve özel verilerinizin güvenliği ve emniyeti için tehlikeli olduğunu bilin. Bu nedenle, bunu yalnızca neyle uğraştığınızı biliyorsanız yapın. Çoğu sıradan insan için bu rotaya gitmemeniz tavsiye edilir. Bunun yerine ilk yöntemi kullanın.

Gatekeeper’ı tekrar açmak ve her şeyi varsayılan durumuna döndürmek için:

Açık terminal ve aşağıdaki komutu yazın ve vur giriş anahtarı. Onaylamak için Mac’inizin şifresini girin.

sudo spctl – master-enable

Hayır. Bu mutlaka böyle değildir. Apple’ın dediği gibi, geliştirici kimliği kaydı başlamadan önce yazılmış bazı uygulamalar olabilir. Sonuç olarak, uygulama incelenmemiş olabilir ve bu nedenle macOS, uygulamanın piyasaya sürüldükten sonra değiştirilip değiştirilmediğini veya bozulup bozulmadığını kontrol edemez. Benzer şekilde, sizin veya geliştirici arkadaşınızın veya uzun süredir takip ettiğiniz ve güvendiğiniz birinin hobi olarak basit bir uygulama oluşturduğunu varsayalım. Bu tehlikeli mi? Numara! Sadece Apple’a kayıtlı değil.

Tanımlanamayan bir geliştiriciden uygulama yüklemek için en güvenli yaklaşım, Mac App Store’dan veya tanımlanmış geliştiriciden benzer bir alternatif uygulama bulmaktır. Bazen benzer bir uygulama için ödeme yapmak, ücretsiz bilinmeyen bir uygulama kullanmaktan daha mantıklı bir çözüm olabilir. Ancak hiçbir şey işe yaramazsa, güvenlik ayarlarını geçersiz kılmak ve macOS’ta tanımlanamayan geliştiricilerin uygulamalarına izin vermek bir çözümdür. Bu anlamda macOS, iOS’tan daha esnektir.

Okumak isteyebilirsiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*