Mac’te ve Apple cihazları arasında nasıl kopyalanıp yapıştırılır

Mac’te ve Apple cihazları arasında nasıl kopyalanıp yapıştırılır

MacOS’ta metin, resim, dosya, klasör vb.’yi taşımak veya çoğaltmak istiyorsanız, Mac’te nasıl kopyalayıp yapıştıracağınızı bilmeniz gerekir. Bazı bilgileri bir yerden başka bir yere aktarmanın hızlı bir yoludur. Örneğin, bir belge üzerinde çalışırken metnin, resimlerin ve diğer öğelerin yerleşimini değiştirebilirsiniz. Veya MacBook’unuzdan harici bir sabit sürücüye dosya aktarmanız gerektiğinde veya tam tersi. Bunu kullanmanın birden fazla yolu vardır, bu yüzden bir Mac’te ve Apple cihazları arasında nasıl kesip, kopyalayıp yapıştıracağınız hakkında daha fazla bilgi edelim.

MacBook Pro, Air, iMac veya Mac Mini olsun, kopyalama ve yapıştırma işlemi tüm Mac’lerde aynıdır. Ancak macOS üzerinde kesmeden, kopyalamadan ve yapıştırmadan önce anlamanız gereken iki nokta var.

Sözcüklerden de anlaşılacağı gibi, kopyalama işlevi seçilen metni, resmi veya dosyayı çoğaltır, kesme işlevi ise orijinal öğeyi başka bir yere yapıştırılmak üzere yerinden kaldırır.

Mac’te metin kopyalarken, Yapıştırmak olduğu gibi, ya da seçebilirsiniz Yapıştır ve Eşleştir Stili, metni yapıştırdığınız yere göre otomatik olarak biçimlendirir. Örneğin, web’den bir belgeye bir metin kopyalarken, ancak aynı yazı tipinde, boyutta vb. olmasını istemiyorsanız, kullanabilirsiniz. Yapıştır ve Eşleştir Stili orijinal biçimlendirmeden kurtulmak ve yerleştirdiğiniz belge veya paragraf gibi görünmesini sağlamak için.

Apple, iPhone’dan Mac’e ve diğer uyumlu cihazlara sorunsuz bir şekilde metin kopyalayıp yapıştırmanıza olanak tanıyan evrensel pano olarak bilinen bir özelliğe sahiptir.

Daha önce Windows kullandıysanız, 24 adede kadar öğeyi Microsoft Office panosuna kopyalamanıza ve ardından neyi yapıştırmak istediğinizi seçmenize olanak tanıyan özelliği biliyor olabilirsiniz. Aynı şeyin Mac’te de mümkün olup olmadığını merak ediyorsanız, ne yazık ki hayır. Mac’te birden fazla öğe kopyalayamazsınız. Ancak, bu işlevselliğe yardımcı olması için bir pano yöneticisi yükleyebilirsiniz.

Pano, Mac’inizde arka planda çalışır ve kopyaladığınız son öğeyi saklar. Panoyu görüntülemek için bir Finder penceresi açın, üstteki Düzenle menüsüne tıklayın ve Panoyu Göster’i seçin.

İşlem yukarıda açıklananla aynıdır. Sadece resme sağ tıklayın ve kopyala’yı seçin. Ardından, yerleştirmek istediğiniz yere sağ tıklayın ve yapıştırın.

Sağ tıklama, Mac’te ikincil tıklama olarak da bilinir. Dokunmatik yüzeye iki parmağınızla dokunarak veya sağ tıklama düğmesiyle harici bir fare kullanarak sağ tıklayabilirsiniz.

Artık Mac’te iki şekilde nasıl kopyalayıp yapıştıracağınızı biliyorsunuz. Bunun bir bilgisayarda en çok kullanılan ve temel işlevlerden biri olduğunu söylemenin abartı olmadığını düşünüyorum. Bununla ilgili başka sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bana bildirin.

Bu gönderileri de okumak isteyebilirsiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*