Malezya mahkemesi hüküm giymiş eski Başbakan Najib’in Singapur gezisi için pasaportunu serbest bıraktı, Güneydoğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Malezya mahkemesi hüküm giymiş eski Başbakan Najib’in Singapur gezisi için pasaportunu serbest bıraktı, Güneydoğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

KUALA LUMPUR (REUTERS) – Malezya Temyiz Mahkemesi 18 Ekim Pazartesi günü, geçen yıl rüşvet suçlamasıyla hüküm giyen eski başbakan Najib Razak’ın torununun doğumuna katılabilmek için pasaportunu geçici olarak serbest bırakma talebini kabul etti. Bir savcı, Singapur dedi.

Najib, Temmuz 2020’de, şu anda feshedilmiş devlet fonu 1Malaysia Development Berhad’da (1MDB) multi milyar dolarlık bir skandalla bağlantılı bir davada yolsuzluk ve kara para aklama nedeniyle 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçunu reddetti ve kefaletle serbest bırakıldı, temyize gidiyor.

Basında çıkan haberlere göre, mahkeme Pazartesi günü Najib’in pasaportunu 20 Ekim’den 22 Kasım’a kadar almasına izin verdi, böylece önümüzdeki ay Singapur’da doğum yapması beklenen kızıyla birlikte olabildi.

Najib davasındaki bir savcı, Reuters’e verilen raporları doğruladı. Avukatı, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Basında çıkan haberlere göre, bir alt mahkeme geçen hafta Najib’in eşi Rosmah Mansor’un da yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu benzer bir talebi kabul etti.

Najib, 2009 yılında kurulmasına yardım ettiği bir devlet fonu olan 1MDB’den 4,5 milyar ABD dolarından (6,08 milyar ABD Doları) fazlasının zimmete geçirildiği ve çalınan fonların bir kısmını aldığı yönündeki iddialar üzerine halkın öfkesi üzerine 2018’de oylandı.

Polis baskınlarının çiftin evlerinde milyonlarca dolar değerinde nakit, mücevher ve lüks çanta bulması üzerine, seçimlerin ardından Najib ve Rosmah hakkında onlarca suçlamada bulunuldu. Rosmah suçsuz olduğunu iddia etti ve yargılanmaya devam ediyor.

Çifte seyahat yasakları da uygulandı, ancak o zamandan beri kaldırılıp kaldırılmadığı belli değil.

Najib, aleyhindeki suçlamaların siyasi olduğunu ve hesaplarına aktarılan fonların kaynağı konusunda yanlış yönlendirildiğini söyledi.

Singapur da dahil olmak üzere en az altı ülke, 1MDB’ye yönelik ceza soruşturmaları başlattı.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*