Meltdown ve Spectre yamalarından sonra Windows PC’niz ne kadar yavaşlayacak?

Meltdown ve Spectre yamalarından sonra Windows PC’niz ne kadar yavaşlayacak?

Tüm bilgisayarlardaki Meltdown ve Spectre açıklarını gideren Intel ürün yazılımı güncellemesi yarardan çok zarara neden oluyordu. İşlemcileri tarafından desteklenen PC’ler, tabletler ve bulut hizmetleri için güncelleme, Kaby Lake, Broadwell ve Haswell gibi donanımlarda yeniden başlatma sorunlarına neden oldu. Başka bir deyişle, etkilenen cihazlar için güvenlik güncellemeleri yarardan çok zarar verdi.

Yeni bir blog gönderisinde Intel, en son ürün yazılımı güncellemesinin bilgisayarın donanım özelliklerinden bağımsız olarak birkaç kullanıcının yaşadığı yeniden başlatma sorunlarına yol açtığını bir kez daha kabul etti. Yonga seti üreticisi, yeniden başlatma sorunlarının temel nedenini keşfettiğini de açıkladı.

Windows veya Linux bilgisayarlarınızı Spectre güvenlik açığını azaltan en son mikro kod üretici yazılımı sürümüne güncellediyseniz ve rastgele yeniden başlatma yaşıyorsanız, yonga üreticisi sorunu nihayet belirlediğinden Intel düzeltmeyi beklemenizi önerir.

“Şimdi Broadwell ve Haswell platformlarının temel nedenini belirledik ve bu sorunu çözmek için bir çözüm geliştirmede iyi ilerleme kaydettik. Hafta sonu boyunca, test için endüstri ortaklarına güncellenmiş çözümün erken bir sürümünü sunmaya başladık ve yapacağız. Navin Shenoy basın açıklamasında, “Test tamamlandıktan sonra nihai bir sürüm kullanılabilir” diyor.

Intel kısa süre önce, bir dizi beklenmedik soruna neden olduğu için işletim sistemi satıcılarına, bulut hizmeti sağlayıcılarına güncellemenin dağıtımını durdurmalarını tavsiye etti. Intel sonunda bir düzeltme keşfetti ve bir sonraki üretici yazılımı güncellemesi önümüzdeki haftalarda yayınlanacak. Ancak Intel’in işlemcileri tarafından desteklenen bilgisayarlarda bir sonraki güncellemeyi test etmesi için birkaç güne daha ihtiyacı var.

Intel şimdi işletim sistemi satıcılarına, rastgele yeniden başlatmaları düzeltecek bellenimi geri almalarını tavsiye ediyor, ancak yine de PC’ler Spectre’a karşı savunmasız kalacak. Intel, güncelleme işletim sistemi satıcıları ve bulut hizmetleri sağlayıcıları tarafından kaldırılmazsa, kullanıcıların daha fazla yeniden başlatmayla karşılaşabileceğini ekliyor.

Görünüşe göre Intel, ürün yazılımı güncellemesini halka sunmadan önce test etmek için ortaklarıyla birlikte çalışıyor, bu süreç küresel sürümü hızlandıracak. Intel, “Tüm müşterileri en iyi güvenlik uygulamalarını dikkatli bir şekilde sürdürmeye ve tüketicileri sistemleri güncel tutmaya teşvik etmeye devam ediyoruz,” diyerek sözlerini tamamladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*