Microsoft, eski Windows 10 UI öğelerini güncelleyecek

Microsoft, eski Windows 10 UI öğelerini güncelleyecek

Microsoft şu anda Sun Valley olarak bilinen yazılım platformunda büyük bir güncellemeyi tamamlıyor ve 24 Haziran’da resmi olarak yayınlanacak. Windows kullanıcı arabirimindeki büyük değişiklikleri zaten biliyoruz, ancak yazılım devi “Windows UX’in mevcut parçalarının modernizasyonunu” uygulamayı planlıyor gibi görünüyor.

Windows 10, 2015 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri geliştiriciler işletim sistemini düzenli olarak iyileştiriyor. Ancak, arayüz öğelerinin çoğu değişmeden kaldı. Aslında, Windows 10 şu anda Windows 8, Windows 7, Windows XP ve hatta Windows 95’ten öğeler kullanıyor. Güncellenen arabirim öğelerinden bazıları Windows 10’un test sürümlerinde zaten görünmüş olsa da, geliştiriciler mevcut kullanıcı arabirimini modernize etmek istiyor.

“Windows UX’in yeni öğelerini oluşturma ve mevcut öğelerini modernleştirmeden” bahseden yakın tarihli bir Microsoft iş ilanıyla bu konuda bir onay aldık. Bu alandaki çalışmaların kalitesini artırmak için Microsoft, tam olarak neyin iyileştirilmesi gerektiğine ilişkin kullanıcıların görüşlerini inceleyen bir dahili çalışma yürütmektedir. Microsoft ayrıca bir Windows UX Modernizasyon Programı Lideri arıyordu, ancak bu boşluk zaten kapandı. Şirketin uygun bir uzman bulduğunu varsayabiliriz.

Sun Valley projesine gelince, bunun yalnızca bir Windows 10 güncellemesinden daha fazlası olmasını bekliyoruz; ancak tam teşekküllü yeni bir işletim sistemi olan Windows 11. Geliştiricilerin aslında kullanıcılar için ne hazırladığı 24 Haziran’da belli olacak.

Windows 10

Bu ayın başlarında Microsoft, 24 Haziran’daki özel bir etkinlikte “yeni nesil Windows” un yakında duyurulacağını duyurdu. Artık geliştiricilerin, Insider programına katılanlar için Windows 10’un tam test yapılarının yayınlanmasını askıya aldıkları ve bunları düzenli toplu güncellemelerle değiştirdikleri biliniyordu. Bu muhtemelen resmi sunumdan önce gelecekteki Windows’un tüm sırlarını ortaya çıkarmamak içindi.

Raporlara göre Microsoft, yazılım platformunda büyük bir güncelleme hazırlıyor; Sun Valley kod adı altında geliştirilmektedir. Söylentiye göre geliştiriciler yalnızca bir güncelleme değil, tam teşekküllü bir Windows 11 sunacak; yeni özellikler ve yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü alacak. Görünüşe göre Microsoft, yeni işletim sisteminin özelliklerini önceden açıklamak istemiyor; çünkü içeriden öğrenen program çerçevesinde bile, tam teşekküllü test düzeneklerinin serbest bırakılması geçici olarak durdurulur.

Bu hafta, Windows 10 Build 21390.1000, Insider Channel aracılığıyla kullanıma sunuldu; bu, herhangi bir özellik veya önemli değişiklik içermeyen düzenli bir toplu güncellemedir. Microsoft, bu yaklaşımı, hataları düzeltmek için toplu güncelleştirmeyi ön derlemelerde test etme ihtiyacıyla açıkladı. Microsoft, önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows 10 için toplu güncelleştirmeleri kullanıma sunmaya odaklanacak; Ay sonundaki bir Windows etkinliğinden sonra gelen yeni özelliklere sahip tam sürümlerle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*