Microsoft Teams Bellek Kullanımı, Yavaş Hız Sorunu ve Gecikme Düzeltmesi

Microsoft Teams Bellek Kullanımı, Yavaş Hız Sorunu ve Gecikme Düzeltmesi

Microsoft Teams’in toparlanması gerekiyor!

Microsoft Teams, şu anda piyasadaki en popüler Workstream Collaboration uygulamalarından biridir. Birçok kuruluş, işyeri iletişimini ve ekipler arasında işbirliğini kolaylaştırmak için uygulamayı kullanıyordu. Ardından pandemi oldu ve platform, kullanıcı tabanında üstel bir artış yaşadı.

Microsoft Teams’in sunduğu tüm özellikleri seven ve yeni Birlikte Modu, Dinamik Görünüm veya Büyük Galeri Görünümü gibi en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için çaba göstermeye devam eden kullanıcılar arasında büyük bir popülariteye sahip olmasına rağmen, kullanıcılar Microsoft Teams ile sürekli hayal kırıklığına uğradı. Evet, doğru tahmin ettiniz Bellek Kullanımı ve Yavaş Hız!

Microsoft Teams’in bellek ve CPU gibi değerli sistem kaynaklarını tüketmesi ve kullanımdaki yavaşlığı ve gecikmeleri sorunu son birkaç yıldır kalıcı bir sorundu. Microsoft Teams, başlatmanın ilk birkaç saniyesinde bile önemli miktarda kaynak kullanır.

Microsoft Teams’in bilgisayarınızda önemli miktarda kaynak kullandığını fark ettiyseniz, yalnızca siz değilsiniz. Microsoft Teams UserVoice’daki bu başlıkta yıllar boyunca bu sorundan aktif olarak şikayet eden tonlarca kullanıcı var.

Bir kullanıcı yorum yaptı:

“600 MB kullanan ve süper yavaş olan ekipler!!”

Başka bir kullanıcı diyor ki:

“600MB? 1.5GB deneyin!!Ayrıca, tam ekran görüntülü sohbet %100 GPU süresini (entegre video) kullanır ve bu da CPU’yu gezinmeye getirir.Görüntülü sohbet BİLGİSAYARINIZI ÖLDÜRMEmelidir.”

Yine başka bir kullanıcı, konunun başlamasının üzerinden yaklaşık 4 yıl geçtiğini ve bu konuda kayda değer bir gelişme olmadığını belirtti:

“Kurumsal BT yönlendirme komitemizde dört yıldır bu kritik sorunla ilgili Microsoft’tan herhangi bir düzeltme yapılmadığından bahsetmiştim. Alternatif yazılımları değerlendiriyoruz.”

Kullanıcıların bu kalıcı sorunla ilgili hayal kırıklıklarını oldukça yüksek sesle dile getirmelerine rağmen, Microsoft Teams henüz bu konuda somut bir şey yapmadı. 32 GB RAM sistemi gibi gelişmiş özelliklere sahip kullanıcılar için, bu sadece ortadan kaldırmak istedikleri bir sıkıntıdır, ancak yalnızca 4 GB RAM’i olan ve yedek hiçbir şey olmayan kullanıcılar için kritik bir sorun haline gelir.

Microsoft, Teams’in bir sistemde ne kadar bellek olduğunu tespit ederek ve oluşturma işlemi için belleği buna göre kullanarak bellek kullandığını söylüyor. Bu nedenle, 32 GB RAM’e sahip bir sistemde çalışan Ekipler, 2 veya 4 GB RAM’e sahip bir sistemden daha fazla bellek kullanacaktır. Ama bu yeterli değil.

Daha küçük RAM’e sahip bir bilgisayarda bellek kullanımını birkaç MB azaltmak ve buna bir çözüm demek işe yaramaz. Bellek kullanımı çok büyük olduğunda birkaç MB fark yaratmaz.

Microsoft Teams, sistem tepsisinde boştayken bile sürekli olarak en az 500 MB RAM kaplar ve kullanım biraz arttıkça, bazı kullanıcılar arama sırasında 1,5 GB’a kadar bir artış gördüğünde Bellek kullanımı da artar. Microsoft’un bunu bir an önce düzeltmesi gerekiyor!

Benzer sorunlar yaşıyorsanız, endişelerinizi UserVoice ileti dizisine ekleyebilir ve geliştiricileri sorunu bir öncelik haline getirmeye ve hızlı bir şekilde harekete geçmeye motive etmeye yardımcı olabilirsiniz.

Belki Teams’in en iyi rakiplerinden biriyle hızlı bir karşılaştırma, sorunu ve kullanıcıların şikayetlerinin arkasındaki temeli açıkça ortaya koyabilir. Zoom, Microsoft Teams arka planda boştayken etkin bir toplantıda bile sistem kaynaklarının üçte birini zar zor kullanıyor.

Birçok kullanıcı Microsoft Teams kullanırken gecikme yaşar. Sohbette mesaj yazarken veya Microsoft Teams’de bir sekmeden diğerine geçerken, Microsoft Teams’de bir sürü gecikme sorunu yaşanıyor. Kullanıcı tarafında bellek ve CPU kullanımı için bir düzeltme olmadığında, gecikmeyi en aza indirmek için yapabileceğiniz bir şey vardır.

Microsoft Teams’de okundu bilgilerinin kapatılmasının gecikmeyi önemli ölçüde azalttığı bildirildi. Onsuz yaşayabileceğiniz bir şeyse, kesinlikle denemeye değer! Okundu bilgilerini kapatmak için Başlık Çubuğundaki ‘Profil’ simgesine tıklayın ve ‘Ayarlar’a gidin.

Ardından, soldaki gezinme menüsünden “Gizlilik”e gidin ve “Makbuzları Oku” düğmesini kapatın.

Okundu Bilgilerini kapatmak yalnızca gecikmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda Microsoft Teams’in başlangıçta çok fazla zaman harcaması sorununu da bir dereceye kadar düzeltir.

Bu ölçüde bellek ve CPU kullanımı Microsoft Teams’de ciddi bir sorundur. Bazı kullanıcılar, 16 GB RAM’li bir sistemde bile aşırı yavaşlama yaşıyor. Bu, RAM için oldukça iyi bir kurulum ve çoğu kullanıcının yalnızca 4 veya 8 GB RAM’i var. Microsoft Teams’in ürünleriyle kimi hedeflediğini bile merak eden birçok kullanıcıyla ayrıldı. Sıradan insanlara benzemediği kesin!

Yalnızca sorunu yakında çözmelerini umabilir, aksi takdirde birçok kullanıcı ve kuruluş alternatif aramaya zorlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*