Microsoft Teams yeni Akıcı emojiler alıyor, video özelliğimi yansıtıyor

Microsoft Teams yeni Akıcı emojiler alıyor, video özelliğimi yansıtıyor

Windows için yerel UI platformu olan WinUI’nin bazı yapılandırmalarda yavaş ve durgun hissettiği bildiriliyor. Windows 11 ayrıca temel UI bileşenleri için WinUI kullanır ve güzel görünseler de, düşük performans, modern UI öğelerinin neden olduğu istenmeyen bir yan etkidir.

Geri Bildirim Merkezi ve sosyal medya platformlarında kullanıcılar, Windows 11’de WinUI veya XAML UI öğelerini kullanırken performans sorunlarından şikayet ettiler. Örneğin, Windows Dosya Gezgini, WinUI tabanlı yeni bir komut çubuğu ve daha modern bir arayüz ile güncellendi.

Ne yazık ki, Dosya Gezgini’nin yavaş performansı ve buggy deneyimi, WinUI’nin istenmeyen bir yan etkisidir. Bir Geri Bildirim Merkezi gönderisinde, bazı kullanıcılar Dosya Gezgini’nin rastgele kilitlendiğini/donduğunu ve sistemin temel bileşenlerinin nasıl sorun yaşayabileceğini anlayamadıklarını belirtti.

Bir kullanıcı şöyle açıkladı: “Bu, en çok OneDrive eşitlenmiş bir klasör kullanılırken fark edilir ve hala çok gecikmelidir. Windows’u tam ekran için F11 seçeneğini kullanmak, yüklememde deneyimi çok daha hızlı hale getiriyor ancak bu, hızlı performans sağlamak için geçerli bir geçici çözüm değil Windows’un böylesine kritik bir çekirdek bileşeni.”

Birkaç rapora göre, tüm deneyim özensiz görünüyor. Microsoft yetkilileri, şirketin Dev Channel’daki performansı iyileştirmek için çalıştığını ve daha yeni sürümlerde yapılan düzeltmelerle birlikte çalıştığını söyledi. Örneğin, komut çubuğunun gereksiz hesaplamalar yapmasına neden olan bir hata yakın zamanda düzeltildi.

Ek olarak, Microsoft’un UI ekibi de 2022’de performansa odaklanmayı planlıyor gibi görünüyor. Bir Reddit iş parçacığında, yazılım üreticisi, kullanıcılar Windows’ta WinUI veya XAML öğelerini kullanırken yaşanan yavaş deneyimden şikayet ettiğinde performansla ilgili düzeltmeler vaat etti.

Sorun tam olarak nedir? Görünüşe göre WinUI performansa zarar veriyor ve bazıları masaüstüne sağ tıkladıklarında, ses seviyesini, tarih ve saat açılır penceresini, bildirim merkezini, Başlat’ı vb. ayarlamaya çalıştıklarında gözle görülür gecikmeler gözlemlediler.

Bir kullanıcı, modern bir sürümle değiştirilen her klasik UI öğesinin yavaş performans gösterme eğiliminde olduğunu iddia etti.

Bu performans sorunları, WinUI ve modern UI öğelerinin GPU açısından daha yoğun olduğu göründüğünden, alt uç PC’ler üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Neyse ki, Microsoft raporların farkında ve Geliştirme Kanalında bazı düzeltmeler zaten uygulandı ve 2022’de daha fazla değişiklik test edilecek.

Microsoft, hüsrana uğramış kullanıcılara yanıt olarak “Performans 2022’de bizim için bir odak alanı olacak” dedi. “Bu odağın çoğu, başlatma/başlatma performansına gidecek; ekranda görüntülenen UI öğeleri açısından (çerçeve yüklendikten sonra), ekrana 10k düğmeler koymak gibi şeyler yapmanın ölçeklenebilirliğini test ettik. “

WinUI, Windows’un geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağından ve yavaş Dosya Gezgini veya diğer hatalar işletim sisteminin genel yanıt verme hızını etkileyebileceğinden, Microsoft’un kesinlikle modern bileşenlerin durgun alanlarına ihtiyacı var.

Windows 11 ile ilgili sorunlarınız varsa Geri Bildirim Merkezi’ni kullanarak geri bildirimi doğrudan Microsoft’a gönderebilirsiniz.

Microsoft kısa süre önce, yeni bir Akıcı Tasarım emojisi seti içeren yeni bir Windows 11 önizleme derlemesi yayınladı. Geleneksel 2D emojinin aksine, yeniden tasarlanan emojiler mevcut emojilerden gerçekten farklı görünüyor ve Microsoft da aynı emoji setini bu ayın sonlarında Teams’e getiriyor.

Yol haritasına yapılan yeni bir güncellemede Microsoft, Teams için yeni emojiler sunmayı planladığını doğruladı. Microsoft Teams’in yeni emojileri ve tepkileri, Microsoft Fluent emoji stilini temel alarak kullanıcılara daha canlı ve etkileyici bir emoji deneyimi yaşatacak. Sonuç olarak, Teams emojileri Windows 11 emojilerine benzeyecek.

Emojilerin yeniden tasarımının bir parçası olarak Microsoft Teams emoji paneli, alevler, sarmal gözlü uzay ve daha pek çok konuda yeni bir kalp kazanıyor. Yol haritası, Microsoft Teams kullanıcılarının bu ayın sonlarında ve aynı emoji setinin Outlook, Yammer ve diğer hizmetlerde kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Microsoft Teams ayrıca, sunum yapanların videolarını yansıtmasını ve sanal sunumlar sırasında fiziksel bir beyaz tahtaya yazılan metni okumasını kolaylaştırması beklenen “Videomu yansıt” adlı yeni bir özellik alıyor.

Microsoft, “Videomu yansıt” özelliğinin, kullanıcıların toplantıdaki diğerleriyle aynı video görünümüne sahip olmasını sağladığını söylüyor. Bu özellik özellikle Microsoft Teams galerisinde ve büyük galeri düzenlerinde faydalıdır. Ek olarak, yalnızca ppt içeriği paylaşım modu ve PowerPoint Live’dan da yararlanacaktır.

Şu anda, siz (sunucu) kamera beslemesini yansıttığınızda, katılımcılar için yansıtılmamış olarak kalır ve metin geriye doğru görünür, bu nedenle herkesin tahtada veya kağıtta görüntülenen metni okumasını zorlaştırır.

Microsoft, yeni “Videomu yansıt” özelliğinin yakında Windows ve macOS masaüstüne geleceğini onayladı.

Ek olarak, Microsoft, Teams’in gelecekteki bir sürümünde birden çok iş hesabı için destek ve gelişmiş performans sözü verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*