Microsoft Teams’de Ekip Nasıl Oluşturulur

Microsoft Teams’de Ekip Nasıl Oluşturulur

Verimli çalışmak için Microsoft Teams’de ayrı ekipler oluşturun

Workstream Collaboration platformu Microsoft Teams, işletmelerin ve kuruluşların iletişim kurma şeklini büyük ölçüde değiştirdi. Giderek daha fazla işletme, iletişim ihtiyaçları için bu gibi uygulamalara yöneliyor. Ve şimdi özellikle pandemi nedeniyle hepimiz evdeyken bu uygulamalar gerçek bir kurtarıcı oldu.

Microsoft Teams’in popülaritesi, kuruluşların yalnızca etkin bir şekilde işbirliği ve iletişim kurabilmesi değil, aynı zamanda kullanıcıların yalnızca belirli üyelerle farklı projeler ve departmanlar için farklı Ekipler oluşturabilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Ayrı ekipler, uzaktan çalışmayı daha verimli ve akıcı hale getirir.

Microsoft Teams üzerinde istediğiniz kadar ekip oluşturabilir ve bunları gereksinimlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Başlamak için, team.microsoft.com adresine giderek Microsoft Teams masaüstü istemcisini veya web uygulamasını açın ve hesabınızda oturum açın. Hangi ortamı kullanırsanız kullanın, süreç benzer olacaktır.

Ardından, soldaki gezinme çubuğundaki ‘Takımlar’a tıklayın. Takımların listesi açılacaktır. Bu listenin altında ‘Katıl veya bir takım oluştur’ seçeneğini göreceksiniz. Üstüne tıkla.

Ardından, soldaki ‘Ekip Oluştur’ seçeneğine tıklayın.

Ekranda iki seçenek göreceksiniz: ‘Sıfırdan bir ekip oluşturun’ veya ‘Mevcut bir Office 365 grubu veya ekibinden oluşturun’. Size en uygun seçeneği seçin. Burada, yeni bir ekip oluşturmak için ‘Sıfırdan bir ekip oluştur’ seçeneğini seçeceğiz. Var olan bir ekipten veya parçası olduğunuz Office 365 grubundan bir ekip oluşturmak istiyorsanız ikinci seçeneği de belirleyebilirsiniz.

Ardından, ekibiniz için gizlilik seçeneklerini seçin. Ekibiniz ya ‘Özel’ olabilir, bu nedenle insanların ona katılmak için izne ihtiyacı olacaktır ya da kuruluştan herkesin ekibe katılabileceği ‘Genel’.

Takım tipini seçtikten sonra, takım için bir isim ve isterseniz bir açıklama girin ve ‘Oluştur’a tıklayın.

Ardından, ekibe eklemek istediğiniz üyelerin adını girin veya daha sonra üye eklemek için ekranın altındaki ‘Atla’yı tıklayın.

Ekibi yukarıda gösterildiği gibi oluştururken veya daha sonra herhangi bir zamanda ekibe üye ekleyebilirsiniz. Ekip yeni olduğunda, Genel kanalındaki Gönderiler sekmesinde ‘Daha Fazla Kişi Ekle’ seçeneğini göreceksiniz. Ekibe hızlı bir şekilde daha fazla kişi eklemek için üzerine tıklayın.

Ayrıca, istediğiniz zaman soldaki ekipler listesinden ekibe kişi ekleyebilirsiniz. Takımların listesini görmek için soldaki gezinme çubuğundaki ‘Takımlar’ sekmesine tıklayın. Şimdi, takım adının sağındaki ‘Diğer seçenekler’ simgesine (elipsler) tıklayın.

Bir bağlam menüsü görünecektir. Menüden ‘Üye ekle’yi tıklayın.

Üye ekle ekranı açılacaktır. Eklemek istediğiniz üyelerin isimlerini yazın ve ‘Ekle’ butonuna tıklayın.

Microsoft Teams, ekip sahipleri için ekipleri yönetmeyi çok kolaylaştırır. Takım listesini açmak için soldaki gezinme çubuğundaki ‘Takımlar’a tıklayın. Ardından, ‘Diğer seçenekler’ simgesine tıklayın ve içerik menüsünden ‘Ekibi Yönet’ seçeneğini seçin.

Sizi ekip üyeleri, kanallar, uygulamalar ve üye izinleri, misafir izinleri vb. gibi çeşitli ekip ayarları gibi ekibinizin farklı yönlerini yönetebileceğiniz ekrana götürecektir. Ayrıca ‘Üye’ ve ‘Sahip’ rollerini de belirleyebilirsiniz. ‘ ekip üyelerine buradan.

Bir takım oluşturduktan sonra birçok şey yapabilirsiniz. Takımın farklı amaçlar için kanalları olabilir. Tüm ekiplerin varsayılan olarak bir ‘Genel’ kanalı vardır. Ekipte istediğiniz kadar kanal oluşturabilirsiniz.

Takım adının sağındaki ‘Daha Fazla Seçenek’ simgesine tıklayın ve içerik menüsünden ‘Kanal ekle’yi seçin.

Kanal oluştur penceresi açılacaktır. Kanal için bir ad ve açıklama ekleyin ve gizlilik ayarlarını seçin. Kanallar, ekibin her üyesinin erişebildiği ‘Standart’ veya yalnızca seçtiğiniz belirli ekip üyelerinin erişebildiği ‘Özel’ olabilir. ‘Ekle’ düğmesine tıklayın.

Ekip gereksinimlerinize göre farklı departmanlar veya konular için farklı kanallar oluşturabilirsiniz. Kanallar, ekip üyelerinin verimli çalışabilmesi için ekibinize düzenli bir yapı kazandırmaya yardımcı olur.

Kanalların içinde farklı sekmeler olabilir. Sekmeler, dosyalara, uygulamalara ve hizmetlere hızlı erişim sağlayan her kanalın üst kısmındaki farklı kategorilerdir. Her kanalın varsayılan olarak ‘Gönderiler’, ‘Dosyalar’ ve bir ‘Wiki’ sekmesi vardır. Ekip üyelerine sık kullanılan hizmetlere hızlı erişim sağlamak için entegre uygulamalar veya dosyalar sekmeler olarak bir kanala ekleyebilirsiniz. Bir kanala yeni bir sekme eklemek için sekmelerin yanındaki ‘+’ simgesine tıklayın.

Kuruluşunuz izin veriyorsa, Microsoft Teams’de herkes yeni ekipler oluşturabilir. Farklı amaçlar için farklı ekipler oluşturmak, gerçekten verimli ve daha üretken çalışmaya yardımcı olur. Ekipler ayrıca ekip iletişimi, dosya paylaşımı, işbirliği ve ekip toplantıları gibi birçok farklı özellik sunar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*