Microsoft, Windows 10 Mayıs 2021 Güncelleştirmesini (sürüm 21H1) duyurdu

Microsoft, Windows 10 Mayıs 2021 Güncelleştirmesini (sürüm 21H1) duyurdu

Microsoft, Windows 10 ve çeşitli uygulamaları için yeni tasarımları test etmeyi asla bırakmaz ve Windows Terminal, burada ve orada çok sayıda küçük değişiklik gören uygulamalardan biridir. Şimdi, Windows Terminal, Windows 10’da yuvarlatılmış köşeler tedavisi alan ilk uygulama olabilir gibi görünüyor.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Windows 10’daki en üst düzey UI bileşenleri için yuvarlatılmış köşeler hakkında rapor verdik. Önizleme yapılarında görülen referanslara ve söylenti değirmeninden gelen raporlara dayanarak, Microsoft’un bu tasarımı yapmayı planladığı açık. Sun Valley güncellemesi ile dil, Windows 10’da bir standart.

Arayüz değişiklikleri ilk olarak Microsoft tarafından Windows 10 için İpuçları uygulamasında yayınlanan ekran görüntülerinde yanlışlıkla vurgulandı. Raporumuzdan sonra silinen örnekler, aşağıda gösterildiği gibi Windows 10 Ayarları uygulamasını daha modern bir görünüme ve yuvarlatılmış köşelere sahip gösteriyordu. ekran görüntüsü

Şimdi, Windows Terminal uygulaması da ilk görünümü ortaya çıkaran bir Microsoft çalışanı tarafından silinen bir tweet ile köşeleri yuvarlatıyor gibi görünüyor. Peki, mağazada ne var? Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, Microsoft, Windows Terminal’in köşeleri yuvarlatılmış bir sürümünü test ediyor gibi görünüyor.

Windows 10 uygulamaları, yuvarlatılmış köşelerden faydalanacak şekilde ayarlanmış gibi görünüyor ve bu, uygulama penceresindeki yuvarlatılmış köşelere ilk bakışımız olabilir.

Şu anda, bu değişikliğin Terminal’in dahili yapılarına özel mi yoksa bir hata mı olduğunu bilmiyoruz. Daha önce söylendiği gibi, bazı gelen kutusu uygulamalarının (Terminal dahil) uzun süredir söylentileri olan Windows 10 Sun Valley Güncellemesi ile köşeleri yuvarlanması olasıdır.

Unutmayın ki ekran görüntüleri/modeller ortalıkta dolaşıp duruyor veya resmi uygulamalarda görüldü diye, planlar her zaman değişebileceğinden, bunun şirketin bu şekilde gideceği anlamına gelmediğini unutmayın.

Ancak, Microsoft’un yuvarlak köşeler konusunda ciddi olduğunun iyi bir göstergesidir ve bu, özellikle Microsoft geliştiricileri tarafından WinUI 3 uygulamaları için yayınlanan maketi düşündüğünüzde barizdir.

Çeşitli sızıntılara ve raporlara göre, 2021’in ikinci yarısında “Sun Valley” kod adlı büyük bir Windows 10 yeniden tasarım güncellemesi geliyor. İş listelerine göre Microsoft, “Windows deneyimlerinin kapsamlı bir görsel yenilenmesi” ve yeni gelen kutusu (ilk olarak) üzerinde çalışıyor. -parti) Windows 10 için uygulamalar.

Raporlar ayrıca Microsoft’un görev çubuğunun üzerinde kayan köşeleri yuvarlatılmış bir Başlat Menüsü üzerinde çalıştığını öne sürdü.

Windows 10 Mayıs 2021 Güncelleştirmesi tamamlandı ve Yapı 19043.928 büyük olasılıkla sürüm adayı olacak. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Mayıs 2021 Güncellemesi, Mayıs ayında dünya çapında milyonlarca kullanıcıya dağıtılmaya başlayacak ve çoğunlukla kurumsal müşteriler için birkaç küçük iyileştirme ile birlikte gönderilecek.

Microsoft, 21H1 sürümü güncellemesini resmi olarak “Mayıs 2021 Güncellemesi” olarak adlandırdı ve son bitleri Sürüm Önizleme Kanalında yayınladı.

21H1 sürümü olarak da bilinen Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi, Windows 10 sürüm 20H2 ve sürüm 2004’e dayanmaktadır. Başka bir deyişle, bu çok büyük bir yükseltme değil ve uzun süredir söylentileri yuvarlatılmış köşeler, kayan görev çubuğu ve diğer tasarım iyileştirmeleri.

Windows 10 sürüm 21H1 en çok beklenen güncelleme olmasa da, kurumsal müşteriler için iyileştirmelerle birlikte gelir.

Windows 10’un Mayıs Güncellemesi ile Microsoft, uzaktan çalışma senaryolarını desteklemeye çalıştığını söylüyor.

Bu güncellemedeki en önemli yeni özellik, harici Windows Hello kameralarını desteklemesidir. Orijinal değişiklik günlüğünde, yazılım üreticisi, dahili kameralar zaten mevcut olduğunda, kullanıcıların artık Windows Hello için varsayılan çözüm olarak harici bir kamera kullanabileceğini belirtti.

Bu, özellikle evden çalışırken ve büyük monitörlü dizüstü bilgisayarlar kullanırken faydalıdır. İkinci monitöre bağlı harici derinlik kameralarınız varsa, artık dizüstü bilgisayarınızın yerleşik kamerasını devre dışı bırakmadan Windows Hello ile kullanabilirsiniz.

Bu özellik güncelleştirmesinde Microsoft, Windows Defender Uygulama Koruması’nda (WDAG) performans iyileştirmeleri de yapmaktadır. Bu özellik hem kurumsal hem de profesyonel müşteriler için mevcuttur ve güvenilmeyen sitelerde gezinirken bilgisayarınızı koruyabilen bir sanallaştırma katmanıdır.

Bu özellik Hyper-V’ye dayalıdır ve BIOS ayarlarında sanallaştırmanın etkinleştirildiği uyumlu donanımlarda çalışır.

Güncelleme sisteminize uygulandıktan sonra Microsoft, Windows Defender Application Guard’da (WDAG) sunulan özellikleri kullanırken performans iyileştirmeleri fark edeceğinizi söylüyor.

Üçüncü ve son yeni ekleme yalnızca kurumsal müşteriler içindir. Değişiklik günlüğüne göre, Windows Yönetim Araçları (WMI), uzaktan çalışmayı desteklemek için performans iyileştirmesiyle güncellendi.

Açık olmak gerekirse, bir sonraki özellik güncellemesi hala testin son aşamasında ve herkes onu Sürüm Önizleme Kanalına katılarak indirebilir.

Kesinleşmiş olmasına rağmen, üretim kanalında müşterilere sunulmadan önce güvenlik ve güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeler içeren bir veya iki toplu güncelleme almaya devam edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*