Microsoft, Windows 10’da başka bir Denetim Masası özelliğini yeniden tasarlıyor

Microsoft, Windows 10’da başka bir Denetim Masası özelliğini yeniden tasarlıyor

Denetim Masası, Windows 1.0’dan bu yana Windows’un bir parçası olmuştur ve hala temel özellikleri eksik olan modern Ayarlar uygulamasına tercih eden eski kullanıcıların sadık bir hayran kitlesine sahiptir.

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesinden başlayarak Microsoft bunu yapmaya çalışıyor ve görünüşe göre şirket modernizasyon yaklaşımıyla ilerliyor.

En son önizleme derlemelerinde görüldüğü gibi, Microsoft şimdi Denetim Masası’nda bulunan daha fazla sayfayı modern Ayarlar uygulamasına getiriyor.

Ocak 2021’de yayınlanan en son önizleme yapısında, Depolama Alanlarını Ayarlar’da da bulabileceksiniz. Bilmeyenler için Depolama Alanları, bilgisayarınıza birden fazla depolama aygıtı bağlamanıza ve bunları “depolama havuzu” adı verilen tek bir depolama aygıtı olarak işlemenize olanak tanıyan bir özelliktir.

Ayarlarda Depolama Alanları

Microsoft, eski Depolama Alanları özelliğinin arayüzünü modernize etti ve bunu Ayarlar > Sistem > Depolama > Depolama Alanlarını Yönet’e ekledi. Ayarlar uygulamasından Depolama Alanları oluşturmak ve yönetmek için Depolama Alanları bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Depolama Havuzu Oluştur

Bir podcast’te Microsoft, ayar sayfalarının “erişilebilirlik” ve “modern deneyim” göz önünde bulundurularak oluşturulduğunu açıkladı. Bu sayfalar ayrıca Storage Settings ve Storage Sense gibi yerel Windows özellikleriyle daha iyi entegrasyon sunar.

Yeni Depolama Alanı

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Depolama Alanlarının modern alternatifi şu anda kullanıcıların depolama havuzları oluşturmasına, eklemesine, kaldırmasına ve optimize etmesine olanak tanır.

Farklı sayfalar arasında gezinmek için klavyenizi ve Windows Ekran Okuyucusu’nu da kullanabilir ve yine de farklı arabirimlere dayanan birden çok depolama aygıtı kullanabilirsiniz.

Kontrol Paneli terk edilmiyor, ancak modern alternatiflere sahip sayfaların gelecekte bir noktada işletim sistemi genelinde ayar deneyimini ‘birleştirmek’ için kaldırılması veya devre dışı bırakılması için iyi bir şans var.

Bu olduğunda, Denetim Masasının bazı sayfaları kullanıcıları Windows 10 Ayarlar uygulamasına yönlendirecektir. Microsoft ayrıca, gizli Denetim Masası sayfalarına erişmek için geçici bir çözüm olarak kullanılabilecek üçüncü taraf uygulamalarını da engelleyecektir.

Modern Disk Yönetimi

Microsoft, Depolama Alanlarına ek olarak, disk arayüzünü ve bölüm yönetimi aracını da modernize ediyor.

Bu değişiklikler şu anda önizleme yapılarında mevcuttur, ancak çok uzun süre test aşamasında kalmamaları gerekir; bu, iyileştirilmiş Ayarlar uygulamasının bu yıl içinde genel kullanıma açılabileceği anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*