Microsoft, Windows 10’da üçüncü taraf sürücüleri izole etmek istiyor

Microsoft, Windows 10’da üçüncü taraf sürücüleri izole etmek istiyor

Microsoft PowerToys, Windows 10 için kullanışlı araçlar ve yardımcı programlardan oluşan bir koleksiyon yakında başka bir büyük güncelleme alıyor. Yol haritasına göre Microsoft, bir uygulama başlatıcısı ve Windows Search’ün yerini alan PowerToys Run için yeni bir eklenti yöneticisi üzerinde çalışıyor.

Microsoft, bir süredir PowerToys Run arama deneyimi üzerinde çalışıyor ve yerleşik eklenti yöneticisi desteğiyle bir sonraki sürümde daha iyi hale gelecek. Farkında olmayanlar için PowerToys Run, PowerToys’ta bulunan bir özelliktir ve ileri düzey kullanıcılar için Win+R kısayolunun yerini almayı amaçlar.

PowerToys Run, Mac’te bulunan Spotlight benzeri hafif bir arama deneyimi getiriyor ve ayrıca arama ekranında ek özellikler için desteği etkinleştirmek için ‘eklentiler’ desteği ile birlikte geliyor.

Microsoft artık Çalışma arama deneyiminin özelliklerini hızla geliştirmek için kullanabileceğiniz yeni bir eklenti yöneticisinde.

Şu anda indirilebilen başka bir güncellemede, Microsoft nihayet ek eklentiler için destek ekledi. Yeni eklentilerden biri, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, ana kayıt defteri anahtarlarını anında aramanızı sağlayan ‘Kayıt Defteri eklentisidir’.

Aynı şekilde, Microsoft da ‘Hizmetler’ adında bir eklenti sunuyor.

Bu eklenti, Windows hizmetlerini doğrudan PowerToys Run arama ekranından aramanıza, başlatmanıza, durdurmanıza ve yeniden başlatmanıza olanak tanır.

Yeni PowerToys Run ve eklentilerini test etmek için Github yayın sayfasına gidin ve yükleyiciyi indirin.

Tamamlandığında, ekrandaki talimatları izleyin ve Alt + Space klavye kısayoluyla yeni arama deneyimine erişebileceksiniz.

Yol haritasına göre, Windows 10 PowerToys’a gelen bir sürü başka iyileştirme var. Örneğin, PowerToys’un metni biçimlendirmeden yapıştırmanıza izin verecek yeni bir araç aldığı söyleniyor.

Benzer şekilde, yakında çıkacak başka bir araç, ekranı kaydetmenize ve bir GIF veya video oluşturmanıza olanak tanır.

Windows 10’da, grafik kartınız ve ağ bağdaştırıcınız gibi belirli donanımlarla etkileşim kurmak istediğinizde sürücüler gerekir. Genellikle, aygıtlarınızı bağladığınızda veya Windows Update hizmetini kullanarak güncellemeleri kontrol ettiğinizde sürücüler otomatik olarak yüklenir.

Ancak bazen Windows 10 sürücüleri, güvenlik sorunları da dahil olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilir. Windows 10’da tüm sürücüler (üçüncü taraf sürücüler dahil) sistemdeki System32 klasörü altında bulunan DriverStore’da bir arada depolanır ve işletim sisteminin genel sağlığı için sorun teşkil eder.

Microsoft, Windows Vista’dan bu yana tüm sürücüleri depolamak için “DriverStore” klasörünü kullanıyor ve yalnızca birinci ve üçüncü taraf sürücülerden oluşan “güvenilir” bir koleksiyon içeriyor. Bu klasör, INF dosyalarına dayalı sürücülere izin verir ve INF dosyası dahil edilmemişse sürücü paketi klasörde saklanmaz.

Windows 10’un Sun Valley güncellemesiyle Microsoft, üçüncü taraf sürücülerini System32 klasörünün dışına taşımayı planlıyor. Bir sonraki özellik güncellemesinden sonra, üçüncü taraf sürücüleriniz DriverStore (C:WindowsSystem32) yerine yeni bir “OEMDRIVERS” klasöründe (C:WindowsOEMDRIVERS) depolanacaktır.

Windows, paketi yeni “OEMDRIVERS” klasörüne kopyalamadan önce üçüncü taraf sürücülerin dijital imzasını yine de doğrulayacaktır.

OEM sürücüleri

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, bu temel değişiklik şu anda önizleme yapılarında mevcuttur, ancak yalnızca bir sanal makinede Windows 10 sürüm 21H2’nin yerinde yükseltmesini gerçekleştirdiğinizde test edilebilir.

Tıpkı Windows 10X gibi, “OEM SÜRÜCÜLERİ” desteği, işletim sisteminin diğer üçüncü taraf sürücülerden yalıtılmasına veya korumalı alana alınmasına olanak tanır ve birincil fayda güvenliktir.

Bununla birlikte, hemen fark edebileceğiniz şey, OEMDrivers klasörünün yalnızca bir güvenlik iyileştirmesinden daha fazlası olduğudur. Aynı zamanda, özellikle üçüncü taraf sürücülerinizi sık sık güncelliyorsanız, bir performans katmanıdır.

Üçüncü taraf sürücülerin yalıtılmasının, Windows 10’da Mavi Ekran Hatalarını ve sistem çökmelerini de azaltıp azaltmayacağı henüz belli değil.

Sürücü iyileştirmelerine ek olarak, Microsoft’un Sun Valley için Windows 10X benzeri özellikler üzerinde çalıştığına inanılıyor.

Örneğin, Eylem Merkezi, hem hızlı ayarlara hem de bildirime erişim sağlayacak yeni bir uyarlanabilir arayüz ile güncellenecektir. Benzer şekilde, Başlat Menüsü ve diğer temel öğeler, keskin köşeler yerine yuvarlatılmış köşeler kullanır.

Microsoft, yeni kişiselleştirme ayarlarını, dokunmatik klavye için yeni özellikleri, Dosya Gezgini’nde geliştirilmiş dokunmatik kullanıcı arabirimi desteğini ve yeni simgeleri de test etmeye şimdiden başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*