Microsoft, Windows 10’un arama özelliğine daha yakından bakmamızı sağlıyor

Microsoft, Windows 10’un arama özelliğine daha yakından bakmamızı sağlıyor

Andromeda cihazı (Surface Phone / Journal) ile ilgili bir haber daha çıkıyor ve bu sefer böyle bir cihazın varlığını doğruluyor. Microsoft, üzerinde çalıştıkları cihazlara kod adları sağlamasıyla bilinir. Örneğin, Xbox One X, Project Scorpio olarak adlandırıldı. Bugün, WalkingCat, Andromeda’nın “Proje VE” olarak da adlandırıldığını tweetledi.

AND Projesi’ndeki AND, bariz olan Andromeda’ya atıfta bulunabilir, ancak aynı zamanda bir kısaltma da olabilir. VE belki de Microsoft’un farklı durumlara uyum sağlayabilen bir cihaz olmasını amaçladığı için mantıklı olan Adaptive Notebook Device.

Andromeda cihazı veya insanların deyimiyle Surface Phone, mobil bilgi işlem için yepyeni bir kategori yaratacak. Microsoft her zaman telefonlu taşınabilir bir PC hayal etmiştir. Farklı durumlara uyum sağlayabilen bir cihaz. Gerçekten mobil olan bir bilgisayar. Microsoft, bilgisayarı daha mobil hale getirmeye çalışıyor. Microsoft, Windows Phone işletim sistemi ile Android ve iOS’u alma girişiminde başarısız oldu ve şimdi Microsoft’un en iyi yaptığı şeye bağlı kalmaya ve onu daha mobil hale getirmeye çalışıyor.

Microsoft, PC kategorisinde %90’dan fazla pazar payına sahiptir. Ancak sorun şu ki, insanlar evlerinde veya ofislerinde bilgisayarlarında çalışıyorlar. Bilgisayarlarını gittikleri her yere götüremezler. Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler taşınabilir olsa da, yine de akıllı telefonlar kadar taşınabilir değiller. Günümüzde çoğu insan akıllı telefonları aracılığıyla internette geziniyor. Ayrıca akıllı telefonlarında hafif hesaplama çalışmaları da yapıyorlar. Mobil işlemcilerin giderek daha güçlü hale gelmesiyle birlikte, akıllı telefonlar daha fazla PC benzeri özelliklere sahip oluyor. Gittikçe daha fazla insan bilgisayarlarından yavaş yavaş uzaklaştığından, bu Microsoft için kötü bir haber.

Mobil bağlantıya sahip bilgisayarlar her yerde kullanılabildiğinden, her zaman bağlı bilgisayarların daha anlamlı olduğu yer burasıdır. Ancak bunlar hala akıllı telefonlar kadar cebe sığmıyor. Gerçekten üretken bir cihaz gerçekten cepte taşınamaz ve gerçekten cepte taşınabilir bir cihaz gerçekten üretken olamaz. Microsoft’un Andromeda veya Surface Phone ile çözmeyi amaçladığı şey budur.

Andromeda’nın (Surface Phone) katlandığında cepte taşınabilmesini ve açıldığında üretken olmasını sağlayan katlanabilir bir cihaz olması bekleniyor. Ayrıca telefon etkinleştirilmiş olacaktır. Surface Pro, tablet ve dizüstü bilgisayarın yerini alabilecek bir cihazdı. Andromeda, akıllı telefon ve tabletin yerini alabilir. Tamamen yeni bir kategori yaratacaktır.

Microsoft, Andromeda hakkında şu an için en ufak bir ipucu bile vermiş değil. Ancak şimdi bunun gerçekleştiğinden ve beklenenden daha erken gelebileceğinden oldukça eminiz.

Microsoft’un *hiçbir şey* açıklamamış olması ilginç.

Windows Mobile cihazlarını bir süre önce durdurdukları için satacak başka alternatifleri yok. Peki, gelecekteki bir cihaz için planlarını açıklayarak ne kaybederler? Hiçbir şey değil!

“Net bir yol haritası yok”, “herhangi bir tür duyuru yok” ile birleştiğinde muhtemelen “yakında hiçbir şey gelmeyecek” anlamına gelir, imho.

Bu çok kötü. Ben şahsen bunu istiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*