Microsoft, Windows 10’un Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Motoru için acil durum güncellemesi yayınladı

Microsoft, Windows 10’un Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Motoru için acil durum güncellemesi yayınladı

Microsoft, en son Windows 10 Redstone 5 güncellemesinden biriyle Windows Defender Güvenlik Merkezi’ne Akıcı Tasarım öğeleri ekliyor. Windows 10 Redstone 5’in, işletim sistemindeki uygulamaların ve bileşenlerin Akıcı Tasarım ve UI öğelerini geliştirmede büyük bir rol oynayabileceği görülüyor.

Sonbaharda yapılacak olan Windows 10 Redstone 5 güncellemesi, Windows Defender’da biri Fluent Design olan bazı önemli değişikliklerle birlikte geliyor. Windows 10 Redstone 5 güncellemesinin önizleme yapısı, Windows Defender Güvenlik Merkezi’ndeki yeni Akıcı Tasarım dili öğelerini gösterir.

Redstone 5’teki Windows Defender Güvenlik Merkezi, ayarlarda seçtiğiniz vurgu rengini de destekler. Microsoft, öğeler arasındaki dolguyu ve boşlukları ayarlayarak arabirimi geliştirdi. Ayrıca, tüm kategoriler artık düzgün bir şekilde işleniyor ve Setler devre dışı bırakıldığında bile başlık çubuğunda vurgu rengini gösteriyor.

Microsoft ayrıca Windows Defender güvenlik duvarına Linux (WSL) desteği getiriyor. Windows Defender Güvenlik Duvarı, belirli ayarlara erişim istemek için istem gösterebilir. Ayrıca, kullanıcıların Windows Defender Güvenlik Duvarı’nda bir WSL işlemi için belirli kurallar eklemelerine de izin verilecektir. Microsoft bir blog yazısında, “Windows Defender Güvenlik Duvarı, bağlantı noktası bağlantıları kabul etmeye başladığında tıpkı bir Windows işleminde olduğu gibi erişime izin verilmesini isteyecektir” diye açıklıyor.

Microsoft, işletimdeki güvenlik özelliklerini iyileştirdi ve Windows Defender, önümüzdeki yıllarda rakiplerini geride bırakabilir. Geçen ay Microsoft, ürününün benimsenmesi ve Windows Defender’ın nasıl harika bir antivirüs olduğu hakkında bir sürü ilginç rakam verdi. Microsoft, Windows 10 cihazlarının yüzde 50’sinden fazlasının Windows Defender kullandığını ve Windows Defender önceden yüklenmiş olduğu için verilen iddianın mantıklı olduğunu söylüyor.

Kurumsal Mobilite ve Kurumsal Mobiliteden Sorumlu Başkan Yardımcısı Brad Anderson, “Ticari kuruluşlarda dağıtılan Windows 10 PC’lerin %50’sinden fazlasında kullanılan antivirüs çözümümüz sayesinde, şu anda ticari kuruluşlarda bu platformda en yaygın olarak kullanılan antivirüs çözümüdür” diyor. Güvenlik.

Microsoft, 2017 yılı boyunca Windows Defender’ın etkileyici performansı nedeniyle antivirüs çözümleriyle gurur duyuyor. Windows Defender ilk tercihiniz mi? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin.

notgeorgepbudell’e yanıt olarak.

> Güvenlik açığı, ilk açıklamada yayınlanan bir istismara sahipti, hem Windows 7’yi hem de Windows Server 2008’i etkiliyor.

Microsoft bu güvenlik açığını kısa bir süre önce açıkladı, Mart güncellemesi sorunu çözdü ancak tam olarak etkili olmadı, bu nedenle KB4100480 Windows 7 kullanıcılarına verildi.

Araştırmacı bu güvenlik açığını açıkladı: https://blog.frizk.net/2018/03/total-meltdown.html?m=1

https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2018-1038, güvenlik açığını gidermek için KB4100480’in yüklenmesi gerektiğini onaylar.

Makalem, KB4100480’in bazı bilgisayarlara yüklenemeyebileceğini açıklıyor.

“Forumlardan gelen raporun doğru olduğuna inanılıyorsa, bazı kullanıcılar KB4100480’in bazı Windows 7 bilgisayarlarına yüklenemeyeceğini iddia ediyor”.

Doğru, bazı Windows 7 bilgisayarları etkiliyor. Makaleyi daha net bir şekilde düzenledi. Teşekkürler 🙂

Bu makale yanıltıcı/yanlış. Güvenlik açığı, ilk açıklamada yayınlanan bir istismara sahipti, hem Windows 7’yi hem de Windows Server 2008’i etkiliyor ve şikayet edilen sorun, hepsini değil BAZI win7 bilgisayarlarını etkiliyor.

Bir Google mühendisi kısa süre önce Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Motorunda bir Uzaktan Kod Yürütme (RCE) kusuru keşfetti ve görünüşe göre yazılım devi bu ayın başlarında olası güvenlik açığını gidermek için Windows 10 cihazları için bir acil durum güncellemesi yayınlamaya başladı. Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Altyapısı’nın (MMPE) eski sürümü, bir saldırganın sistemin kontrolünü ele geçirmesine izin verecek bir güvenlik açığına sahiptir.

Microsoft ayrıca, güncelleştirmelerin otomatik olarak algılanması ve dağıtılması özelliğine sahip olduğundan, Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Altyapısı için güncelleştirmeleri yüklemek için kullanıcının herhangi bir işlem yapması gerekmediğini de onaylamıştır. Şirket bugün erken saatlerde, yamanın piyasaya sürüldükten sonraki 48 saat içinde uygulanacağını ve herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığını doğruladı.

Keşfedilen güvenlik açığı Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Motorunda olduğundan, Windows Defender ve Microsoft Exchange Server 2013/2016 gibi hizmetler de etkilenir. Yazılım devi, kullanıcılara güvenlik açığından yararlanmak için hedef sisteme bir dosyanın bırakılması gerektiğini bildirmek için hatayı zaten bir danışma belgesinde belgelemiştir.

Ne yazık ki, e-posta, indirme bağlantıları veya anlık mesajlaşma gibi tipik yöntemler, hazırlanmış bir dosyayı sisteme bırakmak için kullanılabilir. Antivirüs kötü amaçlı dosyayı taradığında güvenlik açığının tetiklendiğini belirtmekte fayda var.

“EtkilenenAntiMalware yazılımında gerçek zamanlı koruma açıksa, Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Motoru dosyaları otomatik olarak tarayacak ve özel hazırlanmış dosya tarandığında güvenlik açığından yararlanılmasına yol açacaktır. Gerçek zamanlı tarama etkinleştirilmezse, saldırganın şunları yapması gerekir: Güvenlik açığından yararlanılması için planlanmış bir tarama gerçekleşene kadar bekleyin. Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının etkilenen bir sürümünü çalıştıran tüm sistemler birincil derecede risk altındadır,” diye açıklıyor Microsoft güvenlik açığı.

Microsoft, düzeltmeyi zaten dağıttı ve Windows 10 işletim sisteminin tüm desteklenen sürümleri, Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Altyapısı güvenlik açığı için düzeltme ekini alıyor. Güncelleme yüklendikten sonra istismar artık etkili değil.

Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Altyapısının 1.1.14700.5 sürümünde olduğundan emin olun ve yazılım sürümünü Ayarlar -> Güncelleme ve Güvenlik -> Windows Defender Güvenlik Merkezi -> Motor Sürümü’nde onaylayabilirsiniz.

Eski günlerde, Microsoft’un Windows Defender’ı güvenlik testlerinin çoğunda başarısız oldu ancak şirket antivirüs çözümünü çok geliştirdi, Windows 10’daki en son sürüm kötü amaçlı yazılımları ve saldırganları engelleyecek kadar iyi. Microsoft’un Windows Defender’ı, virüsten koruma testlerinde daha iyi puanlar alıyor. Gittikçe daha fazla ev kullanıcısı veya işletme, herhangi bir üçüncü taraf güvenlik ürününe ihtiyaç duymadıkları için varsayılan korumaya geri dönüyor.

Windows Defender, sistemlerin yüzde 50’sinden fazlasında bir numaralı güvenlik ürünüdür ve Windows Defender gerçekten performansını iyileştirdiği için mantıklıdır.

Antivirüs yeteneklerimiz harika bir çözüm! En büyük rakiplerimizden bazılarını geride bırakan beş aylık en yüksek puanlarla, çözümümüzün sizi en gelişmiş tehditlerden koruyabileceğinden emin olabilirsiniz.,” Microsoft geçen ay bir blog yazısında söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*