Microsoft yakında Windows 11 çıkış tarihini ve dağıtım planlarını açıklayacak

Microsoft yakında Windows 11 çıkış tarihini ve dağıtım planlarını açıklayacak

Windows 11, önemli tasarım geliştirmeleriyle bu yılın sonlarında geliyor. Microsoft’a göre Windows 11, ince yuvarlak köşeler, Mika temaları ve daha tutarlı Akıcı Tasarım öğelerinin uygulanması sayesinde öncekinden biraz daha az gürültülü görünecek şekilde tasarlandı.

Windows 11, Windows Insider programının Geliştirme ve Beta Kanalında test kullanıcıları için artık kullanılabilir, ancak bazı özellikler ve iyileştirmeler şu anda eksik. Örneğin, Android uygulamaları desteği şu anda mevcut değildir ve gelen kutusu uygulamalarının çoğunda Windows 11 öğeleri de yoktur.

Geliştiricilere yönelik bir Soru-Cevap oturumunda Microsoft, kısa süre önce Fluent Design vizyonunu açıkladı ve Mica adlı yeni “tasarım malzemesinin” uygulamaların veya işletim sisteminin performansını etkilemeyeceğini doğruladı. Aynı Soru-Cevap bölümünde Microsoft, daha fazla Windows uygulamasının Windows 11 öğeleriyle güncelleneceğine söz verdi.

Farkında olmayanlar için Windows 11, uygulamanın birden fazla açık örneğine sahip olduklarında kullanıcıların birincil pencereye odaklanmalarına yardımcı olmak için bir “renk hiyerarşisi” oluşturmak için Fluent Design’ın uygulama penceresi için akrilik efektinin yerini alan yeni bir Mika efekti sunar.

Microsoft’tan yapılan yeni bir açıklamaya göre, bu yeni tasarım ve diğer iyileştirmeler yakında daha fazla gelen kutusu uygulaması tarafından benimsenecek.

Kevin Gallo, “Yeni bir Windows 11 Fluent görünümü ve hissi sunarken şirket genelinde koordinasyon halindeyiz. Her uygulamanın bunu benimsemesini istiyoruz, ancak bunu kendi programlarına ve kendi hızlarına göre yapacaklar” dedi. , Microsoft’ta Geliştirici Platformu Başkanı.

Microsoft yetkilileri, “bunların hepsi farklı ekipler ve kendi programlarına göre çalışıyorlar ve kendi hedefleri var” diye her şeyi ilk gün kullanıma sunamayacaklarını da açıkladılar.

Fluent Design ve Mika malzemeleri, Hesap Makinesi ve Office gibi gelişmiş uygulamalar dahil tüm uygulamalar için hazırdır.

“Özellikle yoğun kullanıcı arabirimi de dahil olmak üzere birçok kullanıcı arabirimi türü için gerçekten çalışacak şekilde akıcı tasarlıyoruz. Örneğin, Office’in oldukça karmaşık bir kullanıcı arabirimi var [and it] Fluent’i benimsiyor, bu nedenle dokunma, klavye, fare ve kalem gibi her türlü etkileşim için çalışıyor.”

Microsoft ayrıca Teams’in yakında Windows 11’den ilham alan bir görünüm alacağını önerdi, ancak ne zaman kullanıma sunulacağını bilmiyoruz.

Şimdiye kadar Microsoft, Windows Ayarları, Hesap Makinesi, Posta ve Takvim ve Ekran Alıntısı Aracı gibi uygulamaları yeni tasarım öğeleriyle güncelledi. Groove Music, MS Paint, Fotoğraflar, Saat ve daha fazlası için de benzer iyileştirmeler bekliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*