Microsoft’un en son gizlilik yutturmacasına inanmayın

Microsoft’un en son gizlilik yutturmacasına inanmayın

Ocak ayının sonlarında Microsoft, Windows kullanıcılarına şirketin gizliliğini göz önünde bulundurduğuna dair güvence vermek için bir PR saldırısı başlattı. Gizliliğe sürekli bağlılığını kanıtlamak için, işletim sisteminin bir sonraki altı aylık güncellemesinde kullanılabilecek yeni bir Windows aracı olan Windows Tanılama Veri Görüntüleyicisini duyurdu.

Microsoft, Windows Device Group gizlilik yetkilisi Marisa Rogers tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde, aracın Microsoft’un “Windows cihazlarınızdan toplanan tanılama verileri, nasıl kullanıldığı ve size daha fazla kontrol sağlama konusunda tamamen şeffaf olma taahhüdünün bir parçası olduğunu söyledi. bu veriler üzerinden.” Aracın beta sürümü, Windows Insider olmak için kaydolan ve bir sonraki Windows güncellemesinin önizleme sürümünü indiren herkes için kullanıma sunuldu.

Microsoft, yeni araç için bol bol övgü aldı. Şirket için bu görev tamamlandı.

Ancak kullanıcılar için bundan başka bir şey değildi. Diagnostic Data Viewer, yalnızca bir programcının sevebileceği veya anlayabileceği bir araçtır. Sadece ölümlüler ve hatta pek çok programcı buna şaşıracak ve Microsoft’un onlar hakkında hangi verileri topladığı konusunda en ufak bir anlayışa sahip olmayacaklar.

İlk olarak, bir miktar arkaplan. Microsoft, insanların Windows’u kullanma şekli hakkında tanılama verilerini toplar ve ardından bu bilgileri Windows’un çalışma şeklini iyileştirmek için kullanır. Orada kötü bir şey yok; şirketin Windows’u herkes için daha iyi hale getirmesinin iyi bir yolu.

Gizlilik savunucuları ve birçok bireysel kullanıcı için sorun kontrol ve şeffaflıktır. Bu savunucular, insanların tam olarak hangi verilerin toplandığını ve Microsoft’a gönderildiğini bilmelerini ve kullanıcıların bunu kontrol edebilmelerini istiyorlar.

Microsoft, Tanılama Veri Görüntüleyici aracının yaptığının bu olduğunu iddia ediyor. Ama birkaç nedenden dolayı bu pek doğru değil. Birincisi, daha önce belirtildiği gibi, aracın anlaşılmasının son derece zor olmasıdır. Örneğin, donanımınız ve onu kullanma şekliniz hakkında Microsoft’a gönderilen veriler hakkında size ayrıntılı, anlaşılması kolay bilgiler göstermesini isteyemezsiniz. Windows özellik kullanımı, mürekkepleme ve yazma çıktı örnekleri, işletim sisteminizin sağlığı ve daha fazlası.

Bunun yerine, “Census.Flighting” ve “DxgKrnlTelemetryGPUAdapterInventoryV2” gibi anlaşılmaz başlıklar arasında geziniyor veya bu başlıkların ne anlama geldiğine dair hiçbir açıklama yapmıyorsunuz. Ve sonra herhangi bir başlıktaki verileri görüntülediğinizde, “Census.Hardware”den şu küçük alıntı gibi daha da anlaşılmaz, uzun bir liste görürsünüz:

özgeçmiş: “zNWezO9CsEmjb5B,0”,

“cV: :y7iOzuVXL)mj+F9j,0”,

Her listede buna benzer satırlar ve satırlar vardır, bunların tümü kullanıcıların anahtarı olmayan bir koddadır.

Bu tür listeler, Microsoft’un PC’niz ve Windows kullanımınız hakkında hangi bilgileri topladığını bilmenize yardımcı olacak mı? Bu kodların ne anlama geldiğini bilmiyorsanız ve içinde bulundukları biçimi deşifre edemiyorsanız, cevap hayır.

Yine de bu sadece başlangıç. Çünkü Microsoft’un tanılama amacıyla sizin hakkınızda topladığı bilgileri anlayabilseniz bile, şirketin bunları toplamasını durdurmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Beğenin ya da beğenmeyin, bilgiyi alır ve onu durduramazsınız. Tamam, küçük bir boşluk var.

Şu anda, Microsoft’un Windows 10 kullanımınız hakkında hangi tanılama bilgilerini aldığını kontrol etmek istiyorsanız, Ayarlar > Gizlilik > Geri Bildirim ve Tanılama’ya gidin. Ekranın üst kısmında, Tanılama Verileri ayarının altında iki seçeneğiniz vardır: Temel veya Tam. Temel’i seçtiğinizde, Microsoft’un açıklamasında yalnızca “Windows’u güncel ve güvenli tutmak için gerekli veriler” gönderilir. Tam’ı seçerseniz, “ek tanılama verileri (tarayıcı, uygulama ve özellik kullanımı ve mürekkep oluşturma ve yazma verileri dahil) dahil olmak üzere çok daha fazla bilgi gönderilir. Ancak Temel verilerin bile gönderilmesini engellemenin bir yolu yoktur.

O küçük boşluk mu? Windows 10 Enterprise Edition kullanıyorsanız, tüm verilerin gönderilmesini durdurabilirsiniz. Ancak diğer tüm Windows 10 kullanıcıları şanssız.

Microsoft bunu değiştirmeli. Microsoft’a tam olarak hangi tanılama bilgilerinin gönderildiğini ayrıntılı ve düz İngilizce olarak gösteren, kullanımı kolay bir araç yayınlamalıdır. Daha sonra insanlara gönderilen her tür teşhis bilgisi için katılma veya çıkma izni verilmelidir. Ve sadece belirli bir Windows 10 sürümüne sahip olanlar değil, herkes bunu yapabilmelidir.

Microsoft’un bunu yapmak için zaten çok kullanışlı bir modeli var. Web tabanlı Gizlilik panosu, arama geçmişinizi, tarama geçmişinizi, konum geçmişinizi ve Cortana tarafından toplanan bilgileri görüntülemenize ve temizlemenize olanak tanır. Gösterge paneli basit, anlaşılır bir şekilde tasarlanmış ve kullanımı sadece birkaç dakika sürüyor. Şirketin, Windows’un sizin hakkınızda topladığı bilgiler üzerinde size aynı türden kontrolü verememesi için hiçbir neden yok. Microsoft gerçekten gizliliğinize önem veren bir şirket olarak görülmek isteseydi, tam olarak bunu yapardı. Windows Diagnostic Data Viewer’ın son sürümü yayınlandığında, tam da bunu yapacağını umuyoruz.

Gamergate anlaşmazlığında ifade edilen kadınlara yönelik antipati, şu konudaki rahatsız edici gerçekleri yansıtıyor…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*