Microsoft’un Mesh’i geleceğin karma gerçeklik toplantılarını hedefliyor

Microsoft’un Mesh’i geleceğin karma gerçeklik toplantılarını hedefliyor

Microsoft, Salı günü Ignite’ta uzaktan işbirliğinin geleceği olacağına inandığı şeye bir bakış sundu; işçiler bir gün holografik öğelerle etkileşime girebilir ve meslektaşlarının foto-gerçekçi, gerçeğe yakın “holoportation” avatarlarıyla konuşabilirler.

Vizyon, birden fazla cihazda kullanılabilecek ortak çalışmaya dayalı karma gerçeklik uygulamalarının oluşturulmasını sağlayan Azure tabanlı yeni bir geliştirici SDK’sı olan Microsoft Mesh’in potansiyeline dayanmaktadır.

Microsoft, Mesh’in sanal ortamların yaratılmasıyla ilgili bazı teknik sorunları soyutlayarak karma gerçeklik geliştirme ekosistemini güçlendireceğini umuyor. İşbirlikçi uygulamalar daha sonra, Microsoft’un kendi 3.500 $’lık HoloLens 2 kulaklıkları veya Oculus gibi rakiplerin yanı sıra normal dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar olsun, herhangi bir platformda sunulabilir.

Şirketin bu hafta düzenlediği Ignite etkinliğinde konuşan Microsoft CEO’su Satya Nadella, Mesh’i “Xbox Live’ın oyun için yaptıklarıyla karşılaştırdı.

“Tek oyuncudan çok oyuncuya geçtik, insanların birbirine bağlanmasına ve birlikte başarmasına yardımcı olan topluluklar yarattık” dedi. “Şimdi, aynı şeyin karma gerçeklikte gerçekleştiğini hayal edin. Mesh, başkalarıyla holografik olarak, gerçek bir varlıkla doğal bir şekilde etkileşime girmenizi sağlar.”

3D foto-gerçekçi “holoportation” aracılığıyla ekip toplantılarına katılan işçilerin olasılığı henüz konsept aşamasındadır ve halka açık değildir. Kullanıma hazır olan şey, HoloLens için bir Mesh uygulamasıdır. Bu, birden fazla iş arkadaşının, toplantı katılımcılarını temsil eden daha basit, hareketli avatarlarla Microsoft’un kulaklığını kullanarak uzaktan işbirliği “alanlarına” katılmasına olanak tanır. Kullanıcılar daha sonra açıklama ekleyebilir, çizebilir ve 2B ve 3B içeriği OneDrive’dan paylaşılan sanal ortama aktarabilir.

Tüm Mesh tabanlı uygulamalarda olduğu gibi, kullanıcı kimlik doğrulaması için Azure Active Directory ve Microsoft Hesabı MSA kimlik hizmetleriyle bütünleşir ve bilgiler şifrelenir.

HoloLens 2 için Mesh uygulaması artık genel önizlemede mevcut.

Buna ek olarak Microsoft, 2017 yılında şirket tarafından satın alınan sosyal VR platformu AltspaceVR’nin Mesh tabanlı bir sürümünü vaat ediyor. Bu, toplantılar, belediye salonları ve diğer toplantılar gibi tam VR’de “kurumsal kullanıma hazır işbirlikçi etkinlikler” sunacak. VR gözlükleri olmadan dizüstü bilgisayarlarında veya PC’lerinde 2D modunda katılabilir.

Uygulamaya erişim istek üzerine mevcuttur.

IDC’de araştırma direktörü olan Wayne Kurtzman, Mesh’in çalışanlar için yeni dijital deneyim türleri yaratma potansiyelini görüyor. “Ekipler coğrafi olarak daha dağınık hale geldikçe, Microsoft Mesh gibi AR/MR ürünleri toplantıları daha etkileşimli hale getirecek, yeni değer biçimleri katacak ve birbirleriyle gerçekten bağlantı kurmanın yeni yollarını sağlayacak” dedi.

Microsoft, şu anda Mesh ve HoloLens cihazlarıyla yapılabileceklere benzer deneyimler sunan Spatial gibi şirketlerle 3B sanal işbirliği ortamları sağlayan ilk kişi değil.

Ancak Moor Insights & Strategy’de analist olan Anshel Sag, Microsoft’un, çalışanları birbirine bağlamak için teknolojiye erken ilgiyi temel alarak işbirliği için sanal ortamların daha geniş kullanımının önünü açabileceğini söyledi.

Microsoft, şirket içinde geliştirilen Teams ve Dynamics365’in aday olarak veya üçüncü taraf geliştiricilerden alınıp alınmadığına bakılmaksızın daha fazla uygulamanın yolda olduğunu söyledi.

“Mesh, şüphesiz toplantılarda ve uzaktan işbirliğinde geleceğe dönük bir bakış, ancak önde gelen teknoloji şirketlerinin çoğu uzamsal hesaplamayı benimserken, XR’nin artan bir şekilde kullanıldığını göreceğiz. [extended reality] iş için” dedi.

microsoft ağ mimarisiMicrosoft

Microsoft Mesh platform mimarisine genel bakış.

İleriye dönük olarak Sag, Microsoft’un üretkenlik ürünleri portföyüyle etkileşime geçmenin diğer yeni yollarının potansiyelini görüyor.

Sag, “Kimse sıfırdan kendi uygulamaları içinde bir işbirliği aracı oluşturmak istemez ve Microsoft’un, platformun yeteneklerinin en iyi uygulamalarını ve uygulamalarını göstermenin bir yolu olarak kendi üretkenlik uygulamalarının içinde Mesh’ten yararlandığını gerçekten görmek isterim” dedi.

Bu tür araçların şu anda mevcut olan 2B deneyimleri iyileştirmesi gerektiğini söyledi. “Örneğin, slaytları tek tek konuşup slayt ilerletme düğmesine basmak yerine, slaytlarını şahsen XR’de sunan birini görmeyi çok isterim” dedi.

“Microsoft’un AltspaceVR ile başladığını biliyoruz, ancak Microsoft’un genişliğini düşündüğünüzde potansiyelin oldukça büyük olduğuna inanıyorum.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*