Modanın en büyük döneminden en ikonik süper model anları

Modanın en büyük döneminden en ikonik süper model anları

“İlk duyduğumda Milano’daydım. Yazılı olarak ilk gördüğümde Londra’daydım ve ‘Bu da ne?’ dedim.”

Naomi Campbell, Christy Turlington, Linda Evangelista ve Cindy Crawford ile birlikte doksanlar boyunca tanımlayacağı bir terim olan “süper model” kelimesiyle karşılaşmasını paylaştı.

O zamanlar dörtlü her yerdeydi. Moda dergilerinin kapaklarına ve kampanyalarına öncülük ettiler. Chanel, Versace, Azzedine Ala茂a, Valentino ve parası yeten diğer tüm tasarımcı markalarının podyum gösterilerini gezdiler. Göz alıcı after partylere katıldılar. Parfüm reklamları yaptılar. Müzik videolarında rol aldılar. Beğenseler de beğenmeseler de dedikodu sütunlarında bile çıktılar. O zamanlar Christy, Linda, Naomi ve Cindy dünyanın en ünlü kadınlarıydı.

Bugün, “süper model” etiketi, doğru moda bağlantıları ve büyük bir Instagram takipçisi olan herhangi bir ünlü çocuğa veya zengin çocuğa serbestçe uygulanıyor. Yeni süper modelin yeteneğe ihtiyacı yok; sadece bir güven fonuna ihtiyacı var. Ancak şimdi Apple TV+ için yeni bir belgesel dizisinde anlatılacak olan orijinal süper kahramanların hikayesi bu değil.

süper modeller OG süper modellerinin kendileri üretilecek ve öne çıkacak. Oscar ödüllü yönetmen Barbara Kopple’ın öncülük ettiği gösteri, ünlü dördün benzersiz modelleme kariyerlerinin izini sürecek ve moda dünyasındaki etkilerini inceleyecek.

İlk kez, modadaki en ikonik anlardan bazılarına içeriden bir bakış atacağız. Christy, Linda, Naomi ve Cindy hepsini yaşadı. moda Podyumları sonsuza dek değiştiren Versace şovunun süper model dönemini doğuran kapak. Aşağıda, yeniden yakalanmasını umduğumuz tüm o unutulmaz anların altını çiziyoruz. Süper modeller.

İngiliz Vogue, Ocak 1990. “The Big Five” süper modellerini kuran dergi bu: Christy, Linda, Naomi ve Cindy ve Tatjana Patitz. Rahmetli efsanevi fotoğrafçı Peter Lindbergh tarafından çekilen kapakta göründüler. Renkli yerine siyah beyaz çekti. Onu bozulmamış bir stüdyo yerine New York şehir merkezinin cesur fonuna yerleştirdi.

En önemlisi, Lindbergh taze yüzlü konularını olduğu gibi çekmiş, her kızın kendine özgü varlığını fotoğraflarda parlatmıştır. Bunlar sadece yüzler değildi; kişiliklerdi. Bu kapak, birden fazla şekilde, yeni on yıla denk gelen yeni bir moda çağının başlangıcını müjdeledi.

1990’da American Vogue’a verdiği röportajda Linda Evangelista, “Christy ve ben bu ifadeye sahibiz. Günde 10.000 dolardan daha azına uyanmıyoruz” dedi. Şimdi moda tarihinin en ünlülerinden biri olan alıntı, şaka amaçlıydı. Ancak henüz yirmili yaşlarının başında olan Linda’nın onu yakında gelecek tepkiler konusunda uyaracak bir halkla ilişkiler uzmanı yoktu. Naomi daha sonra kendi adını taşıyan kitabında “Bu alıntı bizi yıllardır rahatsız etti” dedi. “O zamana kadar basınla oldukça özgürce konuştuk, ancak bundan sonra dikkatli olmamız gerektiğini anladık. Öğrenmek için değerli bir dersti.”

Pop süperstarı George Michael, kendi müzik videosunda görünmek yerine, yukarıda bahsedilen videoda gördüğü süper modelleri kullandı. İngiliz Vogue onun yerine dudak senkronizasyonu yapmak için örtün. David Fincher, modellerin farklı kişiliklerini ortaya çıkaran altı dakikalık klibi yönetti. Christy beyaz bir çarşafla sarılmış dramatik bir giriş yaptı, Cindy buharlı solosunu küvette geçirdi ve Naomi dans sahnelerini uyumadan filme aldı, doğrudan Paris’ten uçtu. Videoyu yapmak için en inandırıcıya ihtiyacı olan Linda ise platin sarısı bir güzele dönüştü. Daha sonra, “Bugüne kadar, biri benimle ilk kez karşılaştığında o videoyu açacağını bilmiyordum” diye paylaştı.

Influencerların sıralandığı ön sıradan önce, ünlülerin podyum anından önce, Gianni Versace’nin F/W 1991 şovu vardı. O zamanlar, modeller ya yalnızca baskıda çalıştı ya da podyuma çıktı. Versace, süper modellerin her ikisini de yapabileceğine karar verdi. George Michael ile Özgürlük! ’90 Arka planda oynayan tasarımcı, şovunu birlikte kapatmak için dört kapak kızını podyuma gönderdi. Başta fotoğrafçılar olmak üzere herkes çıldırdı. Moda eleştirmeni Tim Blanks’ın sözleriyle, “İncil’deki orantılarda bir moda anı”ydı.

Güçlü varlıklarının ve Amazon figürlerinin yanı sıra, süper modeller birbirleriyle olan doğal kimyaları için daha da büyüleyiciydi. Bu, özellikle “Birbirimizi görebilelim” diye sıkı partilere katılan ve daha da sıkı çalışan The Trinity Naomi, Linda ve Christy için geçerlidir. İnsanlar Roxanne Lowit’in bir Versace after partisinde çekilmiş bu samimi fotoğrafı, dostluklarının canlı bir örneğidir. Eğlenceli gerçek: İçeri giren ve şaka yollu üzerlerine şampanya dökmekle tehdit eden Sylvester Stallone’a gülüyorlardı. Kendall Jenner ve model arkadaşları, orijinalin büyüsü olmasa da yıllar sonra ikonik fotoğrafı yeniden yaratacaktı.

The Trinity’den sevgiyle “Çirkin Kız Kardeşler” diye bahseden moda fotoğrafçısı Steven Meisel, onları kendi fotoğraflarında kullandı. Vogue İtalya Mayıs 1993 sayısı için başyazı. Onlara o anın diğer mega modelleri de katıldı: Amber Valetta, Shalom Harlow, Kristen McMenamy ve Nadja Auermann. Yıldız güçlerinin kanıtı olarak, sade bir şekilde bol beyaz gömlekler giymişler ve doğal makyaj görünümleri giymişlerdi. Bugün koleksiyonerler için en çok rağbet gören konulardan biri olmaya devam eden dergiyi satmak için gereken tek şey buydu.

Süper model grup çekimleri doksanların fenomeniydi, ancak kimse güçlerini Gianni Versace’den daha iyi kanalize edemedi. İtalyan tasarımcı, kampanyalarında sıklıkla süper isimlere sahipti ve bu kampanyalar yalnızca ünlü fotoğrafçı Richard Avedon’un objektifiyle daha akılda kalıcı hale geldi. Başrollerini Cindy Crawford, Christy Turlington, Nadja Auermann, Claudia Schiffer ve Stephanie Seymour’un paylaştığı bu özel kampanya, modanın en ikonik fotoğraflarından biri olarak kabul ediliyor.

OG süper modelleri eşsizdir ve bunu Olivier Rousteing’den daha iyi kimse bilemez. Fransız tasarımcı, 90’ların modasının duygusunu yeniden yakalamak isteyen Balmain’in S/S 2016 kampanyası için Naomi Campbell, Cindy Crawford ve Claudia Schiffer’i seçti. Steven Klein’ın Lindbergh’e saygı duruşu niteliğindeki siyah beyaz fotoğrafları İngiliz Vogue kapak, yirmi yıl sonra süperleri kendi unsurlarında çok sergiledi.

Elbette, Cindy Crawford, Naomi Campbell, Carla Bruni, Helena Christensen ve Claudia Schiffer’in altın renkli elbiseler içinde sürpriz bir şekilde göründüğü Versace S/S 2018 şovunun finali olmadan süper model anlarının hiçbiri tamamlanmış sayılmaz. Donatella Versace, merhum erkek kardeşine bir saygı duruşunda bulunmak istedi ve bunu 21. yüzyıl için yapılmış bir moda anıyla yapmaktan daha iyi ne olabilir?

Başlık fotoğrafı: Paul Massey / Shutterstock

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*