Nextcloud kullanıcıları için parola ilkesi nasıl ayarlanır – TechRepublic

Nextcloud kullanıcıları için parola ilkesi nasıl ayarlanır – TechRepublic

Nextcloud, bulabileceğiniz en esnek, kullanıcı dostu ve uygun maliyetli şirket içi bulut sunucusu çözümlerinden biridir. Çalışmaya başladığında, bu platformun yapamayacağı pek bir şey olmadığını keşfedeceksiniz. Ancak, Nextcloud’u çalıştırır çalıştırmaz dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

Hemen yapmanız gereken böyle bir görev, parola ilkelerinin ayarlanmasıdır. Neyse ki, Nextcloud’da bu özellik yerleşik olarak bulunur, bu nedenle üçüncü taraf bir uygulama eklemenize veya manuel yapılandırmayla uğraşmanıza gerek kalmaz.

GÖRMEK:Sunucusuz bilgi işlem: BT liderleri için bir kılavuz(TechRepublic Premium)

Bunu neden yapıyorsun?

Bu soru sorulmamalıydı. Ancak, şans eseri ya emin değilsiniz ya da birini ikna etmeniz gerekiyor, bu basit: Kendi cihazlarına bırakılırsa, kullanıcılar password, password123, 12345, vb. gibi parolaları kullanmayı tercih edecekler. Bu güvenli olmaktan uzaktır ve gerekir. asla izin verilmez. Bu nedenle, şifre politikalarını mümkün olan her şekilde etkinleştirmek istiyorsunuz.

Bununla birlikte, Nextcloud için bir parola ilkesini etkinleştirme ve yapılandırma sürecinde size yol göstereceğim.

Neye ihtiyacın olacak

Bu işlem için ihtiyacınız olan tek şey:

 • Çalışan bir Nextcloud örneği

 • Nextcloud yönetici kullanıcısı için kimlik bilgileri

Parola Politikası nasıl etkinleştirilir

Nextcloud bulut sunucunuzda yönetici kullanıcı olarak oturum açın. Sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın ve ardından Ayarlar’a (Şekil A).

Şekil A

nppa.jpg

Nextcloud menüsündeki Ayarlar girişi.

Ortaya çıkan pencerede, sol gezinmede Güvenlik’i tıklayın (Şekil B).

Şekil B

nppb.jpg

Nextcloud kenar çubuğundaki Güvenlik girişi.

Parola Politikası girişine (Şekil C).

Şekil C

nppd.jpg

Parola Politikası yapılandırma bölümü.

Forbid Common Passwords’ün etkinleştirildiğinden emin olun; bu mutlak bir zorunluluk olarak kabul edilmelidir. Ayrıca aşağıdakileri etkinleştirmenizi öneririm (en azından):

 • Büyük ve Küçük Harf Karakterlerini Zorla

 • Sayısal Karakterleri Zorla

Nextcloud bulut sunucunuzun güvenliği konusunda ciddiyseniz, Parola Politikası bölümündeki her seçeneği etkinleştirmenizi öneririm. Evet, kullanıcılarınızda biraz hayal kırıklığına neden olabilir, ancak kesinlikle Nextcloud bulut sunucunuzun güvenliğine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayacaktır.

uyarı

Bu büyük bir şey, bu yüzden dikkat edin. Nextcloud bulut sunucunuzda zaten kullanıcılarınız varsa ve parola ilkesi yapılandırmasını değiştirirseniz, bu eski kullanıcı parolaları çalışmaya devam eder. Başka bir deyişle, yeni şifre politikası yalnızca yeni kullanıcılar için geçerli olacaktır. Bu nedenle, iki seçeneğiniz var:

 1. Nextcloud’u dağıtır dağıtmaz parola ilkesini ayarladığınızdan emin olun.
 2. Parola politikasını ayarladıktan sonra, parolalarını politikaya göre manuel olarak güncellemeleri için mevcut kullanıcılara haber gönderdiğinizden emin olun.

Kullanıcıların şifrelerini değiştirme adımları şunlardır:

 1. Sağ üst köşedeki profil resmine tıklayın.
 2. Ayarlar’ı tıklayın.
 3. Kenar çubuğunda Güvenlik’i tıklayın.
 4. Şifre Altında (Şekil D), yeni parolayı (yeni ilkeye uyan) yazın ve doğrulayın.
 5. Parolayı Değiştir’e tıklayın.

Şekil D

nppf.jpg

Kullanıcı parolası değiştirme özelliği.

Umarım, tüm eski kullanıcılarınız yeni kurallara uymak için parolalarını değiştirdikten sonra, sistemdeki herkes Nextcloud sunucunuzda çok daha korumalı bir hesabın keyfini çıkaracaktır.

Jack Wallen TechRepublic, The New Stack ve Linux New Media için ödüllü bir yazardır. Yirmi yılı aşkın bir süredir çeşitli konuları ele alıyor ve açık kaynak konusunda hevesli bir destekçi. Jack Wallen hakkında daha fazla haber için, jackwallen web sitesini ziyaret edin….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*