Orijinal DROID RAZR ve RAZR MAXX, Android 4.1.2’yi alıyor

Orijinal DROID RAZR ve RAZR MAXX, Android 4.1.2’yi alıyor

Neyse ki bugün Jelly Bean ailesine birkaç Android cihaz daha eklendi. Motorola, en yeni Verizon Wireless telefonları, Motorola DROID RAZR HD ve Motorola DROID RAZR MAXX HD için piyasaya sürülme sürecinin başladığını resmen duyurdu.

Cihazlar başlangıçta Ice Cream Sandwich ile piyasaya sürüldü, ancak Motorola herkese Android güncellemelerini daha hızlı çıkarmanın ileriye dönük birincil endişe olacağını ve bu sözün kesinlikle yerine getirileceğini vaat etti.

Tahmin edebileceğiniz gibi, dağıtım birden fazla aşamada gerçekleşecek, bu nedenle bildirimler menüsünde yükseltmeyi kontrol etmeye gittiğinizde çok fazla endişelenmeyin.

Telefonunuz yükseltmeyi almadan önce bir veya iki hafta, hatta belki üç hafta olabilir, bu nedenle endişenizi askıya almak ve size gelmesine izin vermek en iyisidir. Yükseltmeyi almanın diğer yöntemleri sonunda ortaya çıkabilir, bu nedenle bekleyemezseniz ve Motorola istediğiniz kadar hızlı değilse, seçeneklerinizin ne olduğunu görmek için her zaman AndroidForums.com’a göz atabilirsiniz.

Motorola’nın kullanıcı arayüzü, Google’ın OEM’i satın almasının ardından biraz şişirildi. Bunun satın almanın doğrudan bir sonucu olup olmadığı başka bir gün için başka bir hikaye, ancak Motorola’nın yükseltme sayfasını okursanız, Jelly Bean’in öne çıkan özelliklerinin bugünlerde bir MOTOBLUR telefonundan çok bir Nexus telefonu gibi okunduğunu göreceksiniz.

Bu, gelecek şeylerin harika bir işareti ve bu belirli cihazlara sahip olanlarınızın bundan daha mutlu olamayacağından eminiz. Google Asistan, yerleşik konuşmadan metne, genişletilmiş bildirimler, geliştirilmiş Android Beam ve daha fazlasının tümü, bu güncellemenin getirdiği ana özellikler olarak lanse ediliyor; bu nedenle Motorola, Jelly Bean’in daha fazla vanilya özelliğinin kullanılmasına izin vermek için kendi özelleştirmesinin arka koltukta kalmasına izin veriyor. parlaklık. Daha fazla bilgi için sitesine gittiğinizden emin olun.

[via Google+]

| | | Drenaj Google.com, 2007-2021

/*# sourceURL=/css/ampshared.css*/

Im glad they stopped it because alot of people are having problems or the update totally bricked their phones

I haven’t received anything yet after they posted this

I was using my phone when the update popped up. When I accepted the update, my phone began the process but quickly cancelled the update. Then I manually checked for updates, but it told me there wasn’t one. I was bummed to say the least.

Here’s another screenshot of the hidden egg

got it christmas eve. very nice.

That’s spam, ignore it.

Yes!!! I got it Christmas day its pretty slick nice and smooth to maneuver through

I got it xmas eve and I love it! It’s like a completely different phone in terms of stability…extremely smooth and the voice recognition is out of control good even at a party…it understands every word…thank you even if it was a mistake!

Is he going to come back & update / correct this article ?

Somewhat confusing when the title reads “Original DROID” gets 4.1.2 🙂 I was about to resurrect my OG DROID

Google? These people know nothing about what’s going on…so sick of these incorrect reports…and this guy is way late…he still thinks it’s out!

WTF!

Same here! Received notification then failed. Now says up to date.

My wife got the notification, but clicked update later. I haven’t been able to get it going since.

While Verizon and Motorola blessed the latest members of its DROID RAZR family — those with the HD variants — with Android 4.1 Jelly Bean, those who were along for the ride with the original crop of devices were still waiting. The DROID RAZR and RAZR MAXX weren’t far behind, though, and the time has finally come for those guys to get their chewy, jelly-filled goodness.

Rollouts started in the latter part of Christmas day so think of it as a gift, of sorts. Well, with how long it took to deliver we’re not sure many of you will see it that way. Regardless, most folks are still without Jelly Bean on even newer handsets so we’d say there’s a lot to be thankful for here.

Google Now, expandable notifications, Project Butter and more will come as standard features of Jelly Bean, but you might notice a slightly tweaked user experience on top of that. Motorola has made great strides in making its user interface lightweight, useful and easy on the eyes so it’s something you’ll want to check out as soon as possible.

The upgrade is going out over-the-air so you’ll want to hit the settings menu to see if your new treats are ready to be consumed. We’re hearing the updates are rather large, though, so make sure you’re on WiFi and have an adequately charged battery before allowing your phone to drink from the fountain of smartphone youth.

[Update]: güncelleme çekilmiş gibi görünüyor. Verizon Noel partisinde birisinin yumurta likörü ile biraz fazla mutlu olup olmadığından veya bir son dakika kullanıma sunma hatasının ellerini zorlayıp zorlamadığından emin değiliz, ancak şimdilik yükseltme çevrimdışına alındı. Geri dönüşüyle ​​ilgili haber arıyoruz.

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*