Polaroid Selfie harika olabilir, ancak Oppo’nun hukuk departmanı aksini düşünüyor gibi görünüyor

Polaroid Selfie harika olabilir, ancak Oppo’nun hukuk departmanı aksini düşünüyor gibi görünüyor

polaroid özçekim

Size Polaroid’in en yeni akıllı telefonlarına hızlıca bir göz attığımızda, özellikle bir cihazın – Polaroid Selfie’nin – çok benzer göründüğünü fark ettik. Oppo N3. Bu karşılaştırma, esas olarak, kamerayı tutan diski ve LED flaşı basit bir şekilde sallayarak arkadan veya önden fotoğraf çekmenizi sağlayan bir modül olan, cihazın üste monte edilmiş döner kamerası nedeniyle yapıldı.

Ancak Polaroid için kötü haber şu ki, bu benzerliği fark eden sadece biz değildik. Yukarıda bahsedilen Oppo, bu hafta başlarında CES’ten Polaroid’in mallarının rüzgarını aldı ve gördüklerinden mutlaka memnun olmadıklarını hayal edebilirsiniz.

Oppo_N1_Front_ViewOppo N3 ve Polaroid Selfie’deki modüller arasında temel bir fark var: İlkinin kamera dönüşü motorlu ve dokunmadan hareket ettirilebilirken, Polaroid Selfie manuel ayar gerektiriyor.

Tabii ki, bu göz önüne alındığında pek bir şey ifade etmiyor. Oppo N1 (sağda resimde, burada gözden geçirin) ilk önce bu ilginç tasarımı manuel moda getirdi, bu nedenle Oppo her iki cephede de “ilk” ve “benim” iddialarına dikkat çekti.

Oppo’ya inanılırsa, bu basit bir çağrı değil: aslında bu tasarımın patentini aldılar ve Google’e haklı olarak kendilerine ait olanı koruduklarından emin olmak için yasal yollara başvurmaktan çekinmeyeceklerini söylediler. Oppo bağlamında şunları söyledi:

OPPO, dönen kameranın tasarımını herhangi bir üçüncü tarafa lisanslamamıştır ve biz de bunu herhangi bir OEM yöntemiyle yapmadık. Etkinliği takip etmeye devam edeceğiz ve daha fazla yasal işlem yapma hakkını saklı tutacağız.

USPTO’ya göre faydalı patent (bir işlevi tanımlayan) ile tasarım patenti (bir işlevin uygulamasını veya tasarımını tanımlayan) arasında açık bir ayrım olduğundan, yukarıdaki alıntıdaki “tasarım” kelimesi kayda değerdir. .

Oppo’nun şundan bahsetmesi olası: tasarım İki modülün neredeyse ayırt edilemez göründüğünü göz önünde bulundurarak kesinlikle faul olarak adlandırmak için gerekçeleri olan fırdöndü. Elbette Oppo’nun patenti, farklı tanımları tanıyan farklı bir patent ofisinde tescil edilmiş olsaydı, işler biraz karışabilirdi.

Oppo’nun döner kamerayı ilk kullanan kişi olmadığını düşündüğünüzde, bu bilgi de çok dikkat çekici hale geliyor. Aşağıda görülen Samsung’un eski PocketPC cihazı i700, tasarımı çok farklı olsa da kendine ait bir döner kameraya sahipti. (Yardım için yorum bölümündeki Hoby’ye teşekkürler!)

samsung i700 döner kamera

Google, Oppo’nun Polaroid’in neyi ihlal ettiğine inandığını daha iyi anlayıp anlayamayacağımızı görmek için ya Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisinde ya da Çin patent ve ticari marka ofislerinde söz konusu patentleri takip etmeye çalıştı, ancak bu patentleri bulamadık. bu yazının zamanında.

Oppo’dan patentlerin bir kopyasını veya bağlantısını istedik, ancak bu arada kendilerini hafife alınmış hissetmek için oldukça iyi nedenleri olduğunu düşünmeden edemiyoruz. Daha fazla yorum için hem Oppo hem de Polaroid ile iletişime geçtik ve elimize ulaştıkça güncellemeleri sağlayacağız.

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*