PowerToys Kullanılarak Windows 11/10’da Klavye Kısayoluyla Kamera ve Mikrofon Nasıl Açılır/Kapatılır

PowerToys Kullanılarak Windows 11/10’da Klavye Kısayoluyla Kamera ve Mikrofon Nasıl Açılır/Kapatılır

Özel klavye kısayollarıyla kameranızı ve mikrofonunuzu hızla açın.

Bilgisayarlarımızdaki kameralar ve mikrofonlar şüphesiz hayatı bizim için kolaylaştırdı. Sevdiklerimizle sesli ve görüntülü konferanslar aracılığıyla bağlantı kurabilir veya ekipmanı çeşitli hobilerle şımartmak için kullanabiliriz.

Geçen yıl, ister iş ister arkadaşlar ve sevdiklerimiz için olsun, insanlarla bağlantı kurmak için bizi görüntülü aramalara daha da bağımlı hale getirdi. Ancak görüntülü arama yaparken kameranızın ve mikrofonunuzun her zaman aynı konumda olmasını istemezsiniz. Her zaman değiştiriyoruz, birini açarken diğerini devre dışı bırakıyoruz. Bunun için uygulamaya özel olmayan bir klavye kısayolumuz olsaydı çok daha kolay olmaz mıydı? Birçok kişinin yaptığı gibi birden çok konferans uygulaması kullanıyorsanız, farklı klavye kısayollarını öğrenmek zorunda kalmak can sıkıcı olabilir.

Kameranızı ve mikrofonunuzu açıp kapatmak için genel klavye kısayollarına sahip olabileceğinizi söylesek ne olur? Bahse girerim, “beni kaydet!” Neyse ki, bu sorunu sizin için çözebilecek küçük bir şey var. Bu küçük şey, PowerToys ile birlikte bir yardımcı program paketinde gelir. PowerToys’daki Video Konferans Sessiz yardımcı programından bahsediyoruz.

Video Konferansı Sessize alma, mikrofonunuzu hızla kapatmanıza ve/veya kameranızı kapatmanıza ve bunları global olarak klavye kısayollarıyla yeniden etkinleştirmenize olanak tanır. Uygulamadan bağımsız olarak çalışır ve uygulama odakta olmasa bile çalışır. Bu nedenle, bir konferans araması sırasında masaüstünde açık olan başka bir uygulamanız varsa, kameranızı veya mikrofonunuzu açmak veya kapatmak için aslında uygulamaya geçmeniz gerekmez.

Ancak, PowerToys kullansanız bile varlığından haberiniz olmayabilir. Nedenmiş? Çünkü PowerToys’un kararlı sürümünün bir parçası değil. Deneysel sürümü çalıştırmanız gerekiyor.

Microsoft PowerToys için GitHub sayfasına giderseniz, göreceğiniz sürüm en son kararlı sürümdür. Deneysel sürümü bulmak için biraz aşağı kaydırmanız gerekecek. PowerToys’un deneysel sürümünü buradan edinebilirsiniz.

Varlıklara gidin ve v0.36.0 için .exe dosyasını indirin

Ardından kurulumu çalıştırın ve PowerToys’u kurmak için sihirbazdaki talimatları izleyin. PowerToys’un en son sürümü zaten yüklüyse, onu kaldırmanız gerekir.

PowerToys’u kurarken, bu yardımcı programın çalışması için PowerToys’un arka planda çalışması gerektiğinden, ‘Oturum açıldığında PowerToys’u otomatik olarak başlat’ seçeneğini işaretleyin. Bu şekilde arka planda çalışıyor olacak ve bunun için endişelenmenize gerek kalmayacak. Ancak elbette bu isteğe bağlıdır ve PowerToys’u manuel olarak da çalıştırabilirsiniz.

PowerToys’u Başlat menüsünden veya masaüstü kısayolundan (oluşturduysanız) başlatın. PowerToys ayar pencereleri açılacaktır.

Video Konferansı Sessize Alma dahil yardımcı programların çoğunu kullanmak için PowerToys’u yönetici modunda çalıştırmanız gerekir. Ancak varsayılan olarak kullanıcı modunda çalışır. Genel sekmesinden, ‘Yönetici olarak yeniden başlat’ düğmesini tıklayın.

PowerToys yönetici modunda yeniden başlatıldığında, ‘Her zaman yönetici olarak çalıştır’ geçişini de etkinleştirebilirsiniz.

Şimdi, soldaki gezinme bölmesinden ‘Video Konferansı Sessiz’e gidin.

Kameranızı ve mikrofonunuzu kontrol etmek için bu yardımcı programı kullanmak için ‘Video Konferansı Etkinleştir’ seçimini açın.

Artık toggle’ı açar açmaz ekrandaki tüm seçenekler aktif hale gelecektir. Üç ana seçenek vardır:

Ama aynı zamanda bu kısayolları değiştirebilir ve sizin için hatırlaması kolay özel kısayollar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz herhangi bir yeni kısayolda yalnızca şu kısayol tuşları bulunmalıdır: Windows, Alt, Ctrl, Shift. Kısayolu değiştirmek için metin kutusuna gidin. Metin kutusu vurgulandığında, yeni kısayol için tuşlara basın.

Video Konferans Sesini Kapatmayı etkinleştirdiğinizde, ideal olarak, ayarlar kendi başlarına uygulanmalıdır. Ancak değilse, PowerToys’u yeniden başlatın ve değişiklikleri yansıtmaya başlayacaktır.

Ayrıca yapılandırmanız veya en azından varsayılan ayarların sizin için çalıştığını onaylamanız gereken birkaç ayar daha vardır.

Mikrofon altında, Video Konferansı Sessiz’in hangi mikrofonda çalışacağını seçebilirsiniz. Varsayılan olarak ‘Tümü’ olarak ayarlanmıştır, ancak açılır menüden belirli cihazları seçebilirsiniz.

Ardından, açılır menüden kamerayı seçin. Şimdi, Kamera bindirme görüntüsü var. Kamera bindirme görüntüsü, kamerayı devre dışı bıraktığınızda PowerToy’un aramadaki diğer kişilere göstereceği yer tutucu görüntüdür. Varsayılan olarak, siyah bir ekran görüntüler. Ancak bilgisayarınızdan herhangi bir görüntüyü de seçebilirsiniz. Bir resim seçmek için ‘Gözat’ düğmesini tıklayın.

Bindirme görüntüsündeki değişiklikleri uygulamak için PowerToys’u yeniden başlatmanız gerekir.

Ardından, Video konferansın sesini kapatmayı kullanarak genel bir sessize aldığınızda, kamera ve mikrofonun durumunu gösteren bir araç çubuğu belirecektir.

Araç çubuğunun ekrandaki konumuna, araç çubuğunun hangi ekranda görüntüleneceğine ve hem kamera hem de mikrofonun sesi açıldığında araç çubuğunun gizlenip gizlenmeyeceğine karar verebilirsiniz.

Belki de buraya, kullanmanız gerekmedikçe kamera ve mikrofonu ayarlardan tamamen devre dışı bırakmanın bir yolunu aramaya geldiniz. Sisteminizde kamera ve mikrofonu kullanma nedeniniz ne olursa olsun, bu sizin işiniz. Ancak aynı ekipman bazen hayatımızı başkalarının işi haline getirebilir.

Kameranızı siyah bantla kapatmak istemek artık paranoya değil. Bilgisayar korsanları (ve diğer ajanslar), sizi gözetlemek için kameranıza ve mikrofonunuza uzaktan erişebilir. Ancak bant her zaman en iyi çözüm değildir, özellikle de onu çok sık çıkarmanız gerekiyorsa. Ve hala başa çıkmak için mikrofonu bırakıyor.

Daha zarif bir çözüm, ihtiyacınız olduğunda kameranızı ve mikrofonunuzu açıp kapatmak olacaktır. Ancak her seferinde ortamlara balık avlamak zorunda kalmak pratik değildir. Ve bazı kullanıcılar için, buggy olabilecek deneysel bir uygulamayı indirmek ve kullanmak da değildir.

Kullanabileceğiniz bir alternatif var. Bir klavye kısayolu kadar hızlı olmayabilir, ancak oraya yakındır.

Masaüstünüze gidin ve ekrana sağ tıklayın. Ardından, içerik menüsünden ‘Yeni öğe’yi seçin.

Ardından, seçeneklerden ‘Kısayol’u seçin.

Kısayol oluşturmak için iletişim kutusu görünecektir.

İlk olarak, Kamera için kısayol oluşturalım. Tip ms-settings:privacy-webcam konum için metin kutusuna girin ve ‘İleri’yi tıklayın.

Ardından, kısayolun adını ‘Kamera açık veya kapalı’ gibi bir şey veya size uygun olanı girin ve ‘Bitir’i tıklayın.

Kamera ayarlarını açacak bir masaüstü kısayolu oluşturulacak ve geçişi tek bir tıklamayla açıp kapatabilirsiniz.

Benzer şekilde, Mikrofon ayarları için yeni bir kısayol oluşturun. Konum metin kutusuna şunu girin: ms-settings:privacy-microphone. Bir ad verin ve ‘Bitir’i tıklayın.

Kamera ve mikrofon ayarlarınızı hızlı bir şekilde kontrol edebilmek çok zaman kazandırabilir. Bu kısayollarla, cihazlarınızı bir aramada veya sistem genelinde kontrol etmek istiyorsanız tam olarak bunu yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*