Retroarch’ta SNES Öykünmesi için Nihai Kılavuz

Retroarch’ta SNES Öykünmesi için Nihai Kılavuz

Super Nintendo, daha fazla renk, harika ses ve tüm zamanların en iyi piksel sanat oyunlarından bazılarını sunmak için selefi NES’in devrimini temel alan tüm zamanların en iyi oyun konsollarından biri olarak kabul edilmektedir. yanı sıra bazı erken 3D olanlar). Öykünme mucizesi sayesinde, SNES oyunlarını yıllardır bilgisayarlarımızda oynayabiliyoruz.

Retroarch, diğer konsollardaki oyunların yanı sıra SNES oyunlarınız için hepsi bir arada öykünme ön yüzü sunan en iyi seçeneklerden biridir. Ancak Retroarch’ın kurulumu biraz zahmetli olabilir, bu nedenle bu kılavuz size PC’de kendinize en iyi SNES deneyimini nasıl sunacağınızı gösterecektir.

Retroarch’ı zaten kurduğunuzu ve SNES öykünmeniz için bir çekirdek seçmeye hazır olduğunuzu varsayacağız. Çekirdekler, Retroarch ile entegre edilmiş çeşitli SNES öykünücülerinden gelen anahtar dosyalardır ve “Retroarch ana menüsü -> Çekirdeği Yükle -> Bir Çekirdeği İndir” seçeneğine giderek indirilebilir.

Mevcut SNES çekirdeği seçenekleri sizi bunaltabilir, bu yüzden onu favorilerimizden bazılarına indireceğiz:

SNES9X: büyük performans, büyük uyumluluk ve grafik ince ayarlar söz konusu olduğunda çok sayıda seçenek ile en “evrensel” seçim. Ayrıca çevrimiçi oynamak istiyorsanız en iyi seçimdir.

BSNES-Doğruluk:uzmanların seçimi, en “doğru” SNES öykünmesini sunar, normal kullanıcı doğrulukları mutlaka fark etmese bile. Öykünücünüzü bir CRT ekran üzerinden çalıştırıyorsanız idealdir, ancak alt uç bilgisayarlarda CPU yoğun olabilir.

S Sırası:bloktaki yeni çocuk. İyi doğruluk, iyi performans, ancak en iyisi değil.

Bir çekirdek seçip oyunlarınızı ekledikten sonra (Retroarch menüsü -> İçeriği İçe Aktar -> Dizini veya Dosyayı Tara), istediğiniz oyunu çalıştırabilirsiniz.

Yeni içe aktarılan listenizden bir oyun seçin, Çalıştır’a tıklayın, ardından çalıştırmak istediğiniz SNES çekirdeğini seçin.

Hazır olduğunuzda tekrar Çalıştır’ı tıklayın.

Sadece bir oyun çalışırken, onlarla oynamak için SNES çekirdeğinizin ayarlarına gidebilirsiniz.

Bu günlerde çoğu denetleyici, kullandığınız Retroarch çekirdeğine kendilerini otomatik olarak mantıklı bir şekilde eşlemelidir. Ancak, kontroller tam olarak doğru değilse veya eşlenmemişse, bunları manuel olarak atayabilirsiniz.

Bir oyun çalışırken Retroarch menüsünü açın (F1, varsayılan olarak), “Hızlı Menü -> Kontroller -> Bağlantı Noktası 1 Kontrolleri”ni seçin ve kontrolleri oraya atayın.

Burada ayrıca “Analog to Digital Type” ve “Sol Analog” öğelerini seçerek analog çubuklarınızı SNES D-pad’e eşleyebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, önceki menüye dönün ve bu kontrollerin tüm SNES oyunlarınıza uygulanmasını istiyorsanız “Çekirdek Yeniden Eşleme Dosyasını Kaydet”i veya yalnızca belirli bir oyun içinse “Oyun Yeniden Eşlemesini Kaydet” dosyasını seçin.

Varsayılan olarak, SNES oyunlarınız oldukça iyi görünmelidir. Retroarch’ın genel çözünürlüğünü “Ayarlar -> Video -> Çıktı” altında ayarlayabilirsiniz, ancak geniş ekran olsa bile, SNES oyunları varsayılan olarak 4:3’e ayarlanmalıdır çünkü o günlerdeki tüm oyunlar bunun için tasarlandı.

Video başlığı altında, piksel kenarlarını yumuşatmak istiyorsanız bilinear filtreleme de ekleyebilirsiniz, ancak bana göre bu çirkin ve orijinal değil.

SNES oyunlarınızın görünümünü değiştirmenin en iyi yolu gölgelendiricilerdir. Bir oyun açıkken, “Hızlı Menü -> Gölgelendiriciler -> Gölgelendirici Ön Ayarını Yükle” seçeneğine gidin.

OpenGL veya Vulkan sürücüleri kullanmanıza bağlı olarak (“Ayarlar -> Video -> Çıktı” altında kontrol edin), sırasıyla “glsl” veya “argo gölgelendirici” kullanacaksınız. Gölgelendiriciler, oyununuzun sınırlarını aşan güçlü filtrelerdir ve bir CRT ekranındaki tarama çizgilerini taklit edenlerden, görüntüyü yumuşatan veya keskinleştiren çeşitli filtrelere kadar değişebilir.

“Shader Ön Ayarını Yükle” altında beğendiğiniz gölgelendiricileri bulun ve onları seçtikten sonra nasıl göründüklerini görmek için Değişiklikleri Uygula’yı tıklayın. Gölgelendiricileri kaldırmak için “Shader Passes”ı vurgulayın, sayıyı 0’a düşürün ve Apply Changes (Değişiklikleri Uygula) öğesine tıklayın.

Retroarch’ta SNES öykünmesine başlamanız için bu yeterli olmalıdır. Retroarch’ta diğer çekirdeklerle oynamak istiyorsanız, Retroarch’ta N64 için Ultimate Kılavuzumuza ve PS1 öykünmesi için Ultimate Kılavuzumuza bakın.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Teknolojiyi Kolaylaştır’da İçerik Yöneticisi. Android, Windows ve kırılma noktasına kadar retro konsol öykünmesiyle uğraşmayı sever.

Launchbox’ı her şeyin üstüne koyun ve Cennette olacaksınız!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*