Seyahat fotoğrafçısı Austin Mann, bir iPhone 13 Pro’yu Tanzanya’ya götürdü ve vahşi doğanın çarpıcı görüntülerini yakaladı

Seyahat fotoğrafçısı Austin Mann, bir iPhone 13 Pro’yu Tanzanya’ya götürdü ve vahşi doğanın çarpıcı görüntülerini yakaladı

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, ürün yelpazesine gelişmiş kamera donanımı ve birkaç yeni yazılım tabanlı kamera özelliği ekledi ve bunlar çok olumlu eleştiriler aldı. Cupertino teknoloji devi, her yıl seyahat fotoğrafçısı Austin Mann’a onunla hangi görüntüleri yakalayabileceğini görmesi için yeni bir iPhone veriyor ve her zaman çarpıcı sonuçlar elde etmek için cihazı kullanıyor. Bu sefer Mann, Tanzanya’ya bir iPhone 13 Pro aldı.

Mann kısa süre önce, makro modu, artırılmış telefoto yakınlaştırma ve Sinema modu dahil olmak üzere cihazın donanım ve yazılım yükseltmelerinin her birine bakarak, en yeni iPhone’un kamera işlevlerine ilişkin yıllık derinlemesine incelemesini yayınladı. Bu yıl Mann’in testleri, stok bir iPhone 13 Pro ve “basit bir el sabitleyici” ile Tanzanya, Ruaha Ulusal Parkı’nda yapıldı.

İncelemede yer alan tüm çekimler, iPhone 13 Pro’nun ProRAW formatındaki telefoto lensi kullanılarak çekilen yukarıdaki görüntü ile çarpıcı olmaktan başka bir şey değil. Görüntü daha sonra aynı iPhone’da Lightroom CC’de düzenlendi.

Apple, iPhone 13 Pro ile ilk kez makro modunu tanıttı. Bu özellik, f/1.8 diyafram açıklığına ve 120 derecelik görüş alanına sahip olan ve 2 cm uzaklıktan nesnelere odaklanabilen yeni Ultra Geniş lens tarafından etkinleştirilir. Mann, modun “yeni bir görme biçimi sunduğunu ve tamamen yeni bir fotoğrafçılık ve hikaye anlatımı dünyasının kapılarını açtığını” söylüyor.

Doğal dünyaya tutkulu bir fotoğrafçı olarak, hangi proje üzerinde çalışırsam çalışayım yanımda bir makro lens taşıyorum, çünkü hangi küçük ayrıntının kendisini gösterebileceğini asla bilemem. Artık iPhone 13 Pro’nun makro özelliği sayesinde, “bir tutam” makro çekimlerimi tamamlamış gibi hissediyorum ve nadiren kullanılan makro lensi evde bırakabiliyorum.

iPhone 13 Pro’nun kamera sistemindeki en önemli gelişme, çok daha hızlı f/1,8 diyafram açıklığına sahip tamamen yeni 13 mm Ultra Geniş lenstir. Ultra Geniş lense yapılan yükseltmeler, fotoğrafların karanlık alanlarında daha fazla ayrıntının ortaya çıkmasına yardımcı olur. Mann, lenste hala bir miktar kenar bozulması olsa da, genel netliğin önemli ölçüde iyileştiğini söylüyor.

Fotoğrafçı, kullanıcıların çektikleri tüm fotoğraflar için kendi görünümlerini kişiselleştirmelerine olanak tanıyan yeni Fotoğraf Stillerini de denedi. Filtrelerin aksine, Fotoğraf Stilleri bir görüntünün farklı bölümlerine efektler olarak akıllıca uygulanır. Fotoğrafik Stiller arasında Canlı, Zengin Kontrast, Sıcak veya Soğuk bulunur. Ton ve Sıcaklık her stil için özelleştirilebilir.

Fotoğraf Stilleri ile ilk oynamaya başladığımda, onları çok ince buldum ve şimdi bunun ne kadar kasıtlı olduğunu anlıyorum. Özellikle boru hattından gelen tüm görüntülere uygulandığında, çarpıcı değişimler kesinlikle istenmeyen sonuçlar yaratacaktır.

İncelemenin tamamına göz atın Burada.

Devamını oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*