Singapur Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Singapur Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 1,5’ini oluşturan aşılanmamış yaşlılar, son 28 gündeki Covid-19 ölümlerinin ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ) vakalarının üçte ikisini oluşturdu.

Salgını ele alan çok bakanlı görev gücü, koronavirüse karşı aşı olmanın önemini vurguladıkları için 23 Ekim Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında bu korkunç istatistikleri paylaştı.

Singapur’un tıbbi hizmetler müdürü Kenneth Mak, bazılarının Covid-19’un artık “aşılanmayanların enfekte olması, ciddi şekilde hastalanması ve hatta ölmesi salgını” olduğunu söylediğini kaydetti.

“Bu diğer ülkelerde de gözlemlendi ve ne yazık ki şimdi Singapur’da da durum böyle görünüyor” dedi.

Doçent Mak, görüşünü pekiştirmek için başka istatistikler de verdi.

Buradaki Covid-19 vakalarının yüzde 17’sinden biraz fazlası 60 yaşın üzerindeydi.

Tüm aşılanmamış yerel vakaların yaklaşık yüzde 3,5’inin, tüm aşılanmış vakaların yüzde 0,6’sının aksine, oksijen takviyesi veya yoğun bakım ünitesi bakımı gerektirdiğini söyledi.

Aşısız bir kişinin, aşılı insanlara kıyasla ciddi bir enfeksiyona yakalanma riskinin 5,8 kat daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

Covid-19’dan ölenlere dönerek, virüsün aşısız ölme riskinin aşılı insanlara göre 11,7 kat daha yüksek olduğunu söyledi.

80 yaş üstü aşılanmamış yaşlıların, aşılı yaşıtlarına göre YBÜ bakımına ihtiyaç duyma veya ölme riskinin 7,2 kat daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

Prof Mak ayrıca, ciddi şekilde hastalanma veya yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyma şansları düşük olduğu için aşı olmalarına gerek olmadığına inanan gençleri de uyardı. Aşı olanlardan daha fazla risk altında olduklarını söyledi.

Örneğin, 60 ila 69 yaşları arasındakiler, yoğun bakıma ihtiyaç duyma veya aşılanmadıkları takdirde ölme riskleri 27 kat daha fazladır.

Prof Mak, bazı kişilerin hastanede aşılı olanların mutlak sayısının aşısızlardan daha fazla göründüğüne dikkat çekti.

“Bu doğru. Bunun nedeni, Singapur’da aşılanan toplam insan sayısının, kalan aşısız insanlardan çok daha fazla olmasıdır” dedi.

Nüfusun yaklaşık yüzde 84’ü Covid-19’a karşı aşılanmıştır.

Bu nedenle aşılı kişilerde hastane bakımına ihtiyaç duyma riski düşük olsa da, hastanede aşısızlara göre daha fazla hasta olabilir” dedi.

Prof Mak, “Lütfen kayıtsız kalmayın ve genç yaşınızın sizi aşıya ihtiyaç duymamaktan yeterince koruduğunu varsayın” diyen Prof Mak, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik tıbbi rahatsızlıkları olanların daha fazla risk altında olduğunu da sözlerine ekledi. şiddetli enfeksiyon.

“Trajik bir şekilde, insanların kayıtsız oldukları için aşıları ertelediklerini ve sadece kendilerini enfekte değil aynı zamanda yoğun bakım ünitesinde de bulacaklarını düşündüklerini gördük” dedi.

Bazıları, evlerindeki yaşlıların evde kalarak güvende olacağını ve dolayısıyla aşıya ihtiyaç duymayacağını düşündüklerini kaydetti.

“Gerçekler aksini gösteriyor. Bu nedenle, hala aşılanmadıysanız, bir adım öne çıkmanızı ve hemen aşı olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.”

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*