Singapur’da daha fazla kişi Covid-19 salgını, Topluluk Haberleri ve En Çok Okunan Haberler arasında psikolojik ilk yardımı öğreniyor

Singapur’da daha fazla kişi Covid-19 salgını, Topluluk Haberleri ve En Çok Okunan Haberler arasında psikolojik ilk yardımı öğreniyor

SİNGAPUR – Singapur’un toplumun direncini artırmasına ve ulusal krizlerle başa çıkmasına yardımcı olmak için 2016 yılında başlatılan bir psikolojik ilk yardım (PFA) kursu, Covid-19 salgını sırasında daha fazla ilgi gördü.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından geliştirilen Psikososyal Destek kursu, katılımcılara psikolojik veya duygusal sorunları veya rahatsızlıkları olan başkalarına yardım etmenin ve onları desteklemenin yollarını öğretir.

Psikolojik ilk yardım konusunda ülkenin ilk halk eğitim kursuydu.

Singapur Kızıl Haçı, kursun insanlara stres belirtilerini tanımlamayı ve etkilenen insanları desteklemeyi öğrettiğini, ancak bunun profesyonel danışmanlık anlamına gelmediğini söyledi.

Beş yıl boyunca ve aralıksız bir küresel pandeminin ortasında, bu kursa kayıtlar son 10 ayda neredeyse beş kez 1.300’e sıçradı – 2020’nin tamamı için 270’ten.

Singapur Kızıl Haç psikososyal destek merkezi başkanı 34 yaşındaki Bayan Carmen Wong, bir yıldır PFA kursu veriyor.

Kazanılan becerilerin pandemi zamanlarında daha alakalı hale geldiğini söyledi.

Bayan Wong, “Şu anda pandemi nedeniyle bir normallik eksikliği var – farklı insanlara çok fazla stres getirebilecek bağlantı ve rutin kaybı” dedi.

“Hayatlarında birine yardım etmekten endişe duyanlar sadece bireyler değil, Covid-19’un getirdiği geçişler nedeniyle çalışanlarını nasıl destekleyebileceklerini görmek isteyen daha fazla kuruluş görüyoruz.”

Katılımcılar, çevrelerindeki insanlarda stres belirtilerini tespit etme konusunda temel eğitim alırlar ve onlarla müdahaleci olmayan, şefkatli yollarla bağlantı kurarak nasıl duygusal destek sağlayacaklarını öğrenirler.

Bir günlük kurs, Singapur’da bulunan Ruh Sağlığı Enstitüsü (IMH) yardım hattı gibi çeşitli kaynakları ve toplulukları da vurgular.

IMH’de kıdemli bir klinik psikolog olan Yardımcı Doçent Clare Yeo Kwang Ngee şunları söyledi: “PFA eğitimi almış biriyle konuşmak, sıkıntı içindeki birinin daha iyi hissetmesine ve sorunları için profesyonel yardıma açık olmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.”

24 yaşındaki Bay Girvan Tay, fiziksel ilk yardım öğrendiği ve psikolojik yönü hakkında daha fazla bilgi edinmek istediği için iki yıl önce bu kursu aldı.

2018’den beri Singapur Kızılhaçı’nın evde izleme ve yaşlı bakımı programında topluluk müdahalecisi olarak gönüllü olan tıp öğrencisi, yaşlılarla etkileşime girerken yeni PFA becerilerini hızla kullanabildi.

Örneğin 2019’da 60’larında, evde düştükten sonra bunalıma giren bir adamla sakin bir ses tonuyla konuşarak sakinleştirmeyi başardı. Adamın sinir-kas bozukluğu vardı ve kendi başına kalkamadı, ancak hastaneye gitmeyi reddetti.

Bay Tay ayrıca aktif dinlemeyi kullandı ve endişesini ifade etmek için göz temasını sürdürmek ve ona doğru eğilmek gibi sözel olmayan ipuçlarını kullandı.

Adamı nazikçe hastaneye götürülmeyi kabul etmesi için ikna etmeyi başardı.

Kursta edindiği bir başka yararlı beceri de, başkalarındaki farklı duyguları tanımlama yeteneğidir, diye ekledi.

Tay, insanların genellikle duygusal destek sağlamanın öğrenilmesi gerekmeyen doğal bir beceri olduğunu düşündüklerini belirtti.

“Aksine, birinin hangi duygulardan geçtiğini belirlemek ve sıkıntı içindeki birine ne söyleyeceğini bilmek aslında oldukça zor.”

2016’dan beri 3.000’den fazla kişi kursu aldı.

Xylem Güneydoğu Asya’da pazarlama iletişimi ve halkla ilişkiler üst düzey yöneticisi olan 36 yaşındaki Sylvie Ta Higgs, Ağustos ayında şirketi aracılığıyla PFA kursuna katıldı.

Kurs, zihinsel sağlık konuları hakkında açık iletişimi teşvik ederek, çalışanların zihinsel refahını desteklemek için şirketinin dahili ağını tamamladı.

Dedi ki: “Pandemi birbirimizle konuşma şeklimizi ve çalışma şeklimizi değiştirdi.

“Bazıları buna iyi uyum sağlamış olabilir, ancak evde yalnız olan veya evde eğitim gören çocukları olan diğerleri daha fazla mücadele ediyor olabilir. Bu nedenle, ruh sağlığı hakkında konuşmak için daha iyi bir zaman yok.”

SMRT, geçen yıldan bu yana gönüllülük esasına göre tüm çalışanlarına PFA sınıfları da sunmaktadır.

SMRT’de grup başkanı insan kaynakları sorumlusu Tan Ai Ling, “Katılımcılar, ihtiyaç duyduklarında kendilerini desteklemek ve ayrıca işte ve evde başkalarına hizmet etmek için uygun teknikleri öğrendikleri için dersleri faydalı buldular” dedi.

Bir günlük Psikososyal Destek kursu (https://redcross.sg/get-trained/psychosocial-support) yaklaşık altı saat sürer ve 120$’a mal olur.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*