S’pore sakinlerinin 2’de 1’i, hastalık veya iş kaybı durumunda finansal olarak baş edemeyeceklerini söylüyor: Anket, İş Dünyası Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

S’pore sakinlerinin 2’de 1’i, hastalık veya iş kaybı durumunda finansal olarak baş edemeyeceklerini söylüyor: Anket, İş Dünyası Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Prudential Singapore tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kovid-19 pandemisi Singapurluların finansal planlamasını daha da zorladı ve 35 ila 44 yaş arasındaki insanları büyük ölçüde etkiledi.

27 Eylül Pazartesi günü, bir krizin ortasında finansal planlama konularının yanı sıra pandeminin uzun ömür ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki etkisini kapsayan üç rapor yayınlandı.

İlk rapor, ankete katılan Singapur sakinlerinin yarısından fazlasının veya yüzde 54’ünün, beklenmedik bir hastalık veya iş kaybı durumunda finansal ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını veya mücadele edeceklerini söyledi.

Çalışma 1.218 asistanın katılımıyla Mayıs-Haziran ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, erkekler ve kadınlar arasında eşit olarak bölünür ve yılda 50,00 dolardan az kazananlar ile bundan daha fazla kazananlar arasında neredeyse eşit olarak bölünür. Economist Impact tarafından yürütülen çalışma, pandeminin Singapurluların 100 yaşına kadar yaşadıklarını varsayarak emekliliklerini finanse etme yeteneklerini ve bu senaryoda kişisel sağlık ve refahlarını nasıl etkilediğini inceledi.

Daha önceki yıllarda da benzer anketler yapıldı.

Ankete katılanların yüzde 47’si pandeminin başlangıcından bu yana mali durumlarının kötüleştiğini söyledi ve bu gruptaki yaklaşık beşte biri mali bozulmalarını “önemli ölçüde” olarak nitelendirdi.

Raporda, mali düşüşün en fazla 35 ile 44 (yüzde 48) ve 45 ile 54 (yüzde 54) arasındakiler arasında olduğu belirtildi.

Singapur Yatırım Yönetimi Derneği başkanı Susan Soh şunları söyledi: “Düşük faiz oranları, gıda ürünleri ve kiralama fiyatlarındaki artışlar ve enflasyonla ilgili daha geniş endişeler ile mevcut ortam, çoğu insanın devam eden bir tasarruf planını sürdürme yeteneğini olumsuz yönde etkileyecektir.”

Raporda ayrıca, pandeminin bazı Singapurluların kişisel finansal stratejilerini ayarlamasına neden olduğu görülüyor.

Aynı zamanda varlık yönetimi firması Schroders’te Asya-Pasifik eş başkanı olan Bayan Soh, ekiplerinin son 18 ayda çevrimiçi varlık platformlarında daha yüksek aktivite ve hacim gözlemlediğini söyledi.

Hisse senedi piyasasındaki çalkantıların ortasında, daha fazla insanın aktif olarak portföylerini yönettiğini ve varlıklarını riskten arındırma stratejisi olarak çeşitlendirdiğini belirterek, “Farklı yaşlardaki insanlar artık uzun vadeli getirilerini artırmak için bazı riskleri kabul etmeye daha hazır.”

Ancak çalışma, servetle ilgili bilgilerin kullanımında bir yaş ayrımı da buldu.

Yaşlı yanıt verenlerin, Merkezi İhtiyat Fonu gibi Devlet kaynaklarına daha fazla değer verme olasılığı daha yüksekti ve en yaşlı yaş grubunun (65-74) yüzde 64’ü bunu gösteriyor.

Bu arada, ankete katılan en gençlerin (25 ila 34), akrabalarına ve arkadaşlarına (yüzde 38) bilgi kaynakları olarak Hükümet (yüzde 37) kadar değer vermesi muhtemel.

Raporda, “(ikincisi) yaş grubundaki Singapurlular, bir dizi farklı kaynağı kabaca eşit ölçülerde kullanarak, servetle ilgili bilgileri elde etme konusunda gerçekten dengeli bir yaklaşımı destekliyor gibi görünüyor” dedi.

Birçok Singapurlunun mali durumunun son zamanlardaki kötüleşmesinin geçici mi yoksa uzun süreli mi olduğunun net olmadığını kaydetti.

Rapor, vatandaşların varlıklarını sürdürme riskini anlamalarını sağlamak, mevcut finansal okuryazarlık girişimlerini entegre etmek ve yaşlı vatandaşların dijital finansa ayak uydurmalarına yardımcı olmak için daha fazlasının yapılması çağrısında bulundu.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*