Spotify, Apple Music, Amazon Music ve Black Lives Matter Hareketli YouTube Müzik Standı

Spotify, Apple Music, Amazon Music ve Black Lives Matter Hareketli YouTube Müzik Standı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son polis vahşeti tarafından motive edilen Black Lives Matter hareketinin ışığında, büyük müzik akışı hizmetleri kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Spotify, Apple Music, Amazon Music ve YouTube Music, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki beyaz olmayan erkek ve kadınların masum hayatlarını kurtarmak için polis reformları talep eden etkinliklere ve barışçıl protestoculara destek verdi.

Hareket hız kazandı ve 25 Mayıs’ta yaşanan korkunç olayın ardından dikkatleri üzerine çekti. Dört Minneapolis polis memurunun George Floyd’u sahtekarlık iddiasıyla tutuklamak için aşırı güç kullandığı kaydedildi. Daha sonra kurban, polisin beyaz olmayan insanlara karşı uyguladığı vahşeti gözler önüne seren tutuklama sırasında öldü.

Popüler yayın hizmeti Spotify, bir blog gönderisinde siyahi topluluğu desteklemek için platformunda bir dizi değişiklik yapacağını duyurdu. Amiral gemisi kanallarından, çalma listelerinden ve podcast’lerinden bazıları siyah bir logo ve manşet resmine sahipti.

Ayrıca, seçilen çalma listeleri ve podcast’ler 8 dakika 46 saniye uzunluğunda bir sessizlik parçası içeriyordu. Süre, George Floyd’un vahşice boğulduğu süreyi temsil eden sembolik sayıdır.

Spotify, konuyla ilgili farkındalığı yaymak için, çalışanlarını siyah topluluğa nasıl daha iyi bir müttefik olabilecekleri ve böyle zor bir zamanda zihinsel sağlıklarına nasıl dikkat edecekleri konusunda kendilerini eğiterek Kara Salı’yı gözlemlemeye de teşvik etti. Şirket şunları söyledi:

Şimdi susma zamanı değil ve Spotify, Black topluluğunun yanında duruyor. Desteğimiz gelişmeye devam ederken, bu ilk adımların ve eylemlerin bu konuşmaları ilerletmesine ve daha derin bir ittifakı teşvik etmesine yardımcı olacağını umuyoruz., ve olumlu ve kalıcı değişikliklere öncülük eder.

Spotify, Haziran ayında The Window podcast serisinin 2. Sezonunu da başlatmayı planlıyor. Bu podcast serisi başlangıçta COVID-19 pandemisine odaklandı, ancak şimdi bu gün ve yaşta siyah topluluğun mücadelelerine odaklanacak.

Protestodan etkilenen bir bölgedeki Siyah bir işletme sahibi, polis vahşeti kurbanı ve bir Siyah polis memuru gibi bireylerden haber alın. Amaç, sohbeti ilerletmek ve birbirimizi insanlaştırmamıza yardımcı olan bu hikayeleri paylaşmak için platformumuzu kullanmaktır.

Bir tweet’te YouTube Music, Black Lives Matter hareketine desteğini de dile getirdi. Daha önce YouTube, ırkçılığa karşı savaşan bir gruba 1 milyon dolar bağışlamıştı. YouTube ayrıca düzenini klasik kırmızı beyaz logodan siyah beyaz logoya değiştirdi.

— YouTube Müzik (@youtubemusic) 1 Haziran 2020

Yalnızca hareketi desteklemek için Apple Music, siyah sanatçılar tarafından yaratılan müziği kutlamak için özel bir istasyon başlattı. Black Lives Matter protesto hareketi için bir destek mesajı içeren tam sayfa bir devralma da var.

Amazon Music, Salı günü Blackout’u gözlemleyerek bu amaca katkıda bulundu. O gün şirket, ırkçılığa karşı mücadelede öğrenme, dinleme ve hareket etme yollarını bulmak için tüm sosyal medyayı ‘duraklattı’.

– Amazon Müzik (@amazonmusic) 1 Haziran 2020

Sonuç olarak sektör, çok zor bir dönemde harekete desteklerini göstermek için bir araya geldi. Bazı platformlar etkinliklerini ertelerken, diğerleri uygulamalarında veya web sitelerinde devralmalar gösterdi. Bu şirketler, iyi bir amaç için farkındalığı yaymak için çalışanlarını ve kullanıcılarını eğitme konusunda üzerlerine düşeni yapıyorlar.

Ayrıca Okuyun:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*