Surface Duo, Note 20 Ultra’nın kamera çıkıntısından biraz daha kalın

Surface Duo, Note 20 Ultra’nın kamera çıkıntısından biraz daha kalın

Microsoft, Windows 10 için bu sonbahardaki özellik yükseltmesinin, halihazırda mevcut olan Mayıs 2020 Güncelleştirmesi (sürüm 2004) ile aynı olacağını onaylamıştır.

Planlanan tipik yükseltme tekrar takip edilirse, 2021 İlkbaharında Windows 10 21H1 güncellemesini göreceğiz, ancak söylentiler, Microsoft’un dahili olarak Windows 10X’e odaklanması nedeniyle 21H1’in gelecek yılın ikinci yarısına kadar gelmeyeceğine işaret ediyor.

Microsoft şu anda Demir geliştirme şubesinden derlemeleri test ediyor ve Demir, Windows 10 21H1’in kod adıdır. Microsoft’a göre, önizleme yapılarında göreceğiniz yeni özellikler bu sürüme özel olarak bağlı değildir, bu nedenle bu özelliklerin 21H1 güncellemesinin son sürümünde görüneceğinin garantisi yoktur.

Geliştirme yapılarının değişiklik günlüğüne dayanarak, sonunda 21H1 olacak güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Windows 10, alan boşaltmanın hızlı yollarını içerir. Örneğin, Windows 10’daki Storage Sense özelliği, sabit sürücü dolduğunda depolamayı optimize etmek için gereksiz ve geçici dosyaları silmenize olanak tanır.

Daha önemli dosyaları depolamak için alan kazanmak için Disk Temizleme aracını da kullanabilirsiniz, ancak temizleme işlemi sırasında kullanılmayan uygulamaları, dosyaları veya belgeleri fark etmeyebilirsiniz.

Windows 10 21H1 güncellemesi ile Microsoft, “Kullanıcı temizleme önerileri” adlı bir özellik ekledi. Şu anda Depolama ayarlarının bir parçası olan bu özellik, sık kullanmadığınız uygulamaların, dosyaların, kişisel verilerin bir listesini oluşturacaktır.

Listeyi tarihe göre sıralayabilir ve büyük dosyalara, uygulamalara ihtiyacınız olup olmadığına kolayca karar verebilirsiniz.

Windows 10, sık kullanmadığınız uygulamaları boşaltmanıza olanak tanıyan yeni bir özellik de alıyor.

Bu özellik, uygulamalarınızı otomatik olarak arşivler ancak verileriniz ve ayarlarınız kaydedilir. Arşivlenmiş bir uygulamayı yeniden açmayı denediğinizde, Windows uygulamayı otomatik olarak indirecek ve Microsoft Store’dan (varsa) geri yükleyecektir.

Uygulamaları ‘Arşivle’ özelliği şu anda önizleme yapılarında mevcuttur ve Windows 10 sürüm 21H1 ile birlikte gelmesi beklenmektedir.

Dev Channel’da bulunan bir önizleme yapısı, bilgisayarınızın disklerini ve bölümlerini yönetmenin daha sezgisel bir yolunu sunar.

Bu özellik güncellemesi ile Microsoft’un Disk Yönetimi aracını kullanıcılar için modernize etmesi bekleniyor. Klasik Disk Yönetimi aracının aksine, bu yeni modern deneyim UWP ilkelerini takip eder ve yeni başlayanlar disk bilgilerini kolayca görüntüleyebilir veya anlayabilir veya birimler oluşturabilir/biçimlendirebilir.

İleri düzey kullanıcılar için Microsoft, geleneksel ‘snap-in’ Disk Yönetimi MMC konsolunu sunmaya devam edeceğini söylüyor.

Microsoft ayrıca modern Ses Aygıtı Ayarlarını da geliştiriyor. Ayarlar uygulamasındaki Ses Cihazı sekmesi artık hangi ses cihazının varsayılan oynatıcınız olduğunu söyleyebilir ve ayrıca varsayılan olarak ayarlamak için bir cihaza tıklayabilirsiniz.

Benzer şekilde Microsoft, klasik Volume Mixer’ı, Ayarlar uygulamasının uygulama başına ses ekranını açan yeni bir bağlantıyla güncelledi.

Görev Yöneticisi, çalışan her işlemin mimarisini (x64, x86, xARM64) gösterecek olan “Mimari” adlı yeni bir sütun alıyor.

Windows 10 artık DNS’yi doğrudan Ayarlar uygulamasından yapılandırmanıza izin veriyor. Bu özelliğe daha önce Kontrol Panelinden erişilebilirdi.

HTTPS üzerinden DNS (DoH), yabancıların bilgisayarınızın eriştiği web sitelerini keşfetmesini engelleyerek web’de gezinmenizi daha güvenli ve gizli hale getirmek için tasarlanmıştır.

Önizleme derlemesi, Windows 10’a, PC’nizde çalışan tüm uygulamalar ve tarayıcılar için HTTPS üzerinden DNS’yi etkinleştirecek yerleşik bir DoH ayarı ekler. Buna Microsoft Edge, Chrome ve Firefox dahildir.

Artık her tarayıcının DoH ayarlarını ayrı ayrı yapılandırmanız gerekmediğinden, yerleşik DoH desteği inanılmaz derecede kullanışlıdır.

Görünüşe göre Windows 10’un DoH özelliği şu anda yalnızca test kullanıcıları tarafından kullanılabilir ve gelecek yılki güncellemeye dahil edilmesi bekleniyor. Windows 10 önizleme yapılarında sistem düzeyinde DoH’ye erişmek istiyorsanız, ağ ayarlarına gidin ve DNS’yi yapılandırın.

Bu makale, 26 Ağustos 2020’de yayınlanan Yapı 20201’in değişiklik günlüğüne dayanmaktadır. Yeni yapılar, iyileştirmeler veya özelliklerle kullanıma sunulduğunda makaleyi güncelleyeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*