Technovation’ın uygulama yarışması, yeni nesil kadın kurucuların oluşturulmasına yardımcı oluyor – TechRepublic

Technovation’ın uygulama yarışması, yeni nesil kadın kurucuların oluşturulmasına yardımcı oluyor – TechRepublic

“Yeterli rol model yok.”

Bu, dünyanın her yerinden bilgisayar bilimine ilgi duyan genç kızların ve girişimci, lider ve mühendis olmak için savaşan yetişkin kadınların şikayeti. Teknoloji endüstrisinde örnek alınacak çok az kadın olduğundan, bunu kendi başlarına çözmeleri gerekiyordu.

Cinsiyet dengesizliği çeşitli açılardan ele alınmalıdır, ancak geleceğin gidişatını iyileştirmek genç kızlarla ve teknolojideki kariyerlere ilişkin algılarını değiştirmekle başlar. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki toplumsal cinsiyet yanlılığına ışık tutulurken, birçok kuruluş bilgisayar bilimi ve girişimcilik eğitiminde geleneksel eğitim sistemlerinin ardına kadar açık bıraktığı boşlukları doldurmak için adım atıyor.

Bu kuruluşlardan biri, topluluklarındaki bir sorunu çözen bir mobil uygulama oluşturmak için yıllık bir yarışmaya ev sahipliği yapan 10-23 yaş arası genç kadınlara yönelik küresel bir teknoloji girişimcilik programı olan Technovation.

16 Eylül Salı günü Technovation, ekran görüntüleri, demolar ve tanıtım videoları dahil olmak üzere bu yılki ekipler tarafından oluşturulan tüm uygulamaların bir galerisini yayınladı. 362 uygulamadan oluşan küçük bir galeri gibi görünebilir, ancak STEM sohbetinde kadınlar üzerindeki etkisi çok daha büyük.

“Takımların sıkı çalışmasının halka açık bir vitrinini yayınlayarak, diğer genç kadınlara da gerçek dünyadaki sorunları çözmek için teknolojiyi nasıl kullanabileceklerini görme konusunda ilham verirken, 2014 mezunlarımızın başarılarını onurlandırmayı umuyoruz.

Technovation’ın yönetici direktörü Samantha Quist, “Teknoloji şirketlerindeki çeşitlilik eksikliğine ilişkin son zamanlardaki tanıtım patlamasıyla, bilgisayar bilimlerinde kadınların oranını değiştirmekle gerçekten ilgilenenlerin de dikkate alacağını düşünüyorum” dedi. “Genç kadınların becerilerini, oluşturdukları gerçek mobil uygulamaları ve sunumları görmekten daha iyi kanıtlayabilir misiniz?”

Teknolojinin etkisi

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2020 yılına kadar 1,4 milyon bilgisayar programlama işinin boş kalacağını tahmin ediyor. Ancak ABD liselerinin yalnızca %5’i ileri düzey yerleştirme bilgisayar bilimi kursları sunuyor ve sınava girenlerin yalnızca %19’u kız.

Quist, “Kimsenin genç kadınların çoğunu bilgisayar bilimi okumaya teşvik etmediğini ve kızların kafasındaki bir bilgisayar programcısının klişe imajının genellikle bir erkek olduğunu gördük” dedi. “Genç kadınlar, sıfırdan çalışan bir uygulama oluşturabileceklerini gördüklerinde ve ardından uygulamalarını herkese açık olarak sunduklarında, bilgisayar bilimi ve girişimciliğin genç kadınlar için uygun alanlar olduğunu öğreniyorlar.”

Bilgisayar bilimlerinde kadın danışmanlarla bağlantı kurmak, bu kızların bu alanda kariyer hayal etmelerine ve bunu gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olabilecek rol modelleri bulmaları anlamına gelir.

Quist, Technovation’ın misyonuna hemen çekildi. Kendisi bir teknoloji girişimcisi olarak, yolun kadınlar için daha zor olduğunu biliyor. Hayatı boyunca kadın rol modelleri bulmak için mücadele ettikten sonra Quist, genç kadınların bu engelle karşılaşmadığından emin olmak istedi.

“İlk önce kızların sahaları konusunda koçluk yapmasına yardım etmek için kaydoldum ve liseli kızların sadece birkaç hafta içinde başardıklarından çok ilham aldım” dedi.

Technovation, 2009 yılında o zamanlar LinkedIn’de veri bilimcisi olan Anuranjita Tewary tarafından kuruldu. Bir startup hafta sonuna katıldı ve bu deneyimi genç kızlar için yeniden yaratmak istedi. O yıl Technovation, üç ay boyunca haftada bir kez Google merkezinde buluşan 45 kızdan oluşuyordu.

Quist, “Teknoloji öğrencileri, topluluklarında bir mobil uygulamanın çözmeye yardımcı olabileceği gerçek bir sorunu belirlemeyi ve ardından uygulamayı oluşturmayı öğreniyor” dedi. “Ayrıca bir iş planı ve pazar büyüklüğü, dağıtım ve para kazanma gibi kavramlar üzerinde düşünmeleri için onlara rehberlik ediyoruz.”

Son beş yılda, organizasyon 28 ülkede 3.000 öğrenciye ulaştı ve dünya çapında kızlar için çevrimiçi kurslar ve eğitimler içeriyor. 2014’te en iyi uygulamalar için 20.000 dolarlık bir ödül havuzu vardı. Technovation’ın daha küçük ölçeği nedeniyle, kızlar sunumlarını şahsen yerine YouTube üzerinden çevrimiçi olarak sunuyorlar.

Kuruluş, Technovation’ı ABD’deki okul sonrası programlara getirmek için birçok okul sonrası ağla ortaklık kurdu. Google’ın Made with Code kampanyasının bir parçasıdır ve Afrika ve Orta Doğu’daki kadınlara bilgisayar bilimi ve yenilik getirmek için TechWomen ile yakın işbirliği içinde çalışır.

Quist, “Dünya çapında bir iş kurmanın aynı ilkelerini öğretiyoruz, ancak kızların çözmeyi seçtiği sorun türlerinin bir yerden diğerine büyük ölçüde değiştiğini gördük” dedi. “Kızlar topluluğunda neler olduğuna bağlı olarak çok farklı fikirler görüyoruz.”

Örneğin, 2014 lise birincisi Moldova’dan bir kız takımıydı. Ülkelerinde nüfusun %80’inin temiz içme suyuna erişimi yok ve bu da okullarından düzinelerce öğrencinin Hepatit A kapmasına neden oldu. Ekip, bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için insanların kuyuları temiz içme suyuyla tanımlamasına yardımcı olacak bir uygulama geliştirdi.

Diğer ekipler, aşağıdakiler dahil olmak üzere topluluklarına özgü sorunlar için uygulamalar oluşturmuştur:

  • Yemenli bir ekip, toplumlarındaki birçok genç kızın evlendiğini fark ederek erken evliliğe karşı eğitmek için bir uygulama geliştirdiler.
  • Brezilya’daki Amazon yağmur ormanları bölgesinden bir ekip, ormansızlaşmayla mücadele için bir uygulama geliştirdi.
  • Birleşik Krallık’ta bir ekip, acil müdahaleye erişim hızını artıran bir uygulama oluşturdu ve uygulama yerel belediye tarafından satın alındı.
  • Nijerya’da bir grup, sıradan vatandaşların telefonlarında trafik suçlarını bildirmelerini sağlamak için bir uygulama oluşturdu ve uygulama yerel olarak kabul edildi.

rotayı değiştirmek

Isabelle Wood ve Jackie Luke, New York’taki Nightingale-Bamford Okulu’nda ortaokul öğrencileridir. Kızlar aylarca her gün Technovation ekipleriyle okuldan önce ve sonra üç ay boyunca okul gezisi planlamanın lojistiğini (izin formlarından katılım listelerine kadar) basitleştiren bir uygulama olan FieldTripper’ı oluşturmak için çalıştılar ve küresel mücadeleyi kazandılar. ortaokul bölümü için.

“Liderlik duygusu geliştirdim. Liderliği hep sevdim, ortaokulda adaylık için koştum…Başarılı olmadım ama mesele bu değil. Hepimiz farklı şeyler kattık. [the app]. Hepimiz birlikte çalıştık, hepimiz eşittik, farklı taraflara liderlik ettik. Bu gerçekten önemliydi,” dedi Wood.

ft2.jpg
FieldTripper, saha gezisi planlamasının lojistiğini basitleştiren bir uygulamadır.

Lyndsey Gilpin, TechRepublic için sürdürülebilirlik ve girişimciliği konu alan eski bir Personel Yazarıdır. Geeks’i Takip Et kitabının ortak yazarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*