Tıbbi rahatsızlıkları olan Apple çalışanları, şirketin uzaktan çalışma politikasından endişe duyuyor

Tıbbi rahatsızlıkları olan Apple çalışanları, şirketin uzaktan çalışma politikasından endişe duyuyor

Apple’ın çalışanlarla ilişkisi, şirketin uzaktan çalışma politikası konusunda çekişmeli hale geliyor. Şirket, uzaktan çalışma hibrit modelinin ardından Eylül ayında ofislerine dönmeyi planladığı için, bazı çalışanlar kararın onları işsiz bırakabileceğinden korkuyor.

Apple, dünyanın dört bir yanındaki şirket ofislerinde çalışanların üç gün ofisten ve iki gün uzaktan çalışma modeliyle ofislerine döneceğini duyurdu. Bu hibrit model, Facebook, Google ve Twitter’ın uzaktan çalışma politikasından daha katı olmasına rağmen, Apple gibi COVID-19 salgını öncesinde çalışanların eve iş götürmesine izin verilmeyen muhafazakar bir şirket için çok esnektir. birkaç istisna. Ama şimdi bunlar bile reddediliyor. Verge şunları bildiriyor;

Apple tarihsel olarak çalışanları evden çalışmaktan caydırsa da, kuralın tek seferlik istisnaları vardı ve bazı ekipler diğerlerinden daha hoşgörülüydü. Şimdi, çalışanlar bu istisnaların bile reddedildiğini söylüyor. Çalışanların uzaktan çalışmayı savunduğu bir şirket Slack kanalında, yaklaşık 10 kişi hibrit çalışma politikası nedeniyle istifa ettiklerini veya ayrılmaya zorlanan başkalarını tanıdıklarını söyledi. Slack kanalının şu anda 6.000’den fazla üyesi var.

Şirketin Slack kanalında, Engelli Amerikalılar Yasası konaklama birimindeki bir çalışan, Eylül ayında işsiz kalabileceğini paylaştı.

Ayrıca şirketin, kalıcı uzaktan çalışma onayı için çalışanların tıbbi geçmişlerini Apple ile paylaşma zorunluluğu ve bazı çalışanları rahatsız etti. Rapora göre, “çalışanlar Apple’ın dikkatini nasıl çekeceklerini tartışıyorlar. Bazıları endişelerini yinelemek için başka bir mektup yazmayı önerirken, diğerleri olası yasal işlemler hakkında avukatlarla konuşmayı tartıştı.”

Çalışanlar, yeni uzaktan çalışma politikasından memnuniyetsizliklerini zaten dile getirdiler. Haziran ayında 2500’den fazla çalışan, CEO Tim Cook’a ve üst yönetime şunları belirten bir mektup imzaladı: “şirketin yönetim ekibinin duyguları kendileriyle doğrudan çelişiyor, bu da onları dışlayıcı ve geçersiz hissettiriyor ve yönetim ekibinin uzak / konum hakkında nasıl düşündüğü arasında bir kopukluk var. esnek çalışma ve birçok Apple çalışanının yaşanmış deneyimleri.”

Ve esnek bir politika talep ederek şunları yazdılar: “Apple’daki çoğumuz için evden çalışmamıza rağmen değil, büyük ölçüde ofis dışında çalışabilmemiz sayesinde başarılı olduk. Geçen yıl, günlük olarak ofislere gidip gelen ve yüz yüze ofislerin kendilerinin kaçınılmaz olarak dayattığı zorluklarla kısıtlanmadan, hayatımızın en iyi işini ilk kez gerçekten yapabildiğimizi hissettik; hem kendimize hem de etrafımızdaki insanlara daha iyi bakabiliyorken.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*