Trello nedir? Atlassian’ın işbirliği ve iş yönetimi aracı için bir rehber

Trello nedir?  Atlassian’ın işbirliği ve iş yönetimi aracı için bir rehber

Trello, ekip projelerini izlemek, devam eden görevleri vurgulamak, kime atandıklarını göstermek ve tamamlanmaya yönelik ilerlemeyi detaylandırmak için tasarlanmış ortak bir iş yönetimi uygulamasıdır.

Temelde Trello, iş akışlarını görselleştirmek için Kanban proje panolarının ilkelerine dayanır ve yöneticilere ve ekip üyelerine bir projeye baştan sona basit bir genel bakış sağlar.

Trello’nun temel bileşenleri panolar, listeler ve kartlardır.

Kurullar başlangıç ​​noktasıdır ve genellikle yeni bir web sitesi başlatmak gibi kapsamlı bir projeye veya bir çalışanı işe almak gibi süreç tabanlı görevlere odaklanır. Her panoda, bir projenin ilerlemesini belirtmek için birkaç liste oluşturulabilir; “Yapılacaklar”, “devam ediyor” ve “yapıldı” listeleri yaygın örneklerdir. Listelerdeki tek tek kartlar, belirli bir görevle ilgili bilgileri tutar ve gerektiğinde (bir görev tamamlandığında olduğu gibi) listeden listeye taşınabilir.

Trello’nun zaman çizelgesi görünümü.

Her kart, metin açıklaması, dosya ekleri, otomasyonlar, yorumlar ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli görev bilgilerini içerebilir.

Kullanıcılar, bir merkez ve merkezi haber beslemesi görevi gören bir “ana sayfa görünümünden” Trello’da gezinirler. Bu, bir kullanıcının son girişten bu yana gözden kaçırmış olabileceği tüm kartları kolayca panolara atlamalarına veya yüzeye çıkarmalarına olanak tanır.

2017 yılında yazılım satıcısı Atlassian tarafından satın alınan Trello, şirketin “güçlendirmeler” dediği şeyleri kullanarak diğer uygulamalarla da iyi bir şekilde bütünleşir. Bu API entegrasyonları, kullanıcıların Slack, Salesforce, Gmail veya diğer uygulamalardaki (ve Atlassian’ın kendi ürünleriyle birlikte) özelliklere doğrudan Trello’dan erişmesine olanak tanır.

Trello’nun çekiciliğinin büyük bir kısmı, kullanım kolaylığı ve çok yönlülüğüdür: Uygulama genellikle tatil planlamaktan düğünlere kadar her şey dahil olmak üzere kişisel güzergahlar için de kullanılır. Bu anlamda, geniş bir özellik kümesi üzerinde hafif işlevselliğe ve erişilebilirliğe öncelik vererek tam özellikli proje yönetimi yazılımından farklıdır.

Ra煤l Casta, “Microsoft Project gibi geleneksel proje yöneticilerini hedefleyen proje yönetimi uygulamalarının aksine, Trello, projeleri yönetmesi gereken ancak özel ve karmaşık bir proje yönetimi aracına ihtiyaç duymayan veya istemeyen herkes tarafından kuruluş genelinde kullanılabilir” dedi. n, S&P Global Market Intelligence’ın bir bölümü olan 451 Research’te kıdemli analist.

Atlassian, Butler’ı satın aldıktan ve özelliklerini uygulamaya entegre ettikten sonra iş akışı otomasyonlarını tanıtarak Trello’yu daha da güçlü hale getirmeye çalıştı. Bu, kullanıcıların, örneğin bir kontrol listesi tamamlandığında kartları “bitti” listesine taşımak gibi tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için basit kurallar oluşturmasına olanak tanır.

Trello kartları, görev yönetimini basitleştirmek için kolay anlaşılır yollarla proje bilgileri sağlar.

24 Ağustos’ta fiyatlandırma yapısını yenileyen Trello, şimdi dört katman sunuyor: Ücretsiz, Standart, Premium ve Kurumsal.

Ücretsiz katman, kullanıcıların kaydolmasını gerektirir ve sınırsız güçlendirme entegrasyonlarına, sınırsız depolamaya (dosya başına 10 MB’a kadar), 250 Butler otomasyonuna ve diğer özelliklere erişim sağlar. Ancak erişilebilir pano sayısı 10 ile sınırlıdır.

Yakın zamanda tanıtılan Standart katman, gelişmiş kontrol listeleri ve özel alanlar, ek Butler otomasyonları ve daha yüksek dosya boyutu depolama (dosya başına 250 MB’a kadar) ekler. Yıllık ödeme yapıldığında kullanıcı başına her ay 5 ABD Doları tutarındadır.

Ayda 10 ABD doları tutarındaki Premium seçeneğinde sınırsız Butler otomasyonu, ek gösterge tablosu, zaman çizelgesi ve takvim görünümleri ile yönetici ve güvenlik araçları bulunur.

En üst düzey Kurumsal plan, büyük işletmelerdeki dağıtımlar için tasarlanmış daha fazla güvenlik önlemi içerir. Bu önlemler, kuruluş çapında izinleri, mobil cihaz yönetimi entegrasyonunu ve diğer yönetici odaklı yetenekleri içerir. Enterprise sürümü, kullanıcı sayısına bağlı olarak bir dizi fiyatlandırma planı sunar. Kullanıcı başına aylık 17.50 dolardan başlıyor.

İş yönetimi araçlarına olan talep, Covid-19 pandemisinden önce bile yükselişteydi. Uzaktan çalışmanın ve hibrit iş yerlerinin artan popülaritesi, yalnızca farklı ekipler arasında görevleri koordine etmek için araçlara olan ihtiyacı artırdı.

Aslında, Gartner sosyal ve işbirliği platformlarına yapılan harcamaların bu yıl %17 artarak 4,5 milyar dolara ulaşmasını ve iş yönetimi platformlarına yapılan harcamaların en büyük itici güç olmasını bekliyor.

Bu bir rekabet alanıdır. Trello’nun yanı sıra, iş talebinden yararlanmak için çeşitli iş yönetimi yazılımı satıcıları ortaya çıktı. Bunların arasında, her ikisi de son 12 ayda halka arzları sırasıyla 4 milyar dolar ve 7,5 milyar dolar değerlemelerle tamamlayan Asana ve Pazartesi yer alıyor. Son aylarda, Workfront (Adobe tarafından 1,5 milyar dolara satın alındı) ve Wrike (Citrix tarafından 2,25 milyar dolara satın alındı) dahil olmak üzere, alandaki diğer rakipler satın alındı.

Microsoft’un ayrıca Microsoft 365 paketinin bir parçası olan Planner adlı bir görev yönetimi aracı vardır.

Bu araçların çoğu, Trello tarafından popüler hale getirilen aynı Kanban tarzı yapılacaklar listesi yaklaşımı etrafında oluşturulmuştur; benzer panolar, listeler ve kart düzenlerinin yanı sıra diğer “görünümler” sunarlar. Çoğu aynı zamanda otomasyonları ve ortak çalışma özelliklerini de içerir.

Diğer rakipler, proje yönetimine daha elektronik tablo merkezli bir bakış açısı getiriyor; bunlar, Smartsheet ve Airtable gibi iyi finanse edilen bağımsız uygulamaların yanı sıra Microsoft Lists ve Google Tables gibi ürünleri içerir.

Trello, temel olarak kullanım kolaylığı sayesinde uzun süredir önemli bir pazar payına sahiptir. Atlassian, rakamın şimdi önemli ölçüde daha yüksek olduğunu söylese de, halka açık en son istatistiklere göre 2018’de en az 50 milyon kayıtlı kullanıcı vardı. Ayrıca, Atlassian’ın Jira gibi uygulama portföyüne entegrasyondan da yararlandı.

Casta帽贸n, “Kullanım kolaylığını ve esnekliği güçlü yeteneklerle birleştirerek onu çok çeşitli kullanım durumlarında etkili bir araç haline getiriyor” dedi.

Ayrıca, COVID-19 karantinası sırasında kazanılan ivme, Trello’nun dağıtılmış bir işgücünde ekip işbirliğini desteklemek için “doğal bir uyum” olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Sonuç olarak, Trello diğer benzer araçlara karşı öne çıkıyor, ancak bitişik kategorilerden artan rekabetle karşı karşıya. Bu, belki de ilerlemenin ana zorluğu olacak” dedi.

Trello, bu yılın başlarında, uygulamasının 10. yıl dönümüne denk gelecek şekilde, uygulamasının elden geçirildiğini duyurdu.

Diğer değişikliklerin yanı sıra, Trello birkaç yeni pano görünümü aldı: tablo, zaman çizelgesi, gösterge tablosu ve takvim. Bunlar, kullanıcıların panolarda tutulan bilgileri görüntülemesine ve bunlarla etkileşime girmesine izin veren farklı bakış açıları sağlar.

Trello’nun Gösterge Tablosu görünümü, son tarihler, atanan kartlar ve liste başına kartlar gibi temel ölçümleri görselleştirir.

İleriye dönük olarak, Trello, kullanıcıların, şu anda tablo görünümünde mümkün olduğu gibi, farklı görünümlerin her birinde kartları farklı panolar arasında hareket ettirebileceklerini söyledi. Üçüncü taraf geliştiriciler ayrıca gelecekte çeşitli pano görünümleriyle bağlantı kurmak için kendi uygulamalarını ve hizmetlerini oluşturabilecekler.

Trello şimdi üç yeni kart türü sunuyor: bağlantı kartları, pano kartları ve ayna kartları. Örneğin bağlantı kartları, kartın başlığına bir URL yapıştırarak Dropbox veya Google Drive gibi uygulamalara bağlanabilir ve içeriğin bir önizlemesini görüntüleyebilir.

Casta帽贸n, “Trello, birçok yönden eğrinin önünde oldu” dedi.

Bununla birlikte, uygulama, özellikle iş yönetimi uygulamalarının bazı öğeleri mevcut üretkenlik araçlarına gömülü hale geldiğinden, geçmişte görüldüğünden daha güçlü bir rekabetle karşı karşıyadır. Örneğin, Akışkan Bileşenler Microsoft 365’in bir parçasıdır ve Akıllı Tuval, Google Workspace’e dahil edilmiştir. Bu entegrasyonlar, hafif görev yönetimi özelliklerini çeşitli belge türlerinde kullanılabilir hale getirir.

Casta帽贸n, “Microsoft ve Google tarafından yapılan güncellemeler, Trello’nun iş yönetimi yeteneklerini giderek daha fazla içeren üretkenlik araçları yol haritasıyla birlikte yoğun bir rekabet alanıyla karşı karşıya olduğunu da yansıtıyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*