Twitter’ın eski UWP uygulaması Windows 10’da çalışmayı durduruyor

Twitter’ın eski UWP uygulaması Windows 10’da çalışmayı durduruyor

Şirket bugün yaptığı açıklamada, Microsoft’un 7,5 milyar dolarlık en büyük depo ağı olan GitHub’ı satın aldığını söyledi. Hızla büyüyen Git deposu barındırma hizmetini yakalamaya çalışmak cesur bir harekettir ve bu, GitHub dahil herkes için en iyi sonuçtur. Yazılım devi GitHub’ı 7,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alacak ve satın alma, takvim yılının sonunda tamamlanacak.

Yazılım devi GitHub ile topluluğu destekleyebilir ve geliştiriciler için tüm platformlar için uygulamalar oluşturmalarına yardımcı olacak ücretsiz araçlar oluşturabilir.

Satın alma haberi geçen haftanın sonlarında ortaya çıktı ve dünkü bir rapor, yazılım devinin GitHub’ı zaten satın aldığını ortaya koydu. Haberin doğru olduğuna inanılırsa Microsoft ve GitHub, Satya Nadella yüzünden anlaşmaya vardı. Microsoft, geliştiriciler için açık kaynaklı ve ücretsiz araçlara odaklanıyor ve bu yaklaşımın GitHub’ın konseptiyle uyumlu olduğuna inanılıyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Microsoft, geliştiricilere öncelik veren bir şirkettir ve GitHub ile güçlerimizi birleştirerek geliştirici özgürlüğü, açıklığı ve yeniliğe olan bağlılığımızı güçlendiriyoruz” dedi.

“Bu anlaşmayla üstlendiğimiz topluluk sorumluluğunu biliyoruz ve her geliştiriciyi dünyanın en acil zorluklarını inşa etmeye, yenilemeye ve çözmeye teşvik etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” diye ekledi.

“GitHub’ın ve topluluğumuzun son on yılda başardıklarından son derece gurur duyuyorum ve ileride neler olacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Yazılım geliştirmenin geleceği parlak ve Microsoft ile güçlerimizi birleştirmekten heyecan duyuyorum. GitHub’ın şu anki CEO’su Wanstrath, bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olmak için” dedi.

Twitter, Windows 10 için eski UWP uygulamasına bu hafta verdiği desteği sonlandırdı. Windows 10 sürüm 1709, Windows 10 Mobile ve daha eski sürümleri çalıştıran bir cihaz kullanıyorsanız, Twitter uygulamanız her an çalışmayı durduracaktır. Desteklenen cihazınızı her zaman Windows 10 Nisan Güncellemesi 2018 Güncellemesine yükseltebilir ve Twitter’ın yeni PWA’sını indirebilirsiniz.

Twitter uygulaması 1 Haziran itibariyle desteklenmiyor. Twitter uygulamasını Windows 10’unuzda açarsanız, bir ağ hatası gösterecek veya kimlik bilgilerini doğrulamayacaktır.

Twitter’ın yeni Aşamalı Web Uygulaması (PWA) bir süredir Microsoft Store’da mevcuttur ve yalnızca Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi ve Fall Creators Güncellemesi veya daha yenisine sahip cihazlarda çalışır.

Windows 10 sürüm 1803 ile Microsoft, bir web uygulamasının daha çok yerel bir uygulama gibi çalışmasına olanak tanıyan Aşamalı Web Uygulaması desteğini kullanıma sundu. Ne yazık ki, yeni uygulama PWA’yı desteklemediği için telefonlarda mevcut değil.

Windows 10 sürüm 1709 (ve daha eski sürüm), Windows 10 Mobile, Windows 8, Windows Phone 8 ve 7’de artık Twitter’ın eski UWP uygulamasını kullanamayacaksınız.

Twitter’ın Windows 10 cihazları için UWP uygulaması uzun süredir güncelleme almıyor. Uygulama, Twitter’ın yeni karakter sınırlamasını ve diğer özelliklerini bile desteklemiyor. PWA’yı indirmek için desteklenen cihazlara yükseltebilir veya Twitter’ın bir web uygulaması olan ve UWP’den daha iyi bir deneyim sunan yeni mobil web sitesini kullanabilirsiniz.

“Önceki sürümler bugünden itibaren indirilemeyecek ve 1 Haziran’dan itibaren artık desteklenmeyecek olduğundan, işletim sisteminizi günceller güncellemez herkesi Windows uygulamasını güncellemeye teşvik ediyoruz. Windows 8.1 veya daha eski bir sürümü çalıştırıyorsanız, tam Twitter deneyiminin keyfini çıkarmaya devam etmek için Windows 10’a güncelleyerek veya tarayıcınızdaki twitter.com aracılığıyla en son güncellemeye erişebilirsiniz,” dedi Twitter.

Microsoft, Progressive Web App’e bağlı görünüyor ve şirket bir blog yazısında Twitter’ın PWA’sını da tanıttı. Uygulama, Android ve iOS ile eşdeğerdir, daha uzun tweet’leri, keşif sekmesini, yer imi, gece modunu, görev çubuğu sabitlemeyi, bildirimleri ve daha fazlasını destekler. Ek özellikler yakında geliyor.

Yukarıda belirtildiği gibi, Windows 10 Nisan 2018 veya Windows 10 Fall Creators Update çalıştıran cihazlarda Microsoft Store’dan Twitter’ın yeni PWA’sını indirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*