Ubuntu 17.10 Sürümünden Ne Beklemeli?

Ubuntu 17.10 Sürümünden Ne Beklemeli?

Linux/Ubuntu kullanıcıları için bu ayki en sıcak olaylardan biri Ubuntu 17.10’un (Artful Aardvark) piyasaya sürülmesi. Genel olarak Ubuntu ve Linux hayranı olmayanlar için bu, kaçırılması gereken bir sürüm daha olabilir, ancak bu, dikkat etmeniz gereken bir sürüm. Buradaki en önemli haber, bunun Canonical’ın Unity’den uzaklaşmaya karar vermesinden bu yana ilk sürüm olması. Ama dahası var!

Ubuntu 17.10’un şüphesiz en önemli özelliği Unity’nin sonunda gitmiş olmasıdır! Kesinlikle tarihteki en kötü kullanıcı arayüzü olmasa da, bir masaüstü makinede kullanmak gerçek bir acıydı. Oldukça fazla Ubuntu hayranı, görünüşe göre, yalnızca Unity nedeniyle diğer dağıtımlar için onu terk etti.

ubuntu-17-10-01-masaüstü

Şimdi, Ubuntu varsayılan olarak GNOME 3.26 ile birlikte geldiğinde, tüm eski kullanıcıların geri dönüp dönmeyeceğini görmek ilginç olacak. GNOME mükemmel olmayabilir, ancak Unity ile karşılaştırıldığında ışık yılı ileride.

Ubuntu 17.10’daki bir başka gözle görülür değişiklik, 2010’dan beri ilk kez pencere kontrol düğmelerinin tekrar sağda olmasıdır.

ubuntu-17-10-02-sağ düğmeler

Görüntüleme işlevindeki diğer değişiklikler, artık varsayılan görüntüleme sunucusu olan Wayland’ı içerir. Eski görüntüleme sunucusu olarak Xorg’da Ubuntu’yu özlüyorsanız, rahat bir nefes alın çünkü hala kullanılabilir durumda, sadece oturum açma ekranındaki dişli çarktan seçmeniz yeterli.

LightDM yerine yeni bir varsayılan görüntü yöneticisi GDM de var. LightDM daha hafif ve daha özelleştirilebilir, ancak GNOME ile çalışmadığı için Unity ile birlikte gitmesi gerekiyordu. Yine de, belki gelecekteki sürümlerde LightDM, GNOME ile çalışacak şekilde güncellenecek ve kullanıcıların hangi ekran yöneticisini kullanacakları konusunda bir seçeneği olacak.

Ubuntu 17.10, büyük uygulamalarda da değişiklikler ve güncellemeler ile birlikte gelir. Aşağıdakiler, sürüm notlarında belirtildiği gibi başlıca olanlardan bazılarıdır:

ubuntu-17-10-03-ofis

Sürücüsüz yazdırma, yazıcı yapılandırması ve sistem günlüklerinde de değişiklikler var.

Ana masaüstü sürümüne ek olarak, Ubuntu’nun tüm resmi tatları (Kubuntu, Lubuntu, Budgie, Kylin, MATE, Studio ve Xubuntu) da güncellendi. Güncellemeler Kubuntu’da nispeten küçükten Kylin, MATE ve Budgie’de daha önemli olana kadar değişir. Resmi bir Ubuntu aroması kullanıyorsanız, sizin durumunuzda neyin geçerli olduğunu görmek için kendi aromanızın notlarına bakın.

Ubuntu-17-10-04-Ubuntu

Masaüstü sürümüne ve resmi tatlara benzer şekilde, Ubuntu 17.10’un Sunucu sürümü, Linux çekirdeği 4.13’ü kullanır. Ek olarak, bazı paketlerde güncellemeler var. Qemu, libvirt, LXD, DPDK, Open vSwitch, bind9, cloud-init, curtin ve Samba, şu anda mevcut olan en son kararlı sürümlerine güncellendi.

ubuntu-17-10-05-samba

Ubuntu 17.10’daki değişikliklerle, özellikle de Unity’nin kurtuluşu ile, bence Ubuntu doğru yolda. Unity’nin bittiğine pişman olacak kullanıcılar olduğunu biliyorum ama çoğumuzun etmeyeceğine inanıyorum. Eski güzel Gnome’u tekrar masalarımızda görmek çok güzel!

Yeni Ubuntu 17.10 sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Teknolojiyi seven tam zamanlı bir freelancerım. Linux ve Web teknolojileri benim ana ilgi alanlarım ve hakkında en sık yazdığım konulardan ikisi.

inceleme için teşekkürler

Ben şahsen Unity ile ilgili birkaç temel sorunu olan bir KDE kullanıcısıyım. Temelde masaüstü ile yapabileceğiniz sınırlı miktarda özelleştirme ama aynı zamanda çizginin zaman zaman zevklerime göre çok yavaş olabileceğini buldum.

Yine de Unity, genel hissiyatında Linux masaüstleri arasında benzersiz olsa da ve pek çok kişinin favorisi olmasa da (benimki dahil), Linux ekosisteminde daha az çeşitlilik görmek benim için biraz acı tatlı çünkü Linux’un kullanıcı olma yeteneğine değer veriyorum olmasını istiyor.

Wifi sürücüleri için daha iyi destek. Sonunda, varsayılan olarak Xerox 3040’ımı destekleyen ilk dağıtım.

Unity ve Gnome 3 ilk geldiğinde Gnome 2 ile Ubuntu kullanıyordum. O zamanlar ikisini de beğenmedim çünkü çok sınırlıydılar, ben de Xubuntu ve XFCE’ye gittim.

Yaklaşık 5 yıl önce Arch Linux’u eski bir dizüstü bilgisayarda denedim – sıfırdan kurdum ki bu gerçekten karmaşık ve tuhaf bir deneyimdi, ancak çalıştırmayı başardım.

Arch’ı neredeyse 5 yıldır yoğun şekilde modifiye edilmiş bir XFCE masaüstü ile çalıştırıyorum ve geriye bakmadım. Yalnızca gerçekten kullanacağım şeyleri yükledim, bu nedenle dağıtım nispeten küçük ve gerçekten hızlı oldu.

Büyük bir yazılım sorunu yaşamadım ve benim için sürekli olarak iyi çalıştı.

Unity’nin artık tarih olduğu bir dönemde birçok mutlu kullanıcı olduğunu görüyorum. Michael haklı, Unity benzersizdi, ama yine de – geçmiş olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*