Ubuntu 20.04’te GCC (inşa-temel) Nasıl Kurulur

Ubuntu 20.04’te GCC (inşa-temel) Nasıl Kurulur

Ubuntu makinenize GCC ve G++ derleyicilerini kurmak için adım adım kılavuz

GCC, yalnızca bir derleyici desteğine sahipken GNU C Derleyicisinin kısaltmasıydı, ancak o zamandan beri bugün bildiğimiz derleyiciler ve kitaplıklar kümesine dönüştü. Artık GNU Derleyici Koleksiyonu olarak bilinen GCC, C, C++, D, Objective-C, Fortran, Ada ve Golang gibi programlama dilleri için çoklu derleyiciler ve kitaplıklar kümesidir.

Linux çekirdeği, GNU araçları ve diğer birçok açık kaynaklı proje, GCC kullanılarak derlenir. Bu nedenle, Linux ve açık kaynaklı yazılım araç setinin gerçekten önemli bir parçasıdır. Özgür Yazılım Vakfı (FSF), GCC’yi GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtır; bu, GCC’yi istediğiniz gibi özgürce çalıştırabileceğiniz, inceleyebileceğiniz, paylaşabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

C (gcc) ve C++ (g++) için GCC derleyicilerini içeren Ubuntu 20.04’te build-essential paketinin nasıl kurulacağına bakalım.

Ubuntu gibi Debian tabanlı dağıtımlarda, GCC olarak bilinen bir meta pakette paketlenmiştir. inşa-temel. Ubuntu’da yazılım derlemek için gerekli olan g++, make, dpkg-dev gibi birkaç temel araç ve kitaplık içerir.

yüklemek için inşa-temel paketi, kullanarak terminali açın Ctrl+Alt+T tuşlarına basın ve aşağıdaki komutları çalıştırın:

Ayrıca, aşağıdakileri yükleyerek geliştirme araçları kılavuzunu da edinmek isteyebilirsiniz. manpages-dev paketi, bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Artık man Herhangi bir geliştirme aracının kullanım kılavuzunu görüntüleme ve okuma komutu. için sözdizimi man komut, aşağıda gösterildiği gibi çok basittir. Örneğin, GCC’deki kılavuzu okumak için şunu çalıştırın: man gcc emretmek. ‘ düğmesine basarak kılavuzdan çıkabilirsiniz.Q“okumayı bitirdikten sonra.

GCC’nin sisteminize başarıyla yüklenip yüklenmediğini aşağıdakileri çalıştırarak doğrulayın:

İşte bu kadar, GCC ve geliştirme için gereken diğer birçok araç artık Ubuntu 20.04 sisteminize yüklenmiştir.

Ubuntu 20.04’ün temel yapısı, GCC sürüm 9.3.0 ile birlikte gelir, GCC’nin birden fazla sürümünü veya belki de GCC’nin en son sürümünü yüklemek istiyorsanız, aşağıdaki bölümde kontrol edin.

Kendinizi build-essential paketinde bulunanlardan başka bir GCC sürümüne ihtiyaç duyuyorsanız veya yeni özellikleri test etmek için en son sürümü yüklemek istiyorsanız, bunlar gibi durumlarda GCC’nin birden çok sürümünü yükleyebilmek gelir. kullanışlı.

GCC’nin en son sürümleri daha iyi optimizasyon, performans ve yeni özelliklere sahiptir. Ubuntu 20.04 depoları, sürümden çeşitli GCC paketleri içerir. 7.xx ile 10.xx.

Göstermek için, üç sürümünün nasıl kurulacağını göstereceğiz. gcc ve g++ ve bunları Ubuntu 20.04 sisteminde düzgün çalışacak şekilde ayarlayın. GCC’nin 8, 9 ve en son 10 sürümünü yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Sonra çalıştırın update-alternative varsayılan komutları belirlemek için sembolik bağlantıları yapılandırmak için kullanılan komut. Bizim durumumuzda, sembolik bağlantıyı ve önceliğini yapılandırmak için çalıştırın. gcc ve g++ sürümler.

Daha sonra kullanmak üzere GCC’nin varsayılan sürümünü değiştirmek isterseniz, update-alternative aşağıdaki seçenekle komut:

Ubuntu Sisteminizde kurulu olan tüm GCC sürümlerinin listesi size sunulacaktır. Karşılık gelen sayıyı yazarak varsayılan GCC sürümünü değiştirin.

Ubuntu 20.04’te build-essential paketinin nasıl kurulacağına baktık. nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için gcc ve g++ derleyiciler, burada GCC çevrimiçi belgelerini ziyaret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*