Uzaktan Kumandanın Pillerini Test Etmek İçin Akıllı Telefonunuzun Kamerasını Kullanın

Uzaktan Kumandanın Pillerini Test Etmek İçin Akıllı Telefonunuzun Kamerasını Kullanın

Uzaktan kumandanız arızalı mı? Yoksa sadece piller mi bitmiş? Akıllı telefonunuz bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Hepimiz oradaydık. Kanepede uzanmış tembel tembel kanallarda geziniyorsunuz. Sonra aniden, uzaktan kumanda yanlış davranmaya başlar. Yavaş yanıt süreleri fark etmeye başlarsınız ve bazen uzaktan kumanda çalışmayı durdurabilir. Hayal kırıklığı içinde, düğmelere daha sert basarsınız, uzaktan kumandayı daha yükseğe kaldırırsınız veya hatta pillere bir ısırık verirsiniz (bunu denedim).

Bu noktada uzaktan kumandada, TV’de veya pillerde bir sorun mu var diye düşünmeden edemiyorsunuz. Ancak, uzaktan kumandanızın son zamanlarında olup olmadığını belirlemek için kullanabileceğiniz güçlü, ancak daha az bilinen bir numara var. Ve bu numara, akıllı telefonunuzun kamerasının içinde gizli. İşte bunun nasıl yapılacağı.

Uzaktan kumandanızın pillerini akıllı telefonunuzla test etmek kolay bir iştir ve yalnızca bir veya iki dakikanızı alacaktır. İşte nasıl yapılacağı.

1. Akıllı telefonunuzu çıkarın ve kamera uygulamasını başlatın. Ardından, özçekim (ön) kamerasına geçmek için dokunun. Şimdi uzaktan kumandanızı ön kameraya doğrultun. Ardından, uzaktan kumandadaki herhangi bir düğmeyi kameraya doğru tutarken bir düğmeye basın ve basılı tutun.

akıllı telefonla-uzaktan pilleri-test etme

Uzaktan kumandanız düzgün çalışıyorsa, uzaktan kumandanın IR blasterinden gelen titrek bir ışık görmelisiniz. Yanıp sönen bir ışık görmüyorsanız veya ışık çok zayıfsa, muhtemelen uzaktan kumandanızın pillerini değiştirmeniz gerekiyor demektir. Pilleri yenileriyle değiştirdikten sonra bile ışık titremesi görünmüyorsa sorun uzaktan kumandanızdadır, bu durumda pili değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

test-uzaktan piller-ir-blaster

Bu numara sadece akıllı telefon kameralarıyla çalışmıyor. Ayrıca, diğer herhangi bir dijital kamerayla da çalışabilir. Bu nedenle, sahip olduğunuz tek şey bir dizüstü bilgisayarsa, yerleşik web kamerasını kullanmayı deneyin ve bu işe yarayacaktır.

Standart bir uzaktan kumanda, tipik olarak bir kızılötesi ışık huzmesi kullanarak ev sinema sisteminize veya TV’nize sinyal gönderir. Bu ışın, ev sinema sisteminizdeki veya TV’nizdeki bir sensör tarafından yakalanır. Kızılötesi ışıkla ilgili olan şey, tıpkı ultraviyole ışık gibi, çıplak gözle görülebilen renk tayfının dışında yer almasıdır.

Uzaktan kumanda, TV sensörüne kızılötesi darbeler gönderdikten sonra, sensör, TV’nize hangi kanalı ayarlaması gerektiğini söyleyerek yorumlar.

Bir akıllı telefonun kamerası, kendisine doğru bir kızılötesi ışın demeti yansıtıldığında aşağı yukarı TV sensörü gibi davranan bir merceğe sahiptir. Bu ışınları göremeyen insan gözünün aksine, akıllı telefonunuzun kamerası bu kızılötesi ışınları kolayca algılayabilir ve bu nedenle akıllı telefonun kamerasında titreyen bir ışık belirir.

Akıllı telefonlar, bugün piyasadaki en çok yönlü cihazlar olmak için uzun bir yol kat etti. Uzaktan kumanda pillerinin işlevselliğini test etme yeteneği gibi bazıları daha az bilinen çok çeşitli görevleri gerçekleştirebilirler. Ayrıca, akıllı telefonunuzun kamerasını en iyi şekilde kullanmanın 10 yolu hakkındaki makalemize göz atın.

Artık uzaktan kumandanızın pilini yalnızca bir akıllı telefonla test etmenin mümkün olduğunu bildiğinize göre, neden evde denemiyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Kenn tutkulu bir teknoloji meraklısı, tercihe göre Windows blog yazarı ve büyük bir kahve tutkunu. Boş zamanlarında bilim kurgu filmleri izlemeyi ve tamir edebilmek için aletleri parçalamayı sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*