VMWare Fusion yakında M1 Mac’leri destekleyecek ve kullanıcıların sanallaştırma yoluyla Windows 10’u ARM üzerinde çalıştırmasına olanak tanıyacak

VMWare Fusion yakında M1 Mac’leri destekleyecek ve kullanıcıların sanallaştırma yoluyla Windows 10’u ARM üzerinde çalıştırmasına olanak tanıyacak

M1 Mac için VMWare Fusion resmi olarak duyurulmadı, ancak Twitter üzerinden şu anda devam eden bir çalışma olduğunu öğrendik ve yakında güncellemeler bekleyebiliriz. VMWare Fusion, Mac’ler için en popüler iki sanallaştırma uygulamasından biridir ve yaygın olarak Windows veya Linux çalıştırmak için kullanılır. Diğer uygulama, Parallels, yakın zamanda M1 Mac desteğiyle piyasaya sürüldü ve Windows 10’u ARM üzerinde hiç terlemeden çalıştırıyor.

Her nasılsa, VMWare, M1 Mac’lerin aylardır mevcut olmasına rağmen çok sessizdi. Birçok kullanıcı, VMWare Fusion hesabından güncelleme hakkında bilgi almakta ancak Fusion’ın yalnızca şu anda Intel olduğu ve üzerinde çalıştıkları bir şey olan M1 desteği için paylaşacak herhangi bir zaman çizelgesinin olmadığı konusunda standart bir yanıt almaktadır. Neyse ki, VMWare’in ürün müdürü Michael Roy, Twitter’da bir ilerleme güncellemesinin yakında, muhtemelen bu hafta kadar erken bir tarihte geleceğini söyleyerek yanıt verdi.

bu @VMwareFusion hesap iyi izleniyor ama Hukuk departmanının gelecekteki şeyler hakkında konuşmamızla ilgili sorunları var… Bu yüzden bu konuda büyük ölçüde sessiz kaldık, ancak bunun üzerinde çalışıyoruz.

— Michael Roy (@mikeroySoft) 15 Nisan 2021

Michael’ın “gelecekteki şeyler” hakkında konuşmamasının nedeni yasallıklarla ilgiliydi. Windows for ARM, müşterilerin satın alması için resmi olarak mevcut değildir ve kullanıcılar bunu kullanarak EULA’yı ihlal ediyor olabilir, bu nedenle VMWare bir basın açıklaması açıklamamıştır. ARM için Windows 10’un herhangi bir şartı ihlal etmeden herkesin indirip kullanabileceği bir Insider yapısı olarak mevcut olduğunu bildiğimiz için bu bize pek mantıklı gelmiyor. Bu nedenle Parallels çoktan ilerleyip Apple Silicon’u destekleyen güncellemesini yayınladı ve performans sonuçları harika. ARM için Windows 10, M1 Mac’te Parallels’de, Surface Pro X’te yerel olarak olduğundan daha hızlı çalışır.

Resmi bir duyuru olmamasına rağmen, Michael, M1 Mac’ten VMWare Fusion’dan performans açısından neler beklenebileceğine dair bir ipucu paylaştı. Her biri 4 çekirdekli ve 8 GB RAM’e sahip 5 sanal makine çalıştırıyor, M1 MacBook Air (8 çekirdekli, 16 GB bellek) bir tatlıyı bozmadan.

— Michael Roy (@mikeroySoft) 15 Nisan 2021

VMWare Fusion, Mac’lerde işletim sistemlerini sanallaştırmak için popüler bir çözümdür. Yoğun grafikli uygulamalar ve oyun ihtiyaçları için kullanılır, eGPU’ları destekler, kapsayıcıları ve Kubernetes kümelerini çalıştırır, ESXi veya Center Sunucularına bağlanır ve macOS Big Sur’u destekler.

M1 Mac’ler Bootcamp’i desteklemediğinden, sanallaştırma yazılımına çok fazla talep var ve VMWare gerçekten bu fırsatı değerlendirmeli. Şirketin Intel Mac’ler için harika bir uygulaması var ve kullanıcılar aynı özellikleri daha hızlı M1 Mac’lerde kullanmayı çok isterler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*