Windows 10 cihazları, gelecekteki Snapdragon yongaları ile sonunda daha ucuza gelebilir

Windows 10 cihazları, gelecekteki Snapdragon yongaları ile sonunda daha ucuza gelebilir

Microsoft, 2013’ten beri ARM ile bir Surface cihazı oluşturmadı, ancak şirketin bu girişime bir şans daha vermeyi planladığı görülüyor. Raporlara göre Microsoft, amiral gemisi Surface Pro cihazı için yeni bir Snapdragon işlemci üzerinde Qualcomm ile yakın bir şekilde çalışıyor.

Söylentilerin doğru olduğuna inanılırsa Redmond’da Qualcomm Snapdragon 8cx işlemcili Surface Pro “Excalibur” geliştiriliyor. Excalibur, Surface Pro’ya güç sağlayacak özel bir SoC’nin dahili kod adıdır ve bildirildiğine göre, Her Zaman Bağlı PC’ler için sıfırdan tasarlanmıştır.

Yeni Qualcomm işlemci, Windows 10 için özel olarak optimize edilecek ve bir Intel Core i5 işlemciye eşdeğer performans sunması bekleniyor. Performans hemen hemen aynı olsa da, ARM destekli Surface Pro, görünüşe göre daha uzun pil ömrü sunacak.

Snapdragon destekli Surface cihazı, Always Connected PCs girişimine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayabilir. Microsoft’un Snapdragon cihazlarına yaptığı yatırım, diğer üreticileri kendi modelleri için benimsemeye teşvik edebilir.

Snapdragon işlemcili Surface Pro bu yıl içinde duyurulabilir ve diğer donanım özellikleri şu anda bilinmiyor.

Uzun süredir söylentileri dolaşan, kod adı Carmel olan ve elden geçirilmiş tasarıma sahip Surface Pro geri alındı ​​ve gelecek yıl açıklanabilir.

Ekim 2019 etkinliğinde Microsoft, Surface Book dahil olmak üzere diğer Surface modelleri için yeni yükseltmeleri de duyuracak.

Öte yandan Microsoft’un uzun süredir söylentileri dolaşan Surface katlanabilir cihazı, ARM işlemci yerine Intel 10nm Lakefield çipi ile gelebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*