Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi’ndeki yeni özelliklerin listesi

Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi’ndeki yeni özelliklerin listesi

Yama Salı yayın döngüsünün bir parçası olarak Microsoft, işletim sisteminin tüm desteklenen sürümleri için Windows 10 Aralık 2020 güncellemesini yayımladı. Sürüm tablosuna göre, Windows 10 sürüm 20H2, sürüm 2004, sürüm 1909 ve sürüm 1903, tüketiciler için yeni güncellemeler alıyor.

Windows 10 Aralık 2020 güncellemesi tamamen güvenlik düzeltmeleri ve iyileştirmelerle ilgili gibi görünüyor, ancak Microsoft, kullanıcılar yerinde yükseltme veya onarım yapmaya çalıştığında uygulamaların, dosyaların ve kişisel verilerin silindiği bir hata da dahil olmak üzere birkaç belgelenmemiş kritik sorunu düzeltti.

Microsoft, Aralık 2020 Salı Yaması güncellemesinin bir parçası olarak 58 güvenlik sorununu çözdü. Bu, Microsoft Edge Legacy, Windows Media, Fundamentals, Virtualization ve Graphics Component dahil olmak üzere Microsoft ürünlerini ve hizmetlerini kapsar.

9 Aralık itibariyle, güncellemenin kullanıma sunulması tamamlandı, bu da güncellemeleri manuel olarak kontrol ederek yamaları indirip uygulayabilmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi (20H2) kullanıcıları için Microsoft, karanlık mod tutarsızlığı ve yükseltme yükleme hatası için düzeltmeler içeren Build 19042.685’i yayımladı. 2004 sürümündeyseniz, aynı güncellemeyi ancak farklı bir paket sürümü Build 19041.685 ile alırsınız.

Windows 10 Aralık 2020 toplu güncelleştirmeleri:

Güncellemeleri uygulamak için Windows Update’e gidin ve güncellemeleri kontrol edin. Veya Microsoft Update kataloğunu da ziyaret edebilir, arama kutusuna tıklayıp KB (bilgi tabanı) numarasını yapıştırabilirsiniz. Bittiğinde, uygun güncelleme paketinin yanındaki ‘İndir’ düğmesini tıklayın.

Windows 10’un en son güncellemesi, uygulamaların ‘Dosya’ bağlantı noktalarına yazdırmasının engelleneceği bir güvenlik açığını giderdi.

Bu güvenlik sorunu, uygulamaların ve hizmetlerin ‘Sistem’ hesabı yerine bir hizmet hesabı veya kullanıcı hesabı olarak çalışmasını sağlayarak da önlenebilir.

Hem Windows 10 sürüm 20H2 hem de sürüm 2004 için Aralık 2020 toplu güncelleştirmesi, isteğe bağlı güncelleştirmeyi uygulamadıysanız uzun bir düzeltme ve iyileştirme listesi içerir.

Başta belirttiğimiz gibi, Windows 10 sürüm 20H2, 19042.685 (KB4592438) yapı numarasına yükseltiliyor ve yeni özellik yok, ancak Microsoft en son sürümde birden çok hatayı düzeltti.

Örneğin, Microsoft, Dosya Gezgini ve Denetim Masası’nda, eski bileşenlerin Windows 10’un karanlık modu ve ışık modundan UI öğelerini yanlış şekilde karıştırmasına neden olan bir sorunu düzeltti.

Kullanıcılar Medya Oluşturma Aracı’nı (MCT) başlattığında yerinde onarımın başarısız olacağı başka bir hata düzeltildi.

Resmi değişiklik günlüğüne göre Microsoft, Grafik Bileşenleri ve Windows Sanallaştırma dahil olmak üzere temel bileşenlere güvenlik iyileştirmeleri uyguladı. Ayrıca Microsoft, Windows Mail uygulamasında dokunmatik klavyenin kararsız hale gelmesine neden olan can sıkıcı bir sorunu düzeltti.

Microsoft’a göre, Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi yakında daha fazla kullanıcının kullanımına sunulacak.

Microsoft, işletim sisteminin Blue Screen of Death hatasıyla çökeceği ve aşağıdaki mesajın görüntüleneceği bir sürücü uyumluluğu hatasını nihayet çözdüğünü söylüyor:

Bu hata düzeltildi ve önümüzdeki günlerde daha fazla kullanıcı Ekim 2020 Güncellemesini (20H2 sürümü) almaya başlayacak. Destek belgesine göre, yükseltme engeli Aralık ortasına kadar kaldırılacak.

Windows 10 sürüm 1909 ve sürüm 1903, aynı güvenlik güncelleştirmelerine sahip yeni bir toplu güncelleştirme alıyor.

Microsoft, bunun 1909 sürümü için son yama olacağını ve kullanıcıların işletim sisteminin en son sürümüne yükseltmeleri gerektiğini kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*