Windows 10 güncellemeleri yüklenemeyebilir ancak bir geçici çözüm var

Windows 10 güncellemeleri yüklenemeyebilir ancak bir geçici çözüm var

2015 yılında Microsoft, meşru Windows 7 veya Windows 8.1 lisanslarına sahip cihazın ilk yıl için ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltilebileceğini belirtti.

Microsoft, Aralık 2017’de Windows 10 ücretsiz yükseltme teklifini resmi olarak sonlandırdı, ancak kullanıcılar, orijinal Windows 7 veya Windows 8.1 lisansı çalıştıran bir PC’ye işletim sistemini yine de yükleyip etkinleştirebileceklerini bildiriyorlar.

Bu boşluk, Windows 10’un ücretsiz dijital yetkisini talep etmenize olanak tanır ve yalnızca Windows 7, 8 veya 8.1 ile zaten etkinleştirilmiş bir bilgisayarda çalışır.

Windows 10’un ücretsiz bir kopyasını almak için Medya Oluşturma Aracı’nı indirip çalıştırmanız ve yükseltme işlemi sırasında istenirse ürün anahtarını girmeniz gerekir. Yükseltme tamamlandıktan sonra, Windows 10 için dijital bir lisansınız olur ve internete bağlandığınızda doğrulanabilir.

Ancak bunun diğer Windows sürümlerinde veya mevcut Windows 10 yüklemesini etkinleştirmede işe yaramayacağını unutmayın.

Reddit’te kendini Microsoft mühendisi ilan eden bir kişi, Windows 10 ücretsiz yükseltmelerinin hala mümkün olduğunu ancak dikkatli olmanız gerektiğini doğruladı.

“Bunu yine de yapabilirsiniz, sorun değil, ne kadar dikkatli olursanız olun, her şeyi yeniden başlatmayı seçiyormuş gibi her şeyi koruyarak bir yükseltme yapın, ücretsiz yükseltmenizi kaybedersiniz. Eski 7 lisans, 10 dijital lisansa dönüşür ve oradan temizleyebilirsiniz. sorun yok” diye yazdı çalışan.

Microsoft, yükseltme teklifinin neden hala var olduğunu ve bu açığı kapatmak için herhangi bir planı olup olmadığını hiçbir zaman açıklamadı, ancak kendini Microsoft çalışanı ilan eden dün bir yanıt verdi:

“Bir yıl boyunca tüm bu “ücretsiz” yükseltme tamamen pazarlama havasıydı. Kesinti gerçekleştikten sonra verilen yön, ücretli bir lisans gerektirdiğiydi ANCAK, bu, tuğla ve harç dükkanları tarafından basit saat değişiklikleri yaptıkları konusunda gündeme getirildi. Bunu aşmak için yükseltme zorluğu sırasında müşteri cihazlarında ve ardından iki yıl sonra, Windows 7 ve sonraki her şeyin tam olarak etkinleştirildiği ve hala bu güne kadar 10’a gideceği açıktı”.

Görünüşe göre Microsoft, boşlukla gerçekten ilgilenmiyor ve şirket, Windows 7 desteği sona erdiğinde önümüzdeki iki ay içinde yeteneği engellemeyebilir.

Ayrıca, “başarılı bir etkinleştirmenin yasal bir lisansla aynı şey olmadığını” ve Windows 10 için Windows 7 ürün anahtarını kullanarak lisans sözleşmelerini ihlal ediyor olabileceğinizi de belirtmekte fayda var.

Windows 10 toplu güncelleştirmelerinin yüklenmesi sırasında sorunlarla karşılaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, birkaç kullanıcı forumlarda, önemli Salı Yaması sürümleri ve isteğe bağlı güncellemeler dahil olmak üzere Windows 10 güncellemelerinin yüklenemediğini bildirdi.

En son Salı Yaması güncellemesi olan Windows 10 KB4524570, Mayıs 2019 Güncellemesi ve Kasım 2019 Güncellemesi olan bilgisayarlara da yüklenemeyebilir. Kullanıcılar Microsoft’un topluluk forumunda şu anda bu yamayı yükleyemediklerini ve 0x80073701 ve 0x8009001d gibi hata kodlarını gördüklerini bildirdiler.

Microsoft’un Mayıs 2019’un sonlarında Windows 10 kurulum hatasını kabul ettiğini ve şirketin bildirildiğine göre bir düzeltme geliştirdiğini belirtmekte fayda var. Destek belgesine göre Microsoft, yükleme sorununu 12 Kasım’da çözdü, ancak bazı kullanıcılar yine de sorun yaşayabilir.

“Güncellemelerin yüklenmesi başarısız olabilir ve “Güncellemeler Başarısız, Bazı güncellemeleri yüklerken sorun oluştu, ancak daha sonra tekrar deneyeceğiz” veya Windows Update iletişim kutusunda veya Güncelleme geçmişi içinde “Hata 0x80073701” hata mesajını alabilirsiniz, firma kaydetti.

Microsoft, “Bu sorun çoğu kullanıcı için çözüldü” dedi. Hâlâ sorun yaşayanlar için Microsoft, birkaç gün önce bir geçici çözüm kılavuzu yayınladı ve şirket aşağıdaki tavsiyeleri sağladı:

Bu sorunların şu anda birçok kullanıcıyı etkileyip etkilemediği belli değil, ancak sorun çözüldü olarak işaretlendi ve firmanın bunu düzeltmemesi olası.

Hâlâ bu tür sorunlar yaşıyorsanız, Windows 10’u yeniden yüklemek veya uygun bir düzeltme dağıtılana kadar beklemek iyi bir fikir olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*